Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
karban
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2020, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Witam, schną mi krzaki na potęgę, myślałem, że to od przymrozku, ale kwiaty ok. Tydzień temu przed deszczami dałem w przeliczeniu 50kg saletry na ha (2 dag pod krzak). Przesadziłem? Jeśli tak to jak je ratować?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

edek86 pisze:Borówka posadzona jesienią zeszłego roku.

Wygląda na to, że załatwiłem krzak tym nawozem ;:223 Szpadel i posadzić nowy jesienią?
3 łyżeczki to 10-12 g nawozu a tego nawozu można dawać więcej przeliczając na metr kw.Chyba,że te 3 łyżeczki były rozsypane w jednym miejscu?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

edek86 pisze:Borówka posadzona jesienią zeszłego roku.
Specjalnie wykopany pod ten krzak dół, wyłożony folią z dziurami na dole.
Wypełniony podłożem pod borówkę + torf kwaśny+kora sosnowa.
Wygląda na to, że załatwiłem krzak tym nawozem ;:223 Szpadel i posadzić nowy jesienią?
Dziury na dole w foli moim zdaniem to nie porozumienie, one się zapchają ziemią i to coś nie ma żadnego odpływu. Jak folią wyłożony jest cały dół to tak jak by posadzić borówki w basenie.
bobson_94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2020, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jaką dawke siarki można zastosować na m3 ziemi, zeby nie zaszkodzic borowkom? Ziemia to torf zmieszany z ziemią z lasku (w proporcji 7:3). pH gleby okolo 5 (w roztworze wody). Chcialbym jeszcze przed posadzeniem zakwasic, ale nie mam pomysłu w jaki inny sposób. Borówki chcialbym wsadzic od razu. Ktos pomoże?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

bobson_94 pisze:Jaką dawke siarki można zastosować na m3 ziemi, zeby nie zaszkodzic borowkom? Ziemia to torf zmieszany z ziemią z lasku (w proporcji 7:3). pH gleby okolo 5 (w roztworze wody). Chcialbym jeszcze przed posadzeniem zakwasic, ale nie mam pomysłu w jaki inny sposób. Borówki chcialbym wsadzic od razu. Ktos pomoże?
Raczej mało tej siarki albo wcale.Jeżeli borówki już rosną to można w okresie zimowym dać maksymalnie 2 razy po 7 g/m.kw.w odstępie 6 tyg.I to na pewno nie zaszkodzi krzewom.Tak wyczytałem w gazecie ogrodniczej.Zastosowałem w zimie i mam pH 4.7 a podlewam wodą gruntową.Borówki ładnie rosną.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

edek86 pisze:Borówka posadzona jesienią zeszłego roku.
Specjalnie wykopany pod ten krzak dół, wyłożony folią z dziurami na dole.
Wypełniony podłożem pod borówkę + torf kwaśny+kora sosnowa.
Tak jak pisałem wcześniej:
edek86 pisze:Rozsypałem trzy łyżki tego nawozu

Obrazek

Obrazek
Wygląda na to, że załatwiłem krzak tym nawozem ;:223 Szpadel i posadzić nowy jesienią?
Nie musisz czekać do jesieni. Sadzonki borówek są w doniczkach i mogą być sadzone przez cały rok. Rozluźnij bryłe korzeniową tylko przed posadzeniem. No i wymień część podłoża tą z nawozem.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

bobson_94 pisze:Jaką dawke siarki można zastosować na m3 ziemi, zeby nie zaszkodzic borowkom? Ziemia to torf zmieszany z ziemią z lasku (w proporcji 7:3). pH gleby okolo 5 (w roztworze wody). Chcialbym jeszcze przed posadzeniem zakwasic, ale nie mam pomysłu w jaki inny sposób. Borówki chcialbym wsadzic od razu. Ktos pomoże?
Siarka działa bardzo wolna i zwykle na plantacjach sypie się rok przed posadzeniem. Najtańszym i najłatwiejszym sposobem jest podlewanie zakwaszoną wodą. Kup elektrolit w markecie czy w motoryzacyjnym. pH 5 to nie jest źle.
bobson_94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2020, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toolpusher pisze:
bobson_94 pisze:Jaką dawke siarki można zastosować na m3 ziemi, zeby nie zaszkodzic borowkom? Ziemia to torf zmieszany z ziemią z lasku (w proporcji 7:3). pH gleby okolo 5 (w roztworze wody). Chcialbym jeszcze przed posadzeniem zakwasic, ale nie mam pomysłu w jaki inny sposób. Borówki chcialbym wsadzic od razu. Ktos pomoże?
Siarka działa bardzo wolna i zwykle na plantacjach sypie się rok przed posadzeniem. Najtańszym i najłatwiejszym sposobem jest podlewanie zakwaszoną wodą. Kup elektrolit w markecie czy w motoryzacyjnym. pH 5 to nie jest źle.
Taki elektrolit jest całkiem bezpieczny? Borówki mam dla siebie, więc nie chce żeby świeciły w ciemności :D
A jeśli chodzi o siarke to póki mam możliwość wymiaszania całej ziemi w dole to może warto troche jej domieszać? Tylko nie wiem jaką ilość, żeby nie przesadzić, a żeby też był jakis efekt



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Siarka się utlenia powstaje bezwodnik kwasu po czym dodajesz wodę i masz kwas siarkowy czyli elektrolit H2SO4. Ten sam chyba proces zachodzi w glebie po dodaniu siarki. Jeśli masz siarkę ze sklepu to na opakowaniu powinna być tabela. W internecie też znajdziesz. Masz siarkę pylistą czy Wigor S?

Zakwaszanie gleby siarką
? w celu zakwaszania stosuje się wysiew siarki pylistej lub granulowanej. Działa ona wolno i do pełnej skuteczności wymaga trochę czasu. Po małych dawkach wysianych jesienią, już wiosną można uprawiać rośliny, jednak w przypadku konieczności zastosowania maksymalnej dawki (2,5-3,5 kg./10m2) z uprawą należy odczekać minimum rok. Siarkę można zastosować także po posadzeniu roślin, ale jednorazowa dawka nie powinna w takim przypadku przekraczać 50-100 g/10m2 powierzchni.
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ja daje 25 ml na beczkę 200 litrów i uzyskuje pH 3.8 ale ilość kwasu siarkowego potrzebnego do zakwaszanie wody zależy min od jej twardości . Znajomy ma twardą wodę i do tego samego wyniku 3.8 było już potrzebne 40 ml. Zanim kupiłem pH metr zdarzało mi sie dawać kilkukrotnie większe dawki i rośliny żyją.
bobson_94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2020, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toolpusher pisze:Siarka się utlenia powstaje bezwodnik kwasu po czym dodajesz wodę i masz kwas siarkowy czyli elektrolit H2SO4. Ten sam chyba proces zachodzi w glebie po dodaniu siarki. Jeśli masz siarkę ze sklepu to na opakowaniu powinna być tabela. W internecie też znajdziesz. Masz siarkę pylistą czy Wigor S?
Jeszcze nie mam żadnej, a jaka lepsza? Na yt widziałem że stosują wigor przy juz rosnacych sadzonkach w ilosci ok 20g/rosline. A jak to sie ma przy siarkowaniu calej objetosci ziemi? Problem w tym, ze chce od razu posadzic sadzonki, bo juz czekaja, a jeżeli dam dawke z opakowania to pewnie zalecane jest odczekanie conajmniej rok. Nie mam wcale rozeznania w jakich ilosciach oscylować i boje sie żebym nie przesadzil
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Zrezygnuj z siarkowania i podlewaj elektrolitem. Ja tak bym zrobił. A ty rób jak chcesz. Ja mam doświadczenie, że prze niecierpliwe siarkowanie zszedłem do poniżej pH 2 pod krzakiem. Siarka działa bardzo wolno.
roza12345
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 maja 2020, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toolpusher pisze:Nie zrozumiałaś. Krzak najprawdopodobniej nie pobiera fosforu przez niską temperaturę a nie dlatego że fosforu nie ma. Jeśli zimna aura minie a liście będą dalej czerwone wtedy można myśleć. Jeśli nawoziłaś nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym pod borówkę to nie jest potrzebne dodatkowe nawożenie fosforem. Fosfor nie jest tak bardzo istotnym pierwiastkiem w borówce. A jaki masz odczyn gleby?
Wygląda, że pH jest między 5 a 6, chyba za wysokie?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”