Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jutro mam zamiar posadzić w ziemi borówkę co u mnie rosła w donicy w domu. W kwietniu ją wystawiłem na balkon i liście zrobiły się fioletowe i niektóre pędy czarne i brązowe, więc wstawiłem ją z powrotem do domu i tak sobie siedzi w 20 stopniach w dzień i w nocy, ale już mam tego dość. Jak tak ucierpiała to wtedy najniższa temperatura była około 1 stopnia na plusie, a spore szkody poczyniła. Teraz najniższa temperatura w nocy to 7-8 stopni, coś się złego może stać? W końcu już czerwiec. Zahartowana to ona nie jest.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Dzisiaj tą borówkę przesadziłem z donicy "Plastia Bergamot Donica samonawadniająca 50 x 50 cm" do ogródka. W mieszkaniu stała to jakaś do wiatru niedostosowana, majtał nowymi przyrostami na wszystkie strony. Donica była cała wypełniona korzeniami. Sadzonka była posadzona w tamtym roku z małego pojemnika P9. Boki bryły korzeniowej ponacinałem tak jak to zrobiłem rok temu, a no i w tamtym roku przy sadzeniu korzenie były posmarowane mikoryzą "BORÓWKA RODODENDRON mikoryza grzybnia MYKOFLOR".
Awatar użytkownika
taWiola
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 maja 2020, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

:wit Zrobiłam próbę ziemi i wyszło mi pH 5,czyli tragedii nie ma. Obniżę jeszcze trochę, ale to chyba nie jest przyczyną wyglądu mojej borówki. Wilgotność ma, próbowałam ją wyciągnąć, ale trzyma się mocno.
Pozdrawiam. Wiola
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Bezpośrednio nie ale jak do tego dojdą chłodne noce i niezbyt ciepło w dzień, niedawne przymrozki albo blisko przymrozków to razem może już dawać efekt.
Pozdrawiam,
Tomek
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 726
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

taWiola pisze::wit Zrobiłam próbę ziemi i wyszło mi pH 5,czyli tragedii nie ma. Obniżę jeszcze trochę, ale to chyba nie jest przyczyną wyglądu mojej borówki. Wilgotność ma, próbowałam ją wyciągnąć, ale trzyma się mocno.
Ja miałem dwie borówki Darrow i też podobnie wyglądały.Zamulenie 1.5 roku kompletne.Jedną ściąłem całkiem i teraz rośnie 5 nowych pędów.A ta druga nagle zaczęła rosnąć i to przebudzenie zajęło jej 2 lata.A może przez to że podsypałem jesienią korą i dałem nawóz jesienny.System korzeniowy się wzmocnił i teraz borówka pobiera to co potrzebuje a wcześniej miała problemy.A może są tam korzenie drzew,które piją wodę i borówka ma wilgoć na górze tylko a głębiej pustynia.Też tak miałem i borówka podobnie wyglądała.Przesadziłem do donic i wkopałem w ziemię.Pomogło.
Awatar użytkownika
taWiola
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 maja 2020, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Na razie ja tak chyba zostawię, tylko pH jeszcze trochę obniżę i będę dalej nawozić. Jesienią zasile ją, a w lutym przytnę i zobaczymy. Dzięki za poradę.
Pozdrawiam. Wiola
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Najlepszym rozwiązaniem to jest przy sadzeniu naciąć boki bryły korzeniowej nożykiem i posmarować mikoryzą. Później tylko dbać aby miała wilgotno i grzybnia się rozwinęła. Wtedy tolerancja borówki na nieodpowiednie pH jest większa.
Awatar użytkownika
taWiola
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 maja 2020, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Kanapdzięki za podpowiedź. Pytałam na jagodzie kamczackiej czy mikoryzy się sprawdza, ale tam nie uzyskałam odpowiedzi. Podobno można też taką już posadzoną borówek lub jagodę zaszczepić mikoryzą, tak wyczytałam. Więc może zamówię i spróbuję.
Pozdrawiam. Wiola
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 726
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

kanap pisze:Najlepszym rozwiązaniem to jest przy sadzeniu naciąć boki bryły korzeniowej nożykiem i posmarować mikoryzą. Później tylko dbać aby miała wilgotno i grzybnia się rozwinęła. Wtedy tolerancja borówki na nieodpowiednie pH jest większa.
I przyciąć trzeba w marcu.Małą sadzonkę niżej przy ziemi a większą wyżej w zależności od grubości pędów.Drobnicę to należy wyciąć od razu by nie blokowała wzrostu nowych pędów.Ja już robiłem doświadczenie i wiem co się stanie.Dwie sadzonki z małej doniczki 45 cm z 3 pędami i kilkoma drobnymi.Jedną przyciąłem nad ziemią ok.10 cm a drugą zostawiłem.Ta cięta ma teraz 9 nowych pędów i rośnie szybko a pod ziemią też się pewnie rozrasta.A ta nie cięta wypuściła tylko listki i zakwitło parę kwiatków i nie ma żadnych wybić nowych pędów z pąków śpiących.Ta borówka nie cięta ruszy ale dopiero za rok,będzie jednak wymagała cięcia korekcyjnego i formowania.Ta cięta w dwa lata sama uformuje ładny krzew w 3 roku już obficie zaowocuje i dopiero w 4 roku będzie konieczne cięcie.Tak to wygląda w wersji optymistycznej.Ja grzybni nie stosowałem ale mam jakieś grzyby w korzeniach i ściółce.Nawet jadalne Smardze i pieczarki wyrastają.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jak tak wszystko piszemy no to:
- korzenie borówki nacinałem według tej instrukcji https://www.youtube.com/watch?v=Q43TVsQSoo0
- borówkę przyciąłem według tej instrukcji https://www.youtube.com/watch?v=GOLVN2df8Fs
- użyłem mikoryzy - "MIKORYZA dla BORÓWEK RODODENDRONÓW MYKOFLOR"
- górną warstwę tak z 3-4 centymetry nie przesypywałem hydrożelem, ale już warstwy ziemi od 4cm w dół gleby wzbogaciłem w hydrożel który ma trzymać wodę przy borówce i ma działać nawet 5lat.
- podłoże do borówek które posadziłem w donicach to był 50% torfu i 50% trociny, dodatek hydrożelu i mikoryzy (ziemi zwykłem nie dodawałem bo te donice byłyby za ciężkie).
- posadziłem 15 krzaków, 10 w ogródku i 5 w donicach, w donicach odmiany borówki niskiej chippewa i north country.
- całe pasy wysypałem trociną, na oko o grubości 4-5cm, w donicach zamiast trociny dałem korę na wierzch.
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

cześć,
mam zamiar zakwaszać deszczówkę do podlewania borówki elektrolitem.
Czy ma znaczenie jaki elektrolit kupię, czy jest to obojętne?
Elefant
50p
50p
Posty: 60
Od: 17 lip 2008, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Czy stosuje ktoś podlewanie i/lub opryski z drożdży i mógłby coś więcej na ten temat napisać? :wit
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

edek86 pisze:cześć,
mam zamiar zakwaszać deszczówkę do podlewania borówki elektrolitem.
Czy ma znaczenie jaki elektrolit kupię, czy jest to obojętne?
Im droższy tym podobno lepszy. ;:oj
A tak na poważnie to są rodzaje elektrolitu?? Ja idę do motoryzacyjnego i kupuję bo facet ma tylko jeden rodzaj.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”