Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Możesz ciąć teraz.
Obniżyłbym o jaką 1/3, zdejmując te szczyty korony.
Średnio to widzę, skoro pień pęka aż po miejsce wypróchniałe do wnętrza - należałoby zająć się tym sękiem, usunąć luźne próchno, zobaczyć jak to tam wygląda. Też gdzieś teraz, by ewentualną chirurgię i zabezpieczenie zrobić przed mokrą jesienią.
fryc85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 sie 2021, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Witam

Ciecie wiśni i czereśni można jeszcze wykonać jak zapowiadają deszcze na ten tydzień? W tym roku sezon opóźniony o jakieś 2-3tyg przez brak wiosny i mają jeszcze liście ale i zaczynają na jednej opadać.
Nigdy nie ciąłem w lecie,nie wiem czy jeszcze można dzisiaj jest już 22 sierpnia.


Jabłoń-robić wycięcie wilków? (na niektórych owoce) Mam czerwoną papierówkę i owoce były na długopędach a takie lobo ma w środku na starych.Lobo wywalić wilki a ta papierówka to co? Wyciąć co drugi wilk na niej?

Węgierka z kolei mnóstwo wilków owoce na drzewie ciąć? czy po owocach? czy w zimie? A w tym roku zaobserwowałem ,że inaczej niż śliwa deserowa owoce są na tej węgierce w większości na długopędach - więc co zrobić jak to przyciąć i kiedy?

A może to taki rok że owoce były na długopędach?hmmmm....

Brzoskwinia coś ciąć teraz?
JAMNICZKA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 26 kwie 2016, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

śliwa ulana

Post »

Wyrosła mi śliwa Ulana na kilka metrów. Ma trzy lata czy można ją przyciąć, kiedy?
rybescu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 gru 2021, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie starej jabłoni

Post »

Dzień dobry. 1,5 roku temu przejęłam działkę ze starymi drzewami. Wiele lat nie cięte, nie pryskane. Jabłonie to papierówka i chyba Grafsztynek? Mnóstwo małych jabłuszek.

W zeszłym roku w lutym poczytałam i przycięłam, wydaje mi się że zgodnie z głównymi zasadami (krzyżujące się i zacieniające niższe, trochę prześwietliłam, ale nie wycięłam wszystkiego, co uważałam za "do wycięcia" bo byłoby to więcej niż 1/3 korony, podocinałam czopy). W kolejnym roku brak jabłek. Planuję kontynuować przycinanie wczesna wiosną, ale mimo czytania wszystkich porad w internecie wydaje mi się, że coś pominęłam. Czy powinnam poskracać pędy? Zradykalizować cięcie?

Poza tym wiele problemów: rany pomrozowe (nawet wysoko na konarach, czy powinnam je oczyszczać i zasmarowywać czy zostawić?), namiotnik i chyba brunatna zgnilizna (w tym roku na nielicznych jabłuszkach zgnilizna i większość liści o zasuszonych, brązowych brzegach).
W październiku opryskane mocznikiem, w listopadzie miedzianem, na lep przyklejony jesienią na jednej wyłapało się mnóstwo beżowych ciem.

Czy ktoś mógłby mi pomóc uporządkować plan działań? Jak mocno ciąć w tym roku i jaki jeszcze oprysk wykonać?

Obrazek

Obrazek
Plugaworeki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 mar 2020, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie drzewek owocowych - POMOCY!!

Post »

Witam.
Posiadam drzewka owocowe kilkuletnie. Czy ktoś może mi pomóc z ich przycięciem gdyż nie wiem jak to zrobić. Chciałbym formować korony w formie puchara. Zamieszczam szczegółowe zdjęcia. Pokażcie jak je uformować.

1. Czereśnia Vega:
Obrazek Obrazek

2. Czereśnia Ukraińska:
Obrazek Obrazek

3. Grusza Klapsa:
Obrazek Obrazek

4. Grusza Konferencja:
Obrazek Obrazek

5. Brzoskwinia:
Obrazek

6. Śliwa Renkloda:
Obrazek

7. Śliwa Brzoskwiniowa:
Obrazek
walek75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 mar 2022, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Dzień dobry Wszystkim,

Jest to mój pierwszy post na Forum więc chciałbym się przywitać i jednocześnie prosić o pomoc w planowaniu przycięcia drzewek.
Na zakupionej działce z dużego (ponoć) sadu zostały trzy ostatnie drzewa, dwie jabłonie i grusza pomiędzy nimi. Drzewa są mocno pochylone, grusza ma nawet pozostawiony lub dosadzony dodatkowy pień (z mało smacznymi 'ulęgałkami') chroniący przed przewróceniem.
Owoce ze wszystkich trzech drzew są bardzo smaczne a same drzewa rodzą dość obficie więc zależy nam aby je uratować.
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów może nam zaznaczyć gdzie (i kiedy) drzewka poprzycinać? (Jeżeli potrzeba mogę zrobić dokładniejsze zdjęcia)
A może jest ktoś z okolic Możdżanowa k. Słupska i mógłby ocenić i doradzić na miejscu?

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Marcin
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Czy jest teraz sens obcinanie suchych konarów starej śliwy? Śliwa ma swoje lata i choroby i z każdym rokiem kolejny konar zamiera, a małe przyrosty są tylko na żywotnej części drzewa. Czy teraz kiedy na pozostałej części śliwa kwitnie pozbywać się zaschniętego kanaru? Jedyny argument za przycięciem jest, że może wypuści jakiś pęd z czopa po ścięciu, ale nie chciałbym narobić bałaganu, bo to soki krążą.
osttanna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2022, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Zeszłej jesieni posadziłam młode drzewka: czereśnie, które były kupione w doniczkach i miały już boczne gałązki, jabłonie i grusze z gołym korzeniem ale bez bocznych gałązek. Zimę przetrwały, opatulone agrowłókniną, są już listki.
Teraz wiosną posadziłam jeszcze śliwy, które również są w doniczkach i mają boczne gałązki i listki. Niestety zapomniałam o przycięciu posadzonych drzewek po posadzeniu oraz z końcem zimy. Proszę o radę, co teraz.... poczekać do sierpnia i przyciąć wszystkie drzewka czy lepiej do końca następnej zimy? czy może przyciąć już teraz? Co będzie dla nich najlepsze?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 638
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Mam dylemat.

Kupiłem działkę i mam na niej kilka zaniedbanych drzew. Jakieś źle docięte gałęzie które gdzieś kiedyś zaczeły zarastać ale nie mogą tego zrobić bo kikuty nadal tam są.

1. Powinienem teraz to rozgrzebać, oczyścić, dociąć i zasmarować w paśmie słonecznych bezdeszczowych dni czy czekać z tym do wiosny?
2. Jedna śliwa ma raka na dosyć grubej gałęzi i na pewno ją wytnę - tylko znowu pytanie czy teraz w ładne dni czy czekać do wiosny?

Dodam, że są to głównie jabłonie i śliwy w wieku około 10-20 lat. Wyglądają na zdrowe, silne i już owocują.
Zybiss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lis 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Na wstępie chciałem od razu napisać iż wiedza moja na temat cięcia jest na bardzo niskim poziomie. Bardzo chciał bym się nauczyć podstaw chociażby ale nie mam od kogo a jak pytam znajomych to nie chcą odpowiadać zbytnio. Otóż przeprowadziłem się do teściów z żoną i jest tu wiele nie zadbanych i nigdy nie ciętych drzew. Jako, że za granicą cztery lata pracowałem przy sadzonkach drzewek teściowa stwierdziła, że znam się na cięciu. Tyle, że sadzonka dwu letnia a drzewo dwudziestoletnie to różnica. Niestety nie wiem od czego zacząć. Był bym wdzięczny o sugestie. Drzewa to jabłonie, grusze i Śliwa stara. Pozdrawiam!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
seebbek
100p
100p
Posty: 136
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Baltazar pisze:Mam dylemat.

Kupiłem działkę i mam na niej kilka zaniedbanych drzew. Jakieś źle docięte gałęzie które gdzieś kiedyś zaczeły zarastać ale nie mogą tego zrobić bo kikuty nadal tam są.

1. Powinienem teraz to rozgrzebać, oczyścić, dociąć i zasmarować w paśmie słonecznych bezdeszczowych dni czy czekać z tym do wiosny?
2. Jedna śliwa ma raka na dosyć grubej gałęzi i na pewno ją wytnę - tylko znowu pytanie czy teraz w ładne dni czy czekać do wiosny?

Dodam, że są to głównie jabłonie i śliwy w wieku około 10-20 lat. Wyglądają na zdrowe, silne i już owocują.
Obetnij wszystkie kikuty na równo z pniem wtedy ładnie zaleje. Mógłbyś to zrobić teraz, najlepszy termin na cięcie to styczeń - luty.

-- 10 lis 2022, o 15:32 --
Zybiss pisze:Na wstępie chciałem od razu napisać iż wiedza moja na temat cięcia jest na bardzo niskim poziomie. Bardzo chciał bym się nauczyć podstaw chociażby ale nie mam od kogo a jak pytam znajomych to nie chcą odpowiadać zbytnio. Otóż przeprowadziłem się do teściów z żoną i jest tu wiele nie zadbanych i nigdy nie ciętych drzew. Jako, że za granicą cztery lata pracowałem przy sadzonkach drzewek teściowa stwierdziła, że znam się na cięciu. Tyle, że sadzonka dwu letnia a drzewo dwudziestoletnie to różnica. Niestety nie wiem od czego zacząć. Był bym wdzięczny o sugestie. Drzewa to jabłonie, grusze i Śliwa stara. Pozdrawiam!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Skrócić przewodniki, wyciąć wszystkie gałęzie które rosną krzywo, zaplatają się są złamane, pozostałe skrócić. Polecam filmy na Youtube zielone pogotowie.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 638
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

seebbek pisze:Mógłbyś to zrobić teraz, najlepszy termin na cięcie to styczeń - luty.

No i właśnie w tym rzecz.. mógłbym teraz ale najlepszy termin to przedwiośnie i teraz jak to wygląda z perspektywy biologii drzewa. Czy przez zimę stan choroby, infekcji się pogłębia czy należy traktować to jako czas który się dla drzewa w tym aspekcie zatrzymał?
seebbek
100p
100p
Posty: 136
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Mowa o cięciu radykalnym,odmładzający wtedy termin ma moze jakiś wpływ. W twoim przypadku będzie to kosmetyka, poprawka możesz ciąć śmiało teraz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”