Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

seedkris pisze:Napiszcie, jak tam zbiory w tym sezonie? U mnie owoców masa. Dziś zebrałem 3 litry, tyle wytrzymały moje palce nim zdrętwiały z zimna. Może ma ktoś patent na zbiór w miarę łagodny dla rąk?
Zbiory Ok.
Metoda - zbierać wcześniej, koniec października - początek listopada. Konfiturę robię mieszaną z borówką brusznicą i zbieram oba gatunki razem, jak borówka zaczyna opadać.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Przed nadejściem tej prawdziwej zimy jeszcze pozbierałem owoce na konfitury i nalewkę. Konfitura do mięsa. Nalewkę robię na wódce + spirytus a owoce kręcę przez maszynkę do mięsa. Małą część owoców zamroziłem 1,5L. Dodaję je do domowego kompotu z suszonych jabłek. Dzieciaki to uwielbiają, szczególnie jak dosłodzę miodem.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Czy zbieracie już wielkoowocową i po czym poznać że żurawina jest dojrzała?
Dwie krzewinki z 2017 i 2018 rozpleniły się i pomieszały. Pilgrim dojrzewający teoretycznie we wrześniu i późniejszy Mcfarlin już się wybarwiły.
Obrazek
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

O ile dobrze pamiętam to zbierałem rok temu jesienią. Mam film nagrany dostępny na Y.T. Owoce poszły do zamrażarki i na całą zimę wystarczyło do potraw mięsnych, sosów.
Awatar użytkownika
olesh
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 lut 2011, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Cześć,

Przychodzę do was po pewnym czasie z pytaniem,
Ostatnio strasznie wpadła mi w oko żurawina wielkoowocowa, nabyłem już kilka sadzonek z szkółki na próbę, i teraz jest problem natury gdzie to posadzić,... a właściwie jak.
Otóż mam do dyspozycji łąkę w dolinie rzecznej, można to określić mianem torfowiska niskiego. Na łącze znajduje się staw, który zasilany jest źródłami. Ziemia jest cały czas mokra, lecz nie jest ona zalana. Wydaje mi się że to znakomite warunki na zapoczątkowanie małej plantacji żurawiny. Tym bardziej że z żurawiny będę mieć chociaż owoce a z łąki najwyżej siano ;P

Mój problem tkwi w tym jak to zapoczątkować i posadzić do czasu aż żurawina się usamodzielni i będzie na tyle rośną dominującą by sobie poradzić z innymi roślinami. Otóż na łącze jest cała masa traw od perzu, po trawy łąkowe i bagniste, oraz innych roślin jak niecierpki, pokrzywy, mlecze, jaskry itd.

Myślałem o przekopaniu kawałka zieleni i zastosowaniu środków przeciwko chwastom jednoliściennym, dwuliścienne najwyżej bym wykopał.
Jakie byście mieli rady, spostrzeżenia, które mógłbym zastosować?
Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Na początek zrobiłbym matecznik. Odchwaściłbym pasek i posadził sadzonki co pół metra. Dla rozmnożenia jeszcze w tym roku zasypałbym torfem.
Za rok powinny same się rozkrzewić, po dwu latach utworzyć gęsty kobierzec. Żeby powiększyć uprawę pobierałem w marcu zarówno długo- jak i krótkopędy i wtykałem w torf, w nowe odchwaszczone miejsca. Skuteczność ukorzeniania pędów wyniosła około 30 % (tylko podlewanie w razie braku opadów).

Sadzony w 2017 Pilgrim i w 2018 Mcfarlin dały z 1,5m2 w 2020 2 litry a w 2021 5 pojemników litrowych.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
olesh
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 lut 2011, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Aktualizacja.
Żurawina się przyjęła rośnie i ma się dobrze. Imo, jestem trochę zawiedziony szybkością rozrostu, a właściwie tym że chciałbym jeszcze go przyspieszyć.

Zeszłym roku była zapiaskowana, w tym wczesną wiosną w dwóch dawkach nawożona siarczanem amonu. Obecnie raz na ruski rok podaje trochę wieloskładnikowego ale ogólnie uważam z azotem.
Ma dostęp do stałej wody, to znaczy jest posadzona koło źródła więc ziemia jest stale wilgotna, jednakże dodatkowo ją podlewam by szybciej korzeniły się rozłogi. Na ten moment na bieżąco odchwaszczam ręcznie, nie widzę potrzeby korzystania z chemii.

W tym na początku dokupiłem dwie sadzonki odmiany Pilgrim z Biedronki i jest ok. Co prawda nie kwitnie ale dobrze się rozrasta. Widać że jest jednoroczna.

Kolejna aktualizacja za jakiś czas to znaczy pół albo rok. Pozdrawiam :uszy
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Przymierzam się do zbiorów owoców. Mam takie pytanie, jak przechowujecie owoce przez zimę? W ubiegłych latach zamrażałem nadwyżki. Na ten sezon chcę przetestować inny system mniej energochłonny. Myślę zastosować przechowywanie w zimnej wodzie. Może ktoś to testował?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Ryzykowne.
W ubiegłym roku przetrzymałem litr świeżej żurawiny w otwartym pojemniku na dole lodówki do marca. Z 10% procent się zepsuło.
W tym roku zebrałem miesiąc temu. Dwa litry po wymrożeniu zalałem spirytusem 70%, drugie dwa zasypałem cukrem.

Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Post »

Ja w minione sezony zbierałem owoce ręcznie. Po zbiorze wsypywałem do basenu lub kastr z wodą w celu umycia i oddzielenia od listków i drobnych zanieczyszczeń. Pływające po powierzchni owoce wyłapywałem sitkiem do skrzynek transporterek. Następnie przelewałem wodą z konewki by je dokładnie oczyścić. Teraz czyste ale mokre owoce zabierałem do domu. Tam rozkładałem na strychu na prześcieradłach w celu osuszenia. Po przebraniu suche owoce trafiały w woreczki strunowe do zamrażarki. W tym sezonie chcę proces skrócić i mokre owoce wsypać do kastr wypełnionych zimną wodą. Kastry chcę trzymać w nieogrzewanym garażu do wiosny. Myślę o sprzedaży wiosną.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”