Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Berlin79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 mar 2021, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Dziękuję Panowie, niestety w tym temacie jestem, tak zielony, że wolę najpierw zapytać, żeby nie zrobić więcej szkód niż pożytku, a każde drzewko jest inne.
Jak rozumiem mam podciąć prawy przewodnik i wykonać ostre cięcie środkowego pędu? Tutaj może lepiej widać.
Obrazek
bella ciao
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

A zauważyliście te pionowo rosnące baty? U siebie na Generale wszystkie usunęłam, a było ich mnóstwo.
Z każdego przygietego niegdyś konara wyrastały.
Pozdrawiam! Gienia.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

gienia1230 pisze:A zauważyliście te pionowo rosnące baty?
Można ewentualnie je poskracać na jakie 30 cm góra i zostawić, oczywiście jeśli gdzie nie jest za gęsto, względnie część. Młode drewno może się przydać. Jeśli zaowocują to się rozegną, a nie to później też zawsze można wyciąć.
Berlin79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 mar 2021, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Bardzo obawiam się tego zabiegu, ale po waszych wskazówkach i zobrazowaniu tego co należy usunąć będę próbował coś podziałać, miejmy nadzieję, że nie narobię tylko szkód :cry: podzielę się efektami po zabiegu.
bella ciao
mmart
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 mar 2019, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Dzień Dobry

Potrzebuje pomocy przy przycięciu dwóch starych jabłonek. Dawno się nikt nimi nie zajmował, wyrosły dosyć wysokie a z tego co moja Ciocia mówiła to jest mnóstwo malutkich jabłek co dwa lata. Wiem że musze przyciąć te pionowe witki sterczące do góry, ale czy mogę przyciąć grubsze konary tak żeby nie było mnóstwa małych jabłek tylko znacznie mniej większych ? jak tak to co mogę przyciąć ?
caabra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 26 sty 2019, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: w. podkarpackie

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Taki urok jabłoni owocowania co dwa lata. Według mnie jak powycinasz ten pionowy busz to już będzie dużo usuniętej masy (usuwamy max 30%). Skracanie starych konarów nic ci nie zmieni na plus tylko spowoduje najpierw wyrosnięcie mnóstwa wilków a nieumiejety taki zabieg może doprowadzić w przyszłości do śmierci drzewa.
Kostalek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 kwie 2020, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Witam
Chciałbym zająć się starymi drzewkami owocowymi na działce babci, ponieważ nikt o nie nigdy nie dbał, nie przycinał ani nie formował. Jedynie od czasu do czasu usuwane były gałęzie które się złamały lub przeszkadzały w poruszaniu się w pobliżu. Drzewa są bardzo stare, jabłonie owocują obficie co dwa lata, zaś morela niestety w ogóle. Chciałbym zająć się nimi na poważnie i o nie zadbać, nadać im odpowiedni kształt i wzmocnić. Nie znam się za bardzo na przycinaniu drzew i nie wiem jak to zrobić aby im nie zaszkodzić. Bardzo proszę o poradę i pomoc.

Poniżej wrzucam zdjęcia:

Jabłoń - Szara Reneta
Obrazek

Jabłoń nr 2 - nie wiem co to za gatunek
Obrazek

Razem obie jabłonki:
Obrazek

Papierówka nr 1:
Obrazek

Papierówka nr 2:
Obrazek

Morela od lat już nie miała żadnego owocu:
Obrazek

Orzech wyrósł bardzo wysoki i prawdopodobnie będziemy musieli usunąć go bo cały konar jest pusty w środku.
Obrazek
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Hejka proszę o pomoc. Chciałabym uformować śliwę. Nie mam pojęcia jak ja ciąć żeby miało to jakieś ręce i nogi. Help
Obrazek

Obrazek
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Ja bym odciął górę nad dolną partią rozgałęzień. Rozgiął bym je i szedł w koronę pucharową.
Pozdrawiam Jarek
zycho14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 kwie 2021, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Witam
Potrzebuje pomocy w uformowaniu czereśni. Pierwsze trzy zdjęcia to drzewka posadzone w tamtym roku. Ostatnie to drzewko 3 letnie.
Drzewka nie były nigdy przycinane
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Morisss
100p
100p
Posty: 104
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Zycho14 w pierwszym przypadku wytnij tą długą zapąkowaną gałązkę po lewej stronie. Zdjęcie nr 2 - tu wystarczy odgiąć wyrastające z przewodnika gałązki tak, żeby kąt zbliżony był do kąta prostego. Zdjęcie nr 3 - przytnij przewodnik nad gałązką po prawej stronie. 4. Tak samo, a pozostałe gałązki odegnij. Te wyrastające najniżej możesz trochę skrócić, wtedy się bardziej rozgałęzią. I bardzo ważne. Drzewa wyglądają na niedożywione. Przyrosty gałęzi młodych drzewek powinny mieć przynajmniej po 50 cm, a przewodnik około metra. Sypnij im trochę saletry wapniowej plus nawóz wieloskładnikowy.
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Oba drzewka połamane przez sarny, jak je ciąć żeby odzyskały ładny kształt?
Obrazek

Obrazek
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Posadziłem w poniedziałek drzewka owocowe - śliwy, czereśnie, wiśnie, morele, nektarynki, brzoskwinie, grusze. Czy jest sens je jeszcze ciąć? Miałem je wcześniej zakupione, zadołowane, ale nie było czasu posadzić. Większość z nich ma już pąki. Nie na wszystkie patrzyłem, ale u jabłoni, które sadziłem w ubiegłym roku pąki się już otwierają. Ciąć teraz czy już lepiej poczekać do przyszłego roku?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”