Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Jak ktoś nie jest zdecydowany na jakiś konkretny typ korony to zakładam, że formujemy koronę zbliżoną do naturalnej i stąd taka podpowiedź. Jeśli puchar - zupełnie inne wybory, bo trzeba zrobić od nowa 3-4 przewodniki. Jeśli wrzeciono - trzeba skrócić te powyginane pędy boczne.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
witeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 sty 2019, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

I tu chyba już wkraczamy w kwestie ideologiczno-filozoficzne cięcia drzew. :-) Dla mnie korona naturalna (zbliżona do naturalnej) to taka przy której możliwie najmniej się ingeruje i spokojnie można byłoby obie gałązki zostawić, żeby na ich bazie zacząć formować koronę, czy też pozwolić jej się formować.
Pisząc o parasolu nie myślałem o pucharowej (konary idące do góry), a o podgrójeckiej klasyce ze zwisającymi gałęziami, która może być w sumie następnym etapem po naturalnej. Wg mnie w warunkach działkowych niezłym rozwiązaniem jest prowadzenie najpierw korony naturalnej, a gdy zaczyna być kłopot ze zbiorem owoców bez pomocy strażaków z drabiną, przejście na parasolową.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

No w porządku, ale na moje, jeśli jest możliwość zapobiegnięcia dwuprzewodnikowości za młodu to trzeba to zrobić, żeby uniknąć ewentualnego rozłamania w przyszłości. Jedno cięcie dużo nie kosztuje, a pomaga "podpowiedzieć drzewu właściwą drogę".
Statystycznie drzewa, które dożywają starości we względnym zdrowiu mają (bądź przez większość życia miały) wyraźny przewodnik.
Inne konstrukcje łatwiej się rozpadają.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Lubof
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 kwie 2018, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Nektarynka Fantasia - cięcie po posadzeniu

Post »

Czołem.

Jako totalny amator postanowiłem, iż zasadzę na ogrodzie nektarynkę. Po zapoznaniu się z odmianami wybór padł na Fantasie. Drzewko kupione, będę je wsadzał do ziemi. Pani w szkółce poinformowała mnie, iż nie muszę go zbytnio przycinać, gdyż nie ma odkrytych korzeni, tylko jest w doniczce, nie muszę więc skracać go do wysokości np 1 metra i podcinać gałązek. Czy aby na pewno? Według mnie nektarynka póki co przypomina trochę topolę - jest pionowa,a nie rozłożysta. Przesyłam zdjęcia - czy ktoś może pomóc i udzielić odpowiedzi czy i jak przyciąć drzewko? Jedno aktualna wysokość to jakieś 220 cm, ma dużo pąków, zwłaszcza u góry.


Obrazek

Obrazek

Serdeczne dzięki! :)
Cypis0000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 mar 2019, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Dzień dobry.

Proszę o podpowiedź jak mam przyciąć gruszę ze zdjęcia. Prawdopodobnie od lat nic nie było z nią robione.


Obrazek
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

3 lata temu posadziłem dość gęsto, co ok. 3 metry różne drzewka owocowe - jabłonie, 1 morelę, wiśnie i czereśnie.
Do tej pory myślałem że nic się z nimi nie robi.
Niedawno się dowiedziałem że trzeba było jakoś specjalnie formować.

Pełen zapału nabyłem od teścia książkę "cięcie drzew owocowych". Jeana Prata gatunek po gatunku.

Wziałem sekator, podszedłem do jabłonek (już się dowiedziałem że morele, wiśnie i czereśnie tnie się latem), zaczełem czytać.....

...i załamka.

Zostałem pokonany przez dziwne słowa, wilki, prątki, sęczki, buławki, zrazy, zmarszczki, cięcie na obrączki.

NIC Z TEGO NIE ROZUMIEM, a proste schematy w tej książce tylko mi mącą w głowie.

Jabłonka wygląd jak na zdjęciach.

Czy ktoś mi może dać linki do jakieś poradnika "dla debila" ze zdjęciami a nie schematami co mogę zrobić by nie zaszkodzić, albo napisać mi krótko co mam ciachnąć zakładając że chcę mieć parę jabłek "na smak" z drzewka w lecie, nie musi być dużo, a są posadzone gęsto?


Obrazek

Obrazek
witeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 sty 2019, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

ad.Cypis0000 daj więcej zdjęć, tak żeby było widać całe drzewo i z różnych stron i pewnie czekaj na podpowiedź ERNRUDa.
ad.maciej39 odstęp 3m w przypadku podkładek półkarłowych jabłoni czy dla wiśni wcale nie jest taki mały. Czereśniom faktycznie będzie ciasno. Polecam książkę Augustyn Mika "Sztuka cięcia drzew owocowych" . Najogólniejsza zasada jest taka, że jest przewodnik idący pionowo, a od niego odchodzą boczne pędy/gałęzie. Drzewko na zdjęciu wcale źle nie wygląda. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma dramatu i wiele nie trzeba robić (poskracać pędy i na górze wybrać który będzie przewodnikiem, trochę go skrócić, a resztę usunąć), zła jest taka, że cięciem łatwo można to zepsuć, więc na razie odłóż sekator i podszlifuj teorię.
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

OK, dzięki.
Już poczytałem normalne artykuły w sieci, książkę też skombinuję.

Już mi się rozjaśnia.

1) jabłonie można formować w moim przypadku w koronę szpalerową swobodną, czyli w jedną i drugą stronę rzędu . Czy są gdzieś zasady ile konarów ma odchodzić od przewodnika na poszczególnych piętrach - czyli np. co 30 cm dwa konary w jedną i drugą stronę?

2) jak jabłoń urośnie za wysoko to można uciąć przewodnik i zamiast niego zostawić górne konary boczne

3) czereśnie i wiśnie owocują na pędach 3-4 letnich dlatego ich się nie tnie mocno, tylko przycina końcówki, nie rozumiem tylko czy tu przewodnik musi zostać - z opisów wynika że tak, czyli taka czereśnia rośnie na maxa w górę i z czasem owoce ma najwyżej - nie da się tego uniknąć?
Czy czereśnie i wiśnie też można formować w szpaler?

4) śliwa musi mieć przewodnik i od niej w bok konary od których odchodzą małe pędy owoconośne, przycina się lekko konary, i formuje je do poziomu ciężarkami

5) brzoskwinia i morela to wyższa szkoła jazdy i sobie odpuszczam na razie :)

-- 2 mar 2019, o 00:13 --

PS

Może jednak posadziłem co 2,5 metra )
smarcin3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lip 2010, o 00:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Witam serdecznie bardzo prosiłbym o radę jak przyciąć drzewka.
Chciałbym aby drzewka były niewysokie, ułatwiłoby to zbiór owoców(nie owocowały jeszcze a mają ok 8 lat)

śliwa renkloda
https://www.aukcjoner.pl/gallery/027052713-.html#I2

brzoskwinia
https://www.aukcjoner.pl/gallery/027052713-.html#I1

grusza
https://www.aukcjoner.pl/gallery/027052713-.html#I3
Prosiłbym o zaznaczenie jeśli to możliwe
Sasello
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 mar 2019, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Dobry wieczór,

Witam wszystkich bardzo serdecznie, to moj pierwszy post i pytanie zarazem. Rok temu na wiosne posadzilem 4 krzaki aronii ( zdjecie ponizej ). Wyczytalem ze powinienem je tej wiosny przyciac w 1/3 dlugosci....i tu pojawia sie moja watpliwosc. jeśli tak zrobie zostanie sam kikut bez korony i odrostow na gorze. Prosze o rade czy tak przyciac?
Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Odmianoznawca pisze:ela151 Stań przed takim drzewkiem i popatrz na nie. W pierwszej kolejności ucinamy to co uschnięte małe kikuty wyrastające z pnia tuż nad ziemią. Kolejne to to co się krzyżuje albo na siebie nachodzi ( jedną gałązkę trzeba uciąć ) i te które wrastają do środka korony. W koronie ma być przestrzeń aby słońce dochodziło. Jeśli drzewko wykształciło dwa równoległe idące przewodniki to jeden usuwamy (ten który wydaje się nam i wygląda na słabszy)Jeśli gałązki są w długości nie proporcjonalne skracamy te dłuższe by wyrównać ( przycinamy przy pąku liściowym który skierowany jest ku dołowi bo zniego wybije dalej gałąź i chodzi o to by poszła nie pionowo ku górzę tylko w poziomie na bok ). Jeśli mamy do czynienia z jednorocznym okulantem( pojedynczy badyl :) )to tniemy na wysokości 80-90 cm licząc od ziemi aby uformować pierwsze piętro w następnym sezonie aby uformować drugie piętro tniemy 20 cm od najwyżej położonej gałęzi bocznej.
Bardzo fajnie wyjaśnione cięcie jabłoni, jestem już po i pierwszą część chyba zrobiłem dobrze, natomiast przewodniki zostawiłem bez cięcia - jeśli chcemy wytworzyć kolejne piętra to tak samo - czyli uciąć 20cm nad najwyżej położoną gałęzią?

Jeśli tak to dla jakich jeszcze owocówek stosujemy podobną zasadę?

I jeszcze prośba o poradę z cięciem moreli (Early Orange), posadziłem na wiosnę 2017 z gołym korzeniem, po jednym sezonie wyglądała jak patyk a po zeszłym jakiś obłęd - 2-3m przyrosty, to zdjęcie z początku sierpnia i jeszcze sporo przybyło, powinienem pędy skrócić jak zaznaczyłem?

Obrazek
Pozdrawiam,
Tomek
Sasello
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 mar 2019, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Dobry wieczor,

Zlitujcie sie drodzy forumowicze i podpowiedzcie jak przyciac te moje aronie?

Pozdrawiam
monia77
100p
100p
Posty: 125
Od: 15 paź 2011, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gogolin

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III

Post »

Czy takie cięcie jabłoni jest dobre?jest to młode drzewko posadzone w zeszłym roku(nie owocowało,drugie tak) i tato je przyciął.Tylko się zastanawiam czy nie popełnił błędu i nie ściął pędu prowadzącego co spowoduje taką karłowatość?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”