Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Drzewa owocowe
Zablokowany
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Mam kilka odmian tzn ok 50 deserówek i nie znajduję ani jednej podobnej ( nie tylko łudząco podobnej ) do tej którą opisuję. Liczyłam na jakieś podpowiedzi,wśród których będę mogła znaleźć te właściwą np. po szczegółach budowy liścia. Przeglądałam opisy wielu odmian i jak na razie nic mi nie pasuje.

Pozdrawiam
Magda
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 771
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Sprawdzałaś Wostorg Idealnyj? Mocno rośnie, liście omszone, grona podobne do Twojego opisu.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Tak dla przybliżenia skali problemu identyfikacji w Polsce obecnie uprawiane jest ponad 2000 odmian, a co roku przybywa ( w przybliżeniu) kilkadziesiąt nowych, zarówno z zagranicy jak i z Polski (jest taka akcja na portalu winogrona.org -101 polskich odmian), gdzie koledzy prowadzą selekcję nowych odmian przystosowanych do polskich warunków. Dlatego zidentyfikować odmianę jest bardzo trudno i każda dodatkowa informacja daje większe prawdopodobieństwo ustalenia co jest posadzone. :)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

To ja może zadam łatwiejsze pytanie ;)
W latach 80 odmiana była do kupienia w Polsce (szkółka chyba na Opolszczyźnie), winogrona białe, drobne. Dojrzewają w sierpniu/początkiem września. W nazwie występuje "f16", zło się tego nie ima, ani mróz, posmaku paskudnego też niema, w czasie zjadania trochę przeszkadza brak kwasów lub zbyt duża zawartość cukru :)
Sam szukałem ale znalazłem tylko RF 16 i ma mieć średniej wielkości jagody co nie bardzo pasuje.
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Jak jest w nazwie RF -16 to prawdopodobnie chodzi o węgierską odmianę Refren (jeszcze jest podobna Reform RF -48, małe owoce, smak pomarańczy a potem tak słodki, że aż mdły ) .
Wrzuć w wyszukiwarkę hasło: "winorośl Refren" i sobie porównaj fotki i opisy. Sprzedawcy często podpicują swoje opisy i napiszą "owoce średnie", bo kto kupi odmianę jak byłoby napisane "owoce małe" :wink: (Jednak Refrena RF -16 nie miałem, więc tylko sugeruję)
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Witam :wit
Mam do Was pytanie-zagadkę :) Jakiej odmiany jest moja winorośl?? W smaku naprawdę dobre; słodkie (a nawet bardzo, bo ja maksymalnie zjem dwa-trzy średnie gronka), soczyste, nie ma takiej twardej galaretki, po prostu rozpływa się, a pestki i skórka łatwo odchodzą od miąższu. Jest to starsza winorośl, bo jak się wprowadziliśmy 9 lat temu już tu rosła, a pień ma naprawdę ładny, a niektóre "konary" już uschły i się odłamały. Dojrzewa w zależności od pogody i roku od połowy sierpnia. W tym roku właśnie w drugim tygodniu sierpnia już powoli dojrzewało (pojedyncze owoce), a normalnie dojrzałe było około 25 sierpnia. W tej chwili jeszcze troszkę zostało na krzewie, ale już się kończy. Jeśli będą potrzebne jeszcze jakieś informacje, to oczywiście pytajcie ;:131

Obrazek

Obrazek
Liście dostały jakichś przebarwień, ale normalnie są soczyście zielone.

Obrazek
To zdjęcie z lipca (jeszcze niedojrzałe) chyba największe grono w tym roku.

Pozdrawiam :wit
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 771
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Podobne do Kristaly.
Pisałem wyżej, że istotny jest wygląd liści. Jeżeli ktoś chce, by mu pomagać w identyfikacji, powinien przyłożyć się do fotografii typowych liści. Najlepiej zerwać liść, wyprostować i zrobić dokładne zdjęcia z obydwu stron. Najlepszy efekt daje skanowanie liści. Liście są płaskie, więc bez problemu zmieszczą się w każdym skanerze.
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Na Kristaly to chyba za długie grono z fotki. Może porównaj w internecie z fotkami (owoce, kształt liści, koronki) odmiany Seyval Blanc. Przebarwieniami liści się zbytnio nie sugeruj, bo to sprawa jesieni albo nieprzyswajania niektórych pierwiastków.
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Szczerze mówiąc moja winorośl podobna jest do obydwu powyżej :roll: Sam nie wiem... a co do tego grona z ostatniego zdjęcia, to jest ono bardzo długie i rozbudowane porównując do innych gron ;:224 Zresztą widać to, kiedy spojrzy się na grona w misce.
Jutro wstawię zdjęcia liści.
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Niestety nie jest łatwo rozpoznać odmiany, bo jest ich zbyt wiele. Ostatecznie jak się pozna swój krzew i zobaczy się taki u innych i tam spróbuje owoców i przyjrzy szczegółom to wtedy dopiero można nabrać jakiejś pewności.
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

sajko71 pisze:Jak jest w nazwie RF -16
W nazwie było F16, ale czy R to już nie wiem.
Gdzie sprawdzić kiedy wprowadzono rf16 do sprzedaży ?
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

malopolanin pisze:   Tytuł:  Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)  
Sprawdzałaś Wostorg Idealnyj? Mocno rośnie, liście omszone, grona podobne do Twojego opisu.
Vostorg Idealny w.g opisu u p. Piątka:
Miąższ ścisły, chrupiący - u mnie miękki, soczysty
Kolor jasny, biały z rumieńcem - u mnie trawiastozielony, nawet u bardzo dojrzałych owoców( wtedy z rumieńcem)
Wielkość jagód 5-6,5g - moje 2 x większe.
Większość deserówek ma jagody chrupiące lub mięsiste - chyba takie są preferencje konsumentów
oraz jasny zielono-żółty lub złocisty kolor - klient kupuje oczami.
Dlatego uważam, że podałam cechy najbardziej istotne dla identyfikacji, takich odmian nie ma wiele ( no ja nie kojarzę żadnej )
Pozdrawiam Magda
kt70
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Brzesko

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

--julian-- pisze:Witam :wit
Mam do Was pytanie-zagadkę :) Jakiej odmiany jest moja winorośl?? W smaku naprawdę dobre; słodkie (a nawet bardzo, bo ja maksymalnie zjem dwa-trzy średnie gronka), soczyste, nie ma takiej twardej galaretki, po prostu rozpływa się, a pestki i skórka łatwo odchodzą od miąższu. Jest to starsza winorośl, bo jak się wprowadziliśmy 9 lat temu już tu rosła, a pień ma naprawdę ładny, a niektóre "konary" już uschły i się odłamały. Dojrzewa w zależności od pogody i roku od połowy sierpnia. W tym roku właśnie w drugim tygodniu sierpnia już powoli dojrzewało (pojedyncze owoce), a normalnie dojrzałe było około 25 sierpnia. W tej chwili jeszcze troszkę zostało na krzewie, ale już się kończy. Jeśli będą potrzebne jeszcze jakieś informacje, to oczywiście pytajcie ;:131

Obrazek

Obrazek
Liście dostały jakichś przebarwień, ale normalnie są soczyście zielone.

Obrazek
To zdjęcie z lipca (jeszcze niedojrzałe) chyba największe grono w tym roku.

Pozdrawiam :wit
To wygląda jak znana kiedyś i dość popularna odmiana 'Aurora' czyli Seibel 5279.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”