Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor Wiadomość
Jarowo
 Tytuł: Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)
PostNapisane: 14 lip 2018, o 20:39 
200p
200p

1 szt.
U mnie słabo się rozrasta, nie wiem czy dlatego że rośnie koło borówki i podłoże jest przykryte korą.

Obrazek

Żurawinę można jeść na surowo?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

seedkris
PostNapisane: 15 lip 2018, o 14:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja jem wiosną prosto z 'krzaka'.

Bea_znad_morza
PostNapisane: 17 lip 2018, o 22:30 
200p
200p

0 szt.
Ja też jem surową. Ona wcale nie ma takiego kwaśnego smaku jak nasza leśna żurawina.

Jarowo, ja mam całą rabatę borówkową wyściółkowaną mieszaniną trocin i kory i żurawina rozrasta się jak chwasty. Gdzie nie ma miejsca to zaczęła się wspinać na borówki niskie. Wolałabym, żeby się tak nie rozrastała a lepiej owocowała, ale nie wiem jeszcze od czego to zależy.

Seedkris czyli siłą rzeczy Twoja żurawina dostaje dawki siarczanu amonu takie jak borówka amerykańska rosnąc bezpośrednio pod nią? Mógłbyś zrobić zdjęcie i pokazać jak to wygląda? A jak nawozisz borówki? Podlewasz roztworem siarczanu amonu po żurawinie? Nie ma niebezpieczeństwa poparzenia liści?

seedkris
PostNapisane: 18 lip 2018, o 11:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Siarczan amonu stosuję sporadycznie. Jako nawóz stosuję kwas z jabłek dodawany do wody do podlewania. Jabłka i gruszki to takie z przerywki, fermentujące w wiadrach.

Bea_znad_morza
PostNapisane: 18 lip 2018, o 21:59 
200p
200p

0 szt.
Czyli też nie nawozisz tak intensywnie. Odstawiłam żurawinie wspomaganie siarczanem amonu i zobaczę w przyszłym roku czy to pomoże na kwitnienie.

seedkris
PostNapisane: 25 lip 2018, o 08:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Może twoja żurawina ma za mało światła? U mnie ta cześć co jest w cieniu borówek, też słabiej owocuje.

trybik
 Tytuł: moj sposób na żurawinę
PostNapisane: 25 lis 2019, o 13:46 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
witam serdecznie wszystkich na forum ,
zalogowałem się całkiem nie dawno choć stronę obserwuje już bardzo długo.
w swej mizernej kolekcji posiadam słownie trzy krzaczki żurawiny. Posadziłem na początku 4 krzaczki z początku rosły dość przyjemnie nawet posiadały owoce z czego żona zrobiła tyci słoiczek , którego nawet nie spróbowałem :( , jakieś 2 lata temu z powodu pobytu w szpitalu zaniedbałem i żurawiny i krzaczki borówek . natomiast w roku ubiegłym czytając na forum posty o hodowli żurawiny obejrzałem film o przemysłowej hodowli, zobaczyłem tam że żurawina dosłownie pływa w wodzie . Tego roku wykopałem ostatnie mizerne 3 krzaczki posadziłem je w torfie zakupionym w którymś z marketów oraz w plastikowym wiadrze w którym wykonałem kilkanaście otworków wiertarka mniej więcej w połowie pojemnika i obficie podlałem , tak aby stały cały czas w błocku. i o dziwo zaczęły pięknie rosnąc, pojawiły się długie gałązki dosłownie bajka . Na jesieni tego roku przesadziłem je znowu w kastry do mieszania betonu powtarzając zabieg z otworkami . Myślę jednak że na przyszły rok dokupię drugą kastrę i rozsadzę po krzaczku do każdej z nich. A i jeszcze dodatkowo od czasu do czasu dodaję odrobinę nawozu do borówek co tydzień podlewając tak aby w kastrach cały czas było błotko .
Na wiosnę postaram się dorzucić, kilka zdjęć , które jednak bardziej przemawiają do wyobraźni

Bardzo proszę o poprawną pisownię na forum.
Dziękuję.
bab...

kaLo
 Tytuł: Re: moj sposób na żurawinę
PostNapisane: 25 lis 2019, o 18:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Sama nazwa "żurawina błotna" sugeruje duże zapotrzebowanie rośliny na wodę.

trybik
PostNapisane: 25 lis 2019, o 19:52 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
przyznam szczerze że ze mnie działkowiec jak z koziej d.............. trąba , działkę mam od lat 12 , najpierw grodziłem , potem coś posadziłem , kosiłem , budowałem " drogę " , docelowo mia być tam działka z "domkiem na kółkach " i z tych drzew miałem już drugi rok troszkę jabłek i gruszek ;:138 , buduje powoli tylko sobota czasem coś w tygodniu dłubnę , na czas zasłużonej emerytury jeśli dożyje , w tym roku firma wywierciła mi 30 m studni :D , sadząc pewne rośliny tak do końca nie wiem jak o nie dbać w zasadzie eksperymentuje :) na wiosnę postaram się wkleić kilka zdjęć by zobrazować moje dokonania
pozdrawiam

kaLo
PostNapisane: 25 lis 2019, o 20:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Zamiast eksperymentować wystarczy poczytać wpisując np. żurawina, metody uprawy , podstawowe wymagania. I tak z każdą sadzoną rośliną. Przez 12 lat można się duuuużo naumieć :D . Powodzenia :wit .

trybik
PostNapisane: 25 lis 2019, o 21:34 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
dlatego od roku obserwuje te stronę i przeczytałem nieomal wszystkie , posty , dzięki temu już coś nie coś wiem :D

babuchna
PostNapisane: 25 lis 2019, o 22:49 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
trybik, pisz poprawnie, inaczej Twoje posty owinę w śliczny kolorowy papier, obwiążę kokardką i zaparkuję w forumowym śmietniku.
Dlaczego? Siup :arrow: Regulamin Forum.

SylwesterK6
PostNapisane: 15 gru 2019, o 18:15 
200p
200p

0 szt.
Autor tego pomysłu ma dużo racji. Ja swoją jak sadziłem na dno dałem folię budowlaną. Dopiero na to sypałem torf z trocinami i ziemią zwykłą. W pierwszym roku owocowała. Drugi sezon też. Dopóki dbałem, żeby miała dużo wody to było dobrze. Ostatnie 2 lata gdy już nie miała osłony od wiatru i z wodą różnie bywało z mojej winy - owocu nie było w ogóle. Coś w tym jest. Mogłem dać folię dookoła wykopu, również na ściankach.

Bea_znad_morza
PostNapisane: 16 gru 2019, o 10:09 
200p
200p

0 szt.
Żurawina wielkoowocowa wcale nie potrzebuje zalewania wodą. Wręcz przeciwnie nie znosi tego latem a jedynie toleruje zimą co jest wykorzystywane do jej zbiorów. To nie jest żurawina błotna.

Należy ją podlewać podobnie jak borówkę amerykańską i nie przelewać.

Muszę się pochwalić - moja zaowocowała wreszcie w tym roku. Przestałam ją zupełnie nawozić. Zebrałam z 3 kilkuletnich krzaków miskę owoców - około 1 kg. Ciekawe było, że owoce chowały się w kłębowisku pędów żurawiny i byłam przekonana, że jest ich mało dopóki nie przeszukałam krzaczków.

W przyszłym roku robię porządek z krzakami posadzonymi pod borówkami bo rośnie mi dżungla żurawinowa. Zrobię im osobne poletko żurawinowe. Czy ktoś z Was ma posadzoną żurawinę zgodnie z zaleceniami i odpowiednio posypaną piaskiem?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 252 ]  Idź do strony nr...        1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: amatorroli i 72 gości