Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 910
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Żurawina 'Pilgrim'

Post »

Mam żurawinę Pilgrim, dwa sezony.
Gdy wsadzimy w odpowiednie podłoże, to tylko podlewać i patrzeć, jak rośnie.
Myślę jednak, aby przesadzić żurawinę do dużych plastikowych pojemników. Miałbym
wtedy spokój z zarastającym je perzem .
Pozdrawiam. Darek.
Awatar użytkownika
beyaros
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 lut 2013, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żurawina 'Pilgrim'

Post »

Może dobrym sposobem na zarastanie żurawiny przez chwasty byłoby ściółkowanie korą sosnową. Tak jak pod borówkę amerykańską. Mam taki plan, nie wiem, czy się sprawdzi.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3705
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żurawina 'Pilgrim'

Post »

Ja mam te odmianę pod krzakami borówki wysokiej. Wszystko jest na macie anty chwastowej i się doskonale sprawdza.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
beyaros
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 lut 2013, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żurawina 'Pilgrim'

Post »

To super. Posadzę więc żurawinę pod borówką wysoką. Myślałem jeszcze o borówce brusznicy, też musi mieć kwaśne podłoże. Ale z tego, co wyczytałem, to potrzebuje raczej podłoża suchego i piaszczystego. Czyli odwrotnie niż żurawina, bo ta lubi bardziej mokro. Nie wiem czy próbować posadzić je obok siebie? Czy lepiej wybrać dla brusznicy inne stanowisko?
Pozdrawiam, Jarek
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Żurawina 'Pilgrim'

Post »

Kilka lat temu posadziłam obok siebie w dwóch miejscach w ogrodzie. Teraz w jednym (bardziej wilgotnym) mam tylko żurawinę, w drugim tylko borówki. Pozostałe sadzonki zmarniały.
pozdrawiam Joasia
Awatar użytkownika
beyaros
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 lut 2013, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żurawina 'Pilgrim'

Post »

Teoria jest taka, że zarówno żurawina jak i borówka brusznica świetnie rosną w towarzystwie innych roślin wrzosowatych. To dlaczego nie mogą obok siebie? Mają prawie identyczne wymagania glebowe, potrzebują dużo słońca. Przeczytałem, że obie można z powodzeniem sadzić pod borówką amerykańską. Gdzie zatem jest problem w uprawie tych roślin razem?
Pozdrawiam, Jarek
KacperFllorian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 sty 2015, o 16:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żurawina 'Pilgrim'

Post »

Moja żurawina, którą wczesna wiosną posadziłem w ogrodzie wypuściła pąki liściowe. Choć liście są "nowe" ich końce są brązowe. Czy mam się tym martwić? Proszę o odpowiedź.
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: żurawina wielkoowocowa

Post »

Ktoś wie na jakim mrozie wytrzymuje żurawina? Kiedy się ją sadzi? Na wiosnę oczywiście chce posadzić ale czy już można taką z hipermarketu? Czy poczekać do kwietnia?
Mam tę moc - Sylwek
michal_jerzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 paź 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowiecki

Re: żurawina wielkoowocowa

Post »

Ja zakupiłem 10 sadzonek dwa tygodnie temu i już posadziłem, zaczynam przygodę ogrodniczą/owocową. Sadzonki dwuletnie kupione od wydaje się profesjonalisty, który ma szkółkę z żurawiną. Co do odmian zadałem pytanie właścicielowi, które odmiany poleca w kwestii smaku, a ma następujące odmiany: McFarlin, Pilgrim, Howes, Stevens, Ben Lear i powiedział mi, że w zasadzie znaczących różnić w smaku dojrzałego owocu nie dostrzega, ba, nawet czasami jak pomiesza owoce to wszystko smakuje tak samo. Już kiedyś spotkałem się taką samą opinią. Nie wiem czy jej wierzyć, bo nie mam doświadczenia kompletnie. Mam nadzieję, że dopiero go nabiorę, czyli, że krzaczki się przyjmą i kiedyś dadzą "plony"
Zamówiłem też kilka krzaczków borówki brusznicy, dosadzę obok.
Pozdrawiam, Michał
Jednym zdaniem o sobie: Mieszczuch na wsi, który obiecał sobie, że będzie miał sadek owocowy. I właśnie go zakłada. Zatem proszę o wyrozumiałość.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Żurawina wielkoowocowa

Post »

Mam kilka odmian ale w smaku jednakie.
Jedynie siłą wzrostu oraz kształtem jagód trochę się różnią
Owocuje obficie ale w słonecznym miejscu, w cieniu słabo i jagody nie wybarwione
Żurawina lubi mokrą ziemię ale przede wszystkim kwaśną, należy podlewać tylko deszczówką ito z dodatkiem octu, jak będzie ziemia mało kwaśna to nie chce rosnąć i owocować
per aspera ad astra
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa

Post »

Ja musiałem się dużo napracować żeby raczyły przeżyć zimę. Przede wszystkim torf kwaśny nie mieszany z niczym do dołka, po drugie 5cm kory i igliwia ;) Po trzecie jak się rozrośnie to przesypać piaskiem by się ukorzeniła, a po czwarte - cały czas pilnować by miała co pić. Dobrze przerośnięta w "zaściółkowanym" stanowisku nie wymaga bardzo częstego podlewania, ale w suche lato pół wiadra na roślinę z samego rana to konieczność.
Rozrastają mi się już ładnie (właśnie Pilgrim i Ben Lear) natomiast na owoce będę musiał poczekać, bo do tej pory miałem ledwie 2 z czego jeden jakiś (głu)ptak podziobał, a sam owoc nie chciał nawet porządnie zgnić tylko podziobane było czarne, a reszta czerwone przez 3 tygodnie :) Drugi owoc sam zjadłem na surowo wykrzywiając się jak po reklamówce cytryn :P Ponoć najsmaczniejsze są jak się zostawi do mrozów i później dopiero pozbiera... mam nadzieję, że w tym roku będę mógł to zweryfikować.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Żurawina

Post »

Czy zbieracie już żurawinę,a jeśli tak , to co z nich zrobić? Planuję konfitury.Owocowanie pierwszy raz u mnie.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Żurawina

Post »

Żurawiny są w takim stadium

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”