Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

kt70 pisze:Serdecznie zapraszam wszystkie osoby zainteresowane uprawą winorośli oraz winiarstwem do odwiedzenia skansenu w Wygiełzowie k. Alwerni w woj. małopolskim w sobotę 27 października br. Odbędzie się tam wtedy zlot osób interesujących się winoroślą i konferencja poświęcona tradycjom uprawy tej rośliny na ziemiach polskich. Wykład o polskim winiarstwie i winogrodnictwie w dawnych wiekach wygłosi pan Maciej Badowicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, autor książki pt. "Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach". Planujemy równiez posadzić na terenie skansenu sadzonkę-potomka najstarszej winorośli świata tzw. "Starej Trty" z Mariboru w Słowenii. Początek spotkania w Wygiełzowie jest przewidziany na godz. 12.
Grzegorzu, szykuje się bardzo ważne wydarzenie dla winiarzy z Małopolski, ale i tych z innych regionów.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Obrazek
żeby nie było, że konfabuluję : ;:173
Ciekawe czy dojrzeją jeszcze :))))))))))))0
:)
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Przecież wiadomo, że nie dojrzeją.
Pozdrawiam
Tomek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

e no myślisz, że jednak nie ? A tak na poważnie to roślina powinna chyba powoli iść spać a nie owocować na zimę.
:)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Ja bym wyciął te kwiaty, wczoraj znalazłem zawiązki jabłek na julii i kwiaty na śliwie. Na winoroślach na szczęście nie.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

One pewnie kwitną na pasierbach. U mnie co roku na marszałku tak jest.
Pozdrawiam
Tomek
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Czy z tegorocznego pasierba w przyszłym roku wyrosną winorośle i będą owocować ??
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Jak zdrewnieją to zaowocują. Nie mogą przemarznąć. Co do kwiatostanów to nie sprawdzałem czy są na pasierbie. W środę, jeśli będę, to sprawdzę :)
:)
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 784
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Masele pisze:Czy z tegorocznego pasierba w przyszłym roku wyrosną winorośle i będą owocować ??
Zamierzasz jakość ciąć, formować swój krzew? Jeśli tak, to powinieneś wybrać lepsze niż pasierby pędy na łozy, z których w przyszłym roku wyrosną owocujące latorośle.
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

malopolanin pisze:
Masele pisze:Czy z tegorocznego pasierba w przyszłym roku wyrosną winorośle i będą owocować ??
Zamierzasz jakość ciąć, formować swój krzew? Jeśli tak, to powinieneś wybrać lepsze niż pasierby pędy na łozy, z których w przyszłym roku wyrosną owocujące latorośle.

A dodam takie jeszcze pytanie czy z tego miejsca gdzie rośnie pasierb to w przyszłym roku wyrośnie latorośl czy ten pasierb jakoś to uniemożliwia
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Mam prośbę o rozpoznanie odmiany winogrona. Może spróbujecie po opisie? Zdjęcia dołożę jak się nauczę.
Patyki kupiłam jako Konsuł - moje pierwsze ukorzenianie.
Roślina XXL
Latorośla bardzo długie i grube. Siłą wzrostu przewyższa NiZine i V25/20
Liście duże, nawet ponad 20 cm, wyraźnie skórzaste, od spodu na nerwach drobniutkie, brązowe włoski.
W tym roku pierwsze owocowanie. Kształt gron nawet przypominał Konsuła - luźne, wydłużone
Ale jagody owalne i... zielone. Intensywna, ciemnozielona barwa utrzymuje się do końca jagody prawie nie żółkną.
Miękną zanim są w pełni dojrzałe. Jagody smakiem i konsystencją nie przypominają żadnej z posiadanych przeze mnie odmian.
Są miękkie, bardzo soczyste. Początkowo mają wyraźny jabłkowy aromat, w bardzo dojrzałych owocach jest on słabiej wyczuwalny, za to na skórce pojawia się delikatny, jakby brązowawy rumieniec.
Owoce są słodkie, bardzo smaczne i takie inne niż wszystkie.
Grono miało ponad 750 g, a jagody do 12 g. Dodam, że inne moje odmiany nie biją rekordów wielkości gron i jagód.
Komuś to coś przypomina ?
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 784
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Na podstawie takiego opisu małe są szansę na identyfikację odmiany. Liście duże - i? Wygląd zatoki, ilość klap itp. To samo dotyczy jagód i gron. Podajesz szczegóły najmniej istotne, a nie piszesz o najważniejszych.
Bez zdjęć trudno będzie.
Jeżeli znasz sprzedawcę, oglądasz w internecie jego ofertę lub pytasz go o nazwy sprzedawanych odmian. Porównujesz informacje, zdjęcia uzyskane od sprzedawcy z tym, co masz u siebie - proste. Jeżeli sprzedawca ma pewne odmiany, sprawa załatwiona.
Zdarzają się sprzedawcy, którzy nabywają sadzonki w celu ich rozmnożenia i dalszej odsprzedaży. Ostatnio stało się to niemal sportem narodowym. Co sprytniejsi zakładają konta na portalach, pozyskują sztobry, ukorzeniają i sprzedają nie mając możliwości sprawdzenia, czy odmiany, które oferują są faktycznie tymi odmianami. Pomyłek jest cała masa. Pomyłki zdarzają się nawet największym i najsolidniejszym sprzedawcom i szkółkom. Pomyłek przy wymianie i odsprzedaży pomiędzy amatorami uprawy winorośli jest ogromna ilość. Jedni robią to celowo, by więcej zarobić, inni nieświadomie. Identycznie jest ze wszystkimi roślinami, krzewami i drzewami.
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Naprawdę uważasz, że ktoś skojarzy odmianę bo wygląd zatoki przyogonkowej wyda mu się niezwykle podobny do tego co kiedyś gdzieś widział ? A zupełnie nie zapamiętał dużych, miękkich i soczystych owoców, słodkich pomimo ciemnozielonej barwy? To niezbyt popularny zestaw cech, nie mam drugiej odmiany, która by je posiadała.

Pozdrawiam
Magda
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”