Jaką odmianę śliwy wybrać, jaką polecacie? Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

No to trzeba szukać na jesieni tego Tophita :D Będzie pewnie ciężko bo jakoś ta odmiana nie rzuca się w oczy
Może być nawet na ałyczy.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

Czy są jakieś śliwki, które nie potrzebują zapylacza, mam miejsce tylko na jedno drzewko, rośnie teraz jakaś nn, chyba ulena, owoce zielone, ale bardzo marnie owocuje, ma ponad 10 lat.
W pobliżu nie ma żadnych śliwek, najstarsi działkowicze twierdzą, że na terenie naszych ogródków śliwki się nie udają.

Pozdrawiam Irena
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

Rzepka pisze:Czy są jakieś śliwki, które nie potrzebują zapylacza, mam miejsce tylko na jedno drzewko, rośnie teraz jakaś nn, chyba ulena, owoce zielone, ale bardzo marnie owocuje, ma ponad 10 lat.
W pobliżu nie ma żadnych śliwek, najstarsi działkowicze twierdzą, że na terenie naszych ogródków śliwki się nie udają.

Pozdrawiam Irena
Jest trochę takich odmian.
Choćby wspominana ostatnio Kalipso. Gdybym miał posadzić tylko jedną śliwę to musiała by być oczywiście samopłodna, a ponadto wydawać owoce w okresie wakacji. Oczywiście też musi być tolerancyjna na szarkę . Kalipso spełnia to. Owocuje z początkiem sierpnia.
Ale jeśli interesują cię inne okresy zbioru to pewnie są i inne śliwy nie wymagające zapylaczy.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

Darkat, dzięki ;:180
Nie mam jakiś specjalnych wymagań co do terminu, byleby były smaczne i plenne, no i nie za wysokie drzewko, ta , którą mam, rośnie do nieba, a owoców przez 10 lat to nawet kilograma nie zebrałam, chyba już dawno powinna się zapoznać z siekierą.

Pozdrawiam Irena
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

Raczej szukaj takiej co jednocześnie byłaby zapylaczem dla twojej renklody - to znakomita śliwka, cięłaś ją kiedykolwiek?
jesteś pewna, że to zielona?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

Ulena wszędzie jest opisana jako samopłodna. Renklodę zieloną wg tabeli znajdującej się w Pomologii prof. Rejmena, powinny zapylić Renkloda althana, Jefferson, Węgierka Zimmera. Wymienione są jeszcze Węgierka włoska, Węgierka zwykła, królowa wiktoria, R. ulena.

Może pszczół nie ma by zapyliły kwiaty?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
DonMeone
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 mar 2017, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

Ulena jest samopylna ;)

Też posadziłem u siebie jedną, ale po zimie się nie obudziła ;/
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

A opryski od robactwa i chorób były ? Ulena z jednego +- 10 letniego drzewa przy dobrej ochronie i ciężkiej ziemi 3 klasy dawała kilkadziesiąt kg owoców. To jedna ze smaczniejszych śliw, z tym że ja lubię kwaskowy posmak, więc muszę zjadać owoce nim dojrzeją do końca (takie się też najlepiej nadają na przetwory). Ehh, moja nowo posadzona ulena miała w tym roku kilka kwiatków, może za rok zjem sobie śliweczkę ;:215
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

newrom pisze:. Ehh, moja nowo posadzona ulena miała w tym roku kilka kwiatków, może za rok zjem sobie śliweczkę ;:215
A moja 4 lata siedzi w ziemi i nie miała ani razu kwiatka. I nie przycinam, tylko odginam. Jak w tym roku zobaczyłam, że kwiatu znowu nie ma, przycięłam dwa konkurujące o przewodnictwo pędy. Niech ją szlag. Kiedy ja w końcu z niej coś zjem?
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

Były i opryski od robactwa i grzyba i nawożenie, chyba po prostu taki egzemplarz mi się trafił.
Na dwie nie mam miejsca, musi być jedna, dlatego szukam samopylnej.

Pozdrawiam Irena
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

Rzepka pomyśl może o wszczepieniu innej odmiany w koronę :) Szkoda wycinać 10 letniej renklody bo podobno czekanie się opłaca.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

Dorja, wiesz mnie rodzice przypominali że czekaliśmy chyba 5 lat nim ulena zaczęła owocować i najpierw urosła do sporych rozmiarów.
Ta którą mam teraz posadzoną w listopadzie 2013r. Kwiatki mnie zszokowały i mam nadzieję że to ulena, a nie że mi wcisnęli inną odmianę
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana śliwki?

Post »

Sadzona wiosną WW materiał dwuletni ma pączka kwiatowego :shock: Myślałem, że śliwy szczepione na ałyczy późno wchodzą w owocowanie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”