Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Posadziłem w poniedziałek drzewka owocowe - śliwy, czereśnie, wiśnie, morele, nektarynki, brzoskwinie, grusze. Czy jest sens je jeszcze ciąć? Miałem je wcześniej zakupione, zadołowane, ale nie było czasu posadzić. Większość z nich ma już pąki. Nie na wszystkie patrzyłem, ale u jabłoni, które sadziłem w ubiegłym roku pąki się już otwierają. Ciąć teraz czy już lepiej poczekać do przyszłego roku?
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Sens jest, a najbardziej zależy to od stanu drzewka, a zwłaszcza stanu korzeni.
To zasię trzeba ocenić sobie; toć niby każdy wie co kupił, a koń jaki jest każdy widzi, te rzeczy, hmm... lecz łatwo mówić gdy kto wprawę ma...
Taka refleksja naszła.

Albowiem obserwuję ostatnio (z niesmakiem) tendencyją dziwną taką - sprzedają nam takie młode okulanty wypędzone na dwa metry i z metrową koroną, jakże dorodne... a korzenie na 10 cm oberżnięte! Te wysyłkowe zwłaszcza netem. Pakować im łatwiej?
Nosz, k.. wybaczta, lecz jak to ma się przyjąć? :roll:
W takiej sytuacji ciąć trzeba, bez korzeni korony nie utrzyma, i uschnie nam marnie.

Ale nie spiesząc się.
Drzewo będzie się starało wytworzyć nowy system korzeniowy. Dać mu szansę. Aby to uczynić potrzebuje energii, zapasu pokarmów, które zgromadziło było; a głównie w korzeniach zresztą, które mu obcięto...
Zatem będzie korzystać z tego co ma w pędach nadziemnych, w koronie, to może lepiej mu teraz nie obrzynać i tego? :wink:
Teraz jeszcze chłodno, a gleba mokra, nic mu nie grozi na razie. Dajmy mu czas. Na regenerację.
Ale gdy nadejdą jakieś upały majowe i susze, a liście mu wyrosną i będzie nimi wodę wyparowywać i jest kłopot; zatem tuż uprzednio lepiej przyciąć co i ile pasuje. Przynajmniej niższe pędy i przewodnik na wysokość. Zwykle i tak koronkę formuje się na nowo do potrzeb.

Drzewka kupione z korzenie uczciwemi - tak na 30-40 cm chociaż, gęsto drobnych a nie zeschnietych - da się utrzymać bez przycinania, jeśli w razie suszy/upału podlejemy jakby co. A zwykle i tak coś tam warto z pędów usunąć czy wyrównać, co też ułatwi sprawę.

Tak czy owak, jeśli później zauważymy że świeżo sadzone drzewko więdnie w upał to obciąć mu część liści (tych większych) bądź mniej potrzebne pędy czy gałązek końce z liśćmi wraz, i podlać.
maison2000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2021, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Czy można jeszcze przyciać jabłoń i brzoskwinie po posadzeniu? Drzewka wypuscily juz liscie? Chodzi mi o przyciecie przewodnika i pędów bocznych? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Można, a nawet wypada jeśli nie zmniejszałeś jeszcze korony. Sam właśnie korygowałem teraz drzewka (wiosną wsadzone, po sadzeniu poskracałęm ytlko sanitarnie i ciut dla prawidłowej konstrukcji).

Masz okazję zobaczyć gdzie wybijają dobre pędy, i które gałązki żywotniejsze.
Nie tnij szablonowo, tylko patrz i wybierz miejsce skracania przewodnika nad energicznymi pąkami/pędzikami, żeby lepsze na przyszłość; a z gałązek wybierz lepsze, usuwaj/silnie skracaj te mniej chętne do wzrostu.
Na brzoskwiniach tym bardziej: jeśli jakaś mocna gałąź, gruba choć jak ołówek, chce puszczać liście dalej od pnia to daj jej szansę (odetnij z takiej część co gorzej wygląda czy przysycha, bo tam ryzyko grzybka), zaś cienkie słomkowe jeśli żywe i wybijają to na parę pąków - albo te u nasady albo ze trzy-cztery. Brzoskwinie z trudem odtwarzają korzenie, i pozostawiając zbyt dużo liści na lato ryzykujemy. Lepiej niech wyrasta w nowe pędy.
kaamiileek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lut 2021, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Na odziedziczonej działce rośnie stara wysoka śliwka. Na wysokości około 1,5 m pień rozgałęzia się na dwa w kształcie litery V. Zauważyliśmy z żoną pęknięcie. Obie odnogi śliwki spieliśmy pasem na wysokości około 3 metrów. Chcę przyciąć drzewo tak by je nieco odciążyć by mogło rosnąć sobie w spokoju. Czy powinienem czekać z cięciem czy wykonać cięcie jak najszybciej?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Możesz ciąć teraz.
Obniżyłbym o jaką 1/3, zdejmując te szczyty korony.
Średnio to widzę, skoro pień pęka aż po miejsce wypróchniałe do wnętrza - należałoby zająć się tym sękiem, usunąć luźne próchno, zobaczyć jak to tam wygląda. Też gdzieś teraz, by ewentualną chirurgię i zabezpieczenie zrobić przed mokrą jesienią.
fryc85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 sie 2021, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Witam

Ciecie wiśni i czereśni można jeszcze wykonać jak zapowiadają deszcze na ten tydzień? W tym roku sezon opóźniony o jakieś 2-3tyg przez brak wiosny i mają jeszcze liście ale i zaczynają na jednej opadać.
Nigdy nie ciąłem w lecie,nie wiem czy jeszcze można dzisiaj jest już 22 sierpnia.


Jabłoń-robić wycięcie wilków? (na niektórych owoce) Mam czerwoną papierówkę i owoce były na długopędach a takie lobo ma w środku na starych.Lobo wywalić wilki a ta papierówka to co? Wyciąć co drugi wilk na niej?

Węgierka z kolei mnóstwo wilków owoce na drzewie ciąć? czy po owocach? czy w zimie? A w tym roku zaobserwowałem ,że inaczej niż śliwa deserowa owoce są na tej węgierce w większości na długopędach - więc co zrobić jak to przyciąć i kiedy?

A może to taki rok że owoce były na długopędach?hmmmm....

Brzoskwinia coś ciąć teraz?
JAMNICZKA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 26 kwie 2016, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

śliwa ulana

Post »

Wyrosła mi śliwa Ulana na kilka metrów. Ma trzy lata czy można ją przyciąć, kiedy?
rybescu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 gru 2021, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie starej jabłoni

Post »

Dzień dobry. 1,5 roku temu przejęłam działkę ze starymi drzewami. Wiele lat nie cięte, nie pryskane. Jabłonie to papierówka i chyba Grafsztynek? Mnóstwo małych jabłuszek.

W zeszłym roku w lutym poczytałam i przycięłam, wydaje mi się że zgodnie z głównymi zasadami (krzyżujące się i zacieniające niższe, trochę prześwietliłam, ale nie wycięłam wszystkiego, co uważałam za "do wycięcia" bo byłoby to więcej niż 1/3 korony, podocinałam czopy). W kolejnym roku brak jabłek. Planuję kontynuować przycinanie wczesna wiosną, ale mimo czytania wszystkich porad w internecie wydaje mi się, że coś pominęłam. Czy powinnam poskracać pędy? Zradykalizować cięcie?

Poza tym wiele problemów: rany pomrozowe (nawet wysoko na konarach, czy powinnam je oczyszczać i zasmarowywać czy zostawić?), namiotnik i chyba brunatna zgnilizna (w tym roku na nielicznych jabłuszkach zgnilizna i większość liści o zasuszonych, brązowych brzegach).
W październiku opryskane mocznikiem, w listopadzie miedzianem, na lep przyklejony jesienią na jednej wyłapało się mnóstwo beżowych ciem.

Czy ktoś mógłby mi pomóc uporządkować plan działań? Jak mocno ciąć w tym roku i jaki jeszcze oprysk wykonać?

Obrazek

Obrazek
Plugaworeki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 mar 2020, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie drzewek owocowych - POMOCY!!

Post »

Witam.
Posiadam drzewka owocowe kilkuletnie. Czy ktoś może mi pomóc z ich przycięciem gdyż nie wiem jak to zrobić. Chciałbym formować korony w formie puchara. Zamieszczam szczegółowe zdjęcia. Pokażcie jak je uformować.

1. Czereśnia Vega:
Obrazek Obrazek

2. Czereśnia Ukraińska:
Obrazek Obrazek

3. Grusza Klapsa:
Obrazek Obrazek

4. Grusza Konferencja:
Obrazek Obrazek

5. Brzoskwinia:
Obrazek

6. Śliwa Renkloda:
Obrazek

7. Śliwa Brzoskwiniowa:
Obrazek
walek75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 mar 2022, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Dzień dobry Wszystkim,

Jest to mój pierwszy post na Forum więc chciałbym się przywitać i jednocześnie prosić o pomoc w planowaniu przycięcia drzewek.
Na zakupionej działce z dużego (ponoć) sadu zostały trzy ostatnie drzewa, dwie jabłonie i grusza pomiędzy nimi. Drzewa są mocno pochylone, grusza ma nawet pozostawiony lub dosadzony dodatkowy pień (z mało smacznymi 'ulęgałkami') chroniący przed przewróceniem.
Owoce ze wszystkich trzech drzew są bardzo smaczne a same drzewa rodzą dość obficie więc zależy nam aby je uratować.
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów może nam zaznaczyć gdzie (i kiedy) drzewka poprzycinać? (Jeżeli potrzeba mogę zrobić dokładniejsze zdjęcia)
A może jest ktoś z okolic Możdżanowa k. Słupska i mógłby ocenić i doradzić na miejscu?

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Marcin
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Czy jest teraz sens obcinanie suchych konarów starej śliwy? Śliwa ma swoje lata i choroby i z każdym rokiem kolejny konar zamiera, a małe przyrosty są tylko na żywotnej części drzewa. Czy teraz kiedy na pozostałej części śliwa kwitnie pozbywać się zaschniętego kanaru? Jedyny argument za przycięciem jest, że może wypuści jakiś pęd z czopa po ścięciu, ale nie chciałbym narobić bałaganu, bo to soki krążą.
osttanna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2022, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Zeszłej jesieni posadziłam młode drzewka: czereśnie, które były kupione w doniczkach i miały już boczne gałązki, jabłonie i grusze z gołym korzeniem ale bez bocznych gałązek. Zimę przetrwały, opatulone agrowłókniną, są już listki.
Teraz wiosną posadziłam jeszcze śliwy, które również są w doniczkach i mają boczne gałązki i listki. Niestety zapomniałam o przycięciu posadzonych drzewek po posadzeniu oraz z końcem zimy. Proszę o radę, co teraz.... poczekać do sierpnia i przyciąć wszystkie drzewka czy lepiej do końca następnej zimy? czy może przyciąć już teraz? Co będzie dla nich najlepsze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”