Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

W kwietniu kupiłem ziemie dedykowana borówkom i posadziłem nowe krzaki. Czy mam nawozić borówki, gdy ziemia jest nie wyjałowiona, a jeżeli tak, to kiedy?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

julk1 pisze:W kwietniu kupiłem ziemie dedykowana borówkom i posadziłem nowe krzaki. Czy mam nawozić borówki, gdy ziemia jest nie wyjałowiona, a jeżeli tak, to kiedy?
Najłatwiej jest nawozić kupnym nawozem.Daje dobre efekty i zakwasza podłoże.Można dać jedną dawkę do połowy czerwca a jesienią nawóz jesienny bez azotu.Można też nie nawozić i zasilać metodami naturalnymi lub nawozami ekologicznymi.Ale trzeba się postarać by krzewy miały to co im trzeba.
Awatar użytkownika
taWiola
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 maja 2020, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

:wit Czy ktoś wie co dolega mojej borówce: jest taka blada, ma małe kwiaty, listki takie rzadkie jakby pozwijane
Obrazek
Pozdrawiam. Wiola
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Wiola a jakie jest pH podłoża?
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

tomekb1 pisze:Dzięki. Ale jeśli wszystko tnę na zero to nie ma co w takim razie na co czekać. Na przedwiośniu będzie kupę innej pracy.
Moje stare borówki przycięte tuż nad ziemią mają po kilkanaście nowych ok. 10-20cm przyrostów. Kiedy przeprowadzić selekcję ? Chcę pozostawić po 5-6 pędów.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
taWiola
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 maja 2020, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Toolpusher dokładnie to nie wiem. Sadzona była w ziemię do borowek(ok. 50l ziemi), stosuje nawóz dedykowany do borówki, obłożona korą. Inne obok wygladają ładnie, są zielone i mają spore kwiaty. A tej się nie ma jakoś na życie.
Pozdrawiam. Wiola
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

taWiola pisze:Toolpusher dokładnie to nie wiem. Sadzona była w ziemię do borowek(ok. 50l ziemi), stosuje nawóz dedykowany do borówki, obłożona korą. Inne obok wygladają ładnie, są zielone i mają spore kwiaty. A tej się nie ma jakoś na życie.
Proponuje zakupić elektroniczny tester 4 in 1.Działa to cacko i dodatkowo można zmierzyć wilgotność przy korzeniach.Bo ta borówka wygląda jakby wody miała za mało lub z korzeniami coś się zadziało.Też miałem podobną borówkę i pewnego dnia złapałem ją mocno i wyrwałem z łatwością.Korzeni jak na lekarstwo.Ta borówka ze zdjęcia wygląda tak jak by nie mogła pobrać składników z gleby.To moje zdanie.Reanimację można przeprowadzić w lutym.Borówka bardzo lubi przycięcie.Ja bym wyciął 1-2 pędy u dołu a resztę poprzycinał na 3 pąki śpiące.Ja to nazywam cięcie na kij od szczotki czyli zostawiamy szkielet a resztę mocno tniemy.Pokaże 2 zdjęcia borówek,które były skromnie powiedzieć kaput.Owoców nie ma ale dzięki cięciu na kij od szczotki są same młode przyrosty.
Obrazek

Obrazek
tomek22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 16 kwie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ja proponuję ją dokwasic.
Wystarczą papierki lakmusowe z allegro za grosze, elektrolit z motoryzacyjnego, podlej kwaśna wodą. Kwasu dodawaj po odrobinę aż będziesz mieć pH ok. 3-4 (woda to deszczówka lub odstana dobę z sieci).
Za kilka dni powinna być znaczącą poprawa:)
Mimo dobrego podłoża deszcz, podlewanie, topniejący śnieg podnosi pH, a to powoduje problemy z pobieraniem składników.
Powodzenia
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3749
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Mam pytanie techniczne, ile wlać tego elektrolitu na mauzer 1000L deszczówki? Gromadzę deszczówkę do takich baniaków do późniejszego nawadniania borówek.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

seedkris pisze:Mam pytanie techniczne, ile wlać tego elektrolitu na mauzer 1000L deszczówki? Gromadzę deszczówkę do takich baniaków do późniejszego nawadniania borówek.
Obniżyć pH do 4 w konewce 10 l i pomnożyć przez sto ilość dodanego do konewki elektrolitu.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3749
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Wychodzę z założenia ze deszczówka ma pH równe 7. Jak długo może stać tak zakwaszona woda w mauzerze na słońcu? Mauzery są prawie przezroczyste.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
taWiola
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 maja 2020, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Dzięki za podpowiedź. Papierki już zamówione, jak dojdą zrobię próbę i zacznę działać.
Pozdrawiam. Wiola
tomek22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 16 kwie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Daj znać czy pomogło.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”