Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
ERNRUD
 Tytuł: Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.III
PostNapisane: 20 gru 2019, o 15:00 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Nie ciąć radykalnie takich jabłoni. Przerzedzić tylko wilki. Silne wycięcie wielu gałęzi nie przyniesie żadnego pożądanego efektu.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Stingg79
PostNapisane: 9 sty 2020, o 16:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Cześć,
na jesieni dokonałem działki ROD sąsiadującej z działką moich teściów. Zbliża się powoli pora cięcia drzew owocowych, chciałbym się do tego porządnie przygotować, aby cięcie szczególnie starszych drzew, wykonać poprawnie. Mam na myśli głównie śliwę węgierkę i jabłoń nieznanego mi rodzaju. Działka co najmniej dwa lata leżała odłogiem, na ten rok mam zaplanowane doprowadzenie do porządku trawnika (przekopanie, nawiezienie ziemi, zasianie nowego) i zadbanie o drzewka właśnie. Póki co je pobieliłem, choć ja widać na zdjęciach będę musiał niektóre poprawić i dzisiaj już po zrobieniu zdjęć usunąłem darń wokół pni. Mam dylemat ze śliwą - jest na tyle wysoka, że nie jestem w stanie sięgnąć owoców choćby na wysokiej drabinie. Nieco chorowała, na drzewie np. są pozostałości mumii, których nie jestem w stanie sięgnąć i zerwać. Boję się, że w nowym roku będą to siedliska chorób. Chciałbym ją nieco obniżyć, choćby po to, aby móc ogarnąć te mumie i/lub ewentualne przyszłe owoce, ale tak, by drzewu zaszkodzić.

Obrazek

Obrazek

Posiedziałem trochę na forum, dokształciłem się nieco, chociaż przyznam, że nadmiar wiedzy spowodował u mnie mętlik. Wiem, że pestkowe powinno się ciąć po zbiorach (sierpień/wrzesień), że tnąc na jesieni zwłaszcza przy śliwie, dopraszam się o wysyp wilków. Mogę poczekać do końca lata, jestem cierpliwy, ale co z tymi mumiami? Aby dodatkowo zagmatwać to oglądałem na youtube na "Zielonym pogotowiu" filmiki o cięciu śliwy, gdzie ogrodnik przycinał w drugiej połowie lutego dużą śliwę bardzo mocno (sam komentował że konary są tej grubości,że wyciął ze dwie, trzy śliwy), po czym pokazywał jak drzewo wygląda na wiosnę (obsypane kwiatami) i po roku (praktycznie zero wilków, bo wszystkie siły poszły w owoce). I bądź tu mądry.
Pytanie do bardziej doświadczonych ode mnie - jak najlepiej przyciąć tę śliwę, w jakich miejscach? I kiedy?

Dodatkowo podepnę też tutaj temat małej, dwuletniej brzoskwini (Harnaś), przesadzanej w zeszłym roku, co odchorowała praktycznie zerowym wzrostem. Czy mam ją ciąć też w tym? Czy jej odpuścić?

Obrazek

Stingg79
PostNapisane: 9 sty 2020, o 21:01 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
przepraszam za błędy we wgrywaniu zdjęć, poniżej poprawne.

Śliwa:

Obrazek

Obrazek

i młoda brzoskwinia:

Obrazek

Z góry wielkie dziękuję dla dobrych duszyczek :)

Stingg79
PostNapisane: 16 sty 2020, o 14:14 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Cześć,
przyciąłem śliwę jak niżej.

Obrazek

Gałęzi (konarów) cała sterta, a na śliwce aż tak bardzo tego nie widać - duża jest.

Przyciąłem też małą brzoskwinkę, którą prowadzę systemem pucharowym.

Obrazek

Dodatkowo mam pytanie do fachowców - czy mogę przyciąć jabłoń jak niżej:

Obrazek

trochę za bardzo idzie w górę moim zdaniem choć od biedy na drabinie nadal jabłek dosięgnę.

Erazm
PostNapisane: 17 sty 2020, o 16:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Wyciąłem 15 stycznia wilki przy jabłoń Fredom. Ponieważ były to bardzo cienkie gałązki "ran" nie smarowałem pastą. Od kilku dni jest dodatnia temperatura - teraz 7*C.

Obrazek

Marlena_a
PostNapisane: 4 lut 2020, o 13:55 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
W moim ROD rośnie sobie śliwka dąbrowicka (według słów poprzedniej właścicielki).
W tej chwili ma ok. 5 lat. Nigdy nie była cięta a ubiegłego lata miała kilka owoców.
Czy można po prostu przyciąć proste długie witki w połowie ich wysokości?

Ten drewniany panel ma 180 cm.

Obrazek

Obrazek

Dareku
PostNapisane: 6 lut 2020, o 17:21 
200p
200p

1 szt.
Ostatnio przymierzając się do cięcia zimowo-wiosennego pooglądałem trochę stan swoich drzewek i naszła mnie pewna refleksja. Żeby była jasność zawsze byłem zwolennikiem cięcia letniego jeżeli to możliwe. Jednak ostatnio stwierdziłem że nie jest to do końca dobre dla drzewek. Dlaczego ?
Bo cięcie w sierpniu otwiera ranę, która nie ma szans się zagoić przed zimą. Sierpień i Wrzesień ew. Październik to zbyt mało czasu na gojenie rany, potem przychodzi półroczna jesień czyli naprzemienne deszcze/mżawki/przymrozki czyli warunki niezbyt przyjazne drewnu, sadzę że gorsze niż normalna zima.

Termin wiosenny jakoś bardziej pasuje, bo rany mają cały okres wegetacyjny na zagojenie, co oczywiście jest nie zawsze wystarczające ale jednak dłuższe.

Oczywiście sytuacje opisuje z punktu widzenia mieszkańca zachodniej polski gdzie jesień/zima jest stosunkowo "ciepła" i wilgotna, a wiosna sucha i słoneczna.

Margo_margo
PostNapisane: 8 lut 2020, o 17:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Witam.

Nie mam pomysłu jak przyciąć śliwkę. To 3 letni Opal. Śliwa miała być karłowata a gałęzie kończyły się na 5m. Dziś potańcowałam wokół niej z sekatorem, kilka gałązek wycięłam ale nie wiem co dalej.

Obrazek

Obrazek

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

gienia2000
PostNapisane: 9 lut 2020, o 19:01 
50p
50p

0 szt.
Witam.
W przypadku jabłoni silnie rosnących takich jak np Kosztela, Beforest czy Ananas Berżenicki w celu ograniczenia rozmiaru drzewa lepiej jest wyprowadzić koronę kotłową z trzema konarami czy z większą ilością np 5-6? Jabłonie szczepione na siewce antonówki. To samo pytanie dotyczy też czereśni Burlat szczepionej na czereśni ptasiej

pawlik
PostNapisane: 14 lut 2020, o 21:40 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Ja w spadku po poprzednich właścicielach mam kosztelę która prowadzona była na wiele przewodników. Było dużo smacznych owoców ale były małe, bardzo małe. Po pierwszym moim cięciu (drzewka były zaniedbane) już z rozmiarami owoców było o wiele lepiej. Zeszły rok był w ogóle słaby jeśli chodzi u mnie o owoce. Ale teraz przed tymi wiatrami, były dwa suche i pogodne dni, to przycięłem wszystkie owocowe w tym kosztelę. Usunęłem jej jeszcze dwa konary i myślę że będzie ok. W zasadzie dopiero w tym roku wyprowadzam powoli jabłonie i grusze w kształt jaki bym chciał.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 122 ]  Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: berthold61 i 39 gości