Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 17, 18, 19, 20, 21  
Autor Wiadomość
kaLo
 Tytuł: Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany
PostNapisane: 14 lip 2018, o 13:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jak owoce zaczynają sie osypywać to znak, że dojrzała. Ja zawsze rozkładam pod krzakami plandekę.
Na wiejskiej działce, którą syn kupił jakiś czas temu rośnie porzeczka. Bez nawozów, bez oprysków i bez cięcia. Wczoraj oberwałem z niej prawie 5 kg owoców a co najmniej kilogram leżał już na ziemi. Nie mam pojęcia co za odmiana, ale pewnie jakaś stara bo krzak potężny a działka należała do jakiegoś b. starszego pana. Wezmę kilka sztobrów do siebie i zobaczymy jak sobie poradzi na RODOS. Jagody drobniejsze niż u Titanii ale pewnie to wynik braku nawożenia,ogromnej ilości owoców i owocowania na b. starych pędach.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Bea_znad_morza
PostNapisane: 14 lip 2018, o 13:17 
200p
200p

0 szt.
Kalo a masz jakiś pomysł dlaczego moja porzeczka jest niesmaczna? Niby Gofert powinien być smaczny ale z drugiej strony z tego samego źródła mam agrest, który miał być Rodnikiem a ma czerwone owoce :roll:

Myślisz, że to cecha odmiany czy może być jeszcze niedojrzała? A może coś jej zaszkodziło? W sensie uprawa, szkodniki czy opryski?

Muszę ją zebrać w ten weekend bo potem dopiero będę miała czas w połowie sierpnia a tyle na pewno nie wytrzyma na krzaku :(

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kaLo
PostNapisane: 14 lip 2018, o 13:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie mam pojęcia o co chodzi ze smakiem. Może wcześniej żułaś gumę albo jadłaś mietówkę :wink: . Może masz katar albo "te dni" i smak też się zmienia. Jeżeli masz też inne czarne porzeczki to spróbuj przez porównanie. Innej możliwości nie widzę .
PS
Wyciagnąłem z zamrażarki po kilka jagódek mocno dojrzałych czarnych i takich co jeszcze miały odcień czerwonawy. Prawdę mówiąc wielkiej różnicy w smaku nie było. Żadna nie trąciła mydlinami. To może być sprawa odmianowa

Bea_znad_morza
PostNapisane: 14 lip 2018, o 13:58 
200p
200p

0 szt.
Nie, nie, nie i nie :wink: Smak mam dobry a i inne porzeczki smakują klasycznie jak czarne porzeczki.

Może ktoś kto ma porzeczkę Gofert mógłby opisać jak smakuje? Jestem strasznie nią rozczarowana a mam 10 krzaczków ;:223

Spróbuję przetrzymać owoce maksymalnie na krzakach a jak się nie zmieni to sekator czeka ;:224

kaLo
PostNapisane: 14 lip 2018, o 18:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
https://www.akademiaroslin.pl/porzeczka ... rna-gofert
O odmianie Gofert same superlatywy. Na tle tych wszystkich odmian Titania wygląda całkiem dobrze. U mnie spisuje się świetnie od ponad 30 lat i mimo mniejszej plenności niż u nowych odmian nie będę jej zmieniał na nic innego. Może gdybym miał plantację to by mnie kusiło , ale na swoje potrzeby 5 krzewów w zupełności wystarcza. Teraz dodatkowo będę testował tą starą odmianę, która doskonale owocuje na starych pędach. Może uda się wyprowadzić z niej szpaler. Było by fajnie.

Agnieszka87
PostNapisane: 16 lip 2018, o 20:25 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Ja mam 8 krzaczków Goferta i mnie też nieco rozczarował:(Rośliny mają już chyba 3 lata. Na surowo nie próbowałam, za to w zeszłym roku zrobiłam z niego kompot na zimę. Jak dla mnie nie ma zbyt wyraźnego smaku porzeczki, a sok z niego jest gęsty. Nie wiem, czy to kwestia przyzwyczajenia do Titanii, ale jak dla mnie przetwory z niej są po prostu najlepsze w porównaniu do innych odmian, które posiadam. W tym roku zrobiłam kompot z Goferta+ agrestu i jeśli mi nie posmakuje to chyba się z nim pożegnam i dosadzę Titanię.

Bea_znad_morza
PostNapisane: 17 lip 2018, o 22:16 
200p
200p

0 szt.
Moja "mydlana" porzeczka po paru dniach dojrzewania w większości straciła ten nieprzyjemny posmak. Trochę go jeszcze można wyczuć ale nie jest już tak dominujący. Zebrana i trafiła do garnka jako potencjalny dżem ;:137 i o dziwo w garnku już nie smakuje tak nieprzyjemnie. Widać trafiła mi się porzeczka do słoików tylko :(

Na pocieszenie ma chyba dużo pektyn. A na minus to nie ma typowego smaku i zapachu czarnych porzeczek. Też lubię te stare odmiany porzeczek smakujące porzeczkami.

Aha, zajrzałam do notatek i wynika z nich, że zamawiałam Gofert ale być może jest to Ruben? Możecie ją zidentyfikować po zdjęciach?

Wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Całkiem nieźle zaowocowała jak na ubogie kaszubskie piaski. Może dam jej jeszcze szansę.

Adas11
PostNapisane: 21 lip 2018, o 01:16 
500p
500p

0 szt.
Mam porzeczkę Titania z której jestem zadowolony tylko że lubię podjadać czyli chciałbym dokupić odmiany na cały okres dojrzewania czyli odmiany wczesne jak i późne .

Marconi_exe
PostNapisane: 21 lip 2018, o 23:04 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Bea_znad_morza napisał(a):
Kalo a masz jakiś pomysł dlaczego moja porzeczka jest niesmaczna? Niby Gofert powinien być smaczny ale z drugiej strony z tego samego źródła mam agrest, który miał być Rodnikiem a ma czerwone owoce :roll:

Bo rodnik ma czerwone owoce ;:108 Mam kilka krzaków i owoce są bardzo smaczne jak u Captivatora, Spinefree, Karat, Katii lub innych bezkolcowych.

Co do odmiany Gofert to u mnie spisuje się bardzo dobrze. Smak oceniam na dobry mimo to, że krzaki rosną w pełnym cieniu. Ma najdłuższe grona z czarnych porzeczek.

Obrazek

Obrazek

robert62
PostNapisane: 19 paź 2018, o 21:33 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
witam forumowiczów
Wyczytałem zachęcające opisy białej porzeczki Zitavia.
Gdzie szukać sadzonek bo , na Allegro i w szkólkach internetowych nic na temat tej odmiany nie wiedzą
będę wdzięczny za info
Robert

Halski
PostNapisane: 24 paź 2018, o 15:20 
200p
200p

1 szt.
Czy dla porzeczki Gofert pod zbiór ręczny, rozstawa 1,2m w rzędzie i 2m między rzędami będzie dobry? W opisach wyczytałem, że wzrost wzniesiony z tendencją do rozkładania się pod ciężarem owoców. Ziemia III/IV klasa.

Marconi_exe
PostNapisane: 24 paź 2018, o 22:43 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
W rzędzie może być ale między rzędami bym dał 3m.

Anvendir
PostNapisane: 11 maja 2020, o 16:11 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Hej,

Ma ktoś z Was agrest odmiany 'Zielony Butelkowy' oraz 'Najwcześniejszy Honinga'? Odmiany są właściwe niedostępne w handlu, zakładam że ze względu na podatność na amerykańskiego mączniaka, jednak są dla mnie cenna baza. Ma ktoś z Was krzew tej odmiany? Chętnie odkupie sadzonkę.

Pozdrawiam
Rafał

gienia2000
PostNapisane: 12 maja 2020, o 19:36 
50p
50p

0 szt.
Kupiłem dzisiaj w Leroyu porzeczkę różową Gloire des Sablons. Czy ktoś o niej słyszał i może coś więcej powiedzieć?

dziad_Jag
PostNapisane: 12 maja 2020, o 19:52 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Czy ktoś hoduje białą porzeczkę? Posadziłem razem z innymi krzakami (czarna porzeczka, borówka amerykańska, agrest..) wszystko pięknie rośnie, a ta zołza ledwo, ledwo, i niewykluczone że padnie. Pół wieku temu miałem dokładnie to samo na ojcowej działce. Wszystko pięknie rosło, czerwone też, a ta zołza marniała i marniała aż uschła. O co to chodzi?

Szczurbobik
PostNapisane: 16 maja 2020, o 22:51 
500p
500p

0 szt.
A jaka odmiana? U mnie Biała z Juteborg też tak rośnie, że nie wiadomo czy chce rosnąć, czy uschnąć. Polecam odmianę Blanca. Jest późniejsza i musi dobrze dojrzeć, żeby była smaczna ale za to rośnie bez zastrzeżeń i jest plenna.

wiridiana
PostNapisane: 17 maja 2020, o 08:07 
200p
200p

0 szt.
gienia2000 napisał(a):
Kupiłem dzisiaj w Leroyu porzeczkę różową Gloire des Sablons. Czy ktoś o niej słyszał i może coś więcej powiedzieć?

Też kupiłam.

viewtopic.php?p=6257739#p6257739

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 353 ]  Idź do strony nr...        1 ... 17, 18, 19, 20, 21  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: bendkos, gryka i 87 gości