Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Drzewa owocowe
Zablokowany
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mały przyrost winorośli w drugim roku

Post »

Dziendobry

W zeszłym roku kupiłem sadzonke Arkadii. Wczesna wiosną przyciąlem na dwa oczka i w tej chwili jest początek Maja mam dwa pędy ok 10 cm z małymi listkami. Czy ten przyrost jest ok?Czy te małe listki to normalne o tej porze. Martwię się że coś jest nie tak. U mojej teściowej inna odmiana ma już dość pokaźnych rozmiarów liście.

Proszę korzystać z wyszukiwarki
viewtopic.php?p=2951631#p2951631
Dołączyłam post /Adm.K
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Dziekujé za link. Bardzo cenne informacje, ale niestety nie odpowiadają na moje pytanie. Dolączam fotografie.
Obrazek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 789
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

A jakiej odpowiedzi oczekujesz? Chciałbyś, aby ktoś napisał, że w Twojej lokalizacji, w konkretnym miejscu, o którym nikt nic nie wie przyrosty powinny mieć 12,45 cm? A może 23,12cm?
Wrzuć na luz. Nic złego się nie dzieje, krzew normalnie rośnie. Przyrosty zależą od odmiany, warunków glebowych, warunków pogodowych, od stopnia rozwoju i stanu systemu korzeniowego itp. itd. Czekaj cierpliwie. Za miesiąc, dwa będzie wszystko jasne. Jeżeli system korzeniowy jest zdrowy i dobrze rozbudowany, a gleba ma odpowiednie pH, jest żyzna, winorośl nadgoni. Po zimnej Zośce i zapowiadanych burzach możesz usunąć jeden pęd, wtedy ten pozostawiony ma szansę lepszego rozwoju.
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Ok. Dzięki za odpowiedź. Nie mam po prostu doświadczenia więc nie wiedziałem że jeszcze jest dla niego dużo czasu na lepszy przyrost. Ale ok wrzucę na luz ;:138
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

cześć,
w listopadzie 2016 roku posadziłem dwie sadzonki winorośli Supaga i Nero.
W pierwszym roku prowadziłem na jedną latorośl, którą na jesieni przyciąłem na 4 pąki.
Obecnie wygląda to tak:
Supaga
Obrazek

Nero
Obrazek

Winorośle mają rosnąć w formie sznuru skośnego.
Supaga ramię w prawą stronę, Nero w lewą.
Jak prowadzić te sadzonki w drugim roku? Zostawić tylko jedną latorośl?
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

U mnie nero dopiero co wypuścił listka. Ma takiego 3 cm. Dobrze że w ogóle wystartował :)
:)
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

edek86 pisze:cześć,
w listopadzie 2016 roku posadziłem dwie sadzonki winorośli Supaga i Nero.
W pierwszym roku prowadziłem na jedną latorośl, którą na jesieni przyciąłem na 4 pąki.
Obecnie wygląda to tak:
Supaga
Obrazek

Nero
Obrazek

Winorośle mają rosnąć w formie sznuru skośnego.
Supaga ramię w prawą stronę, Nero w lewą.
Jak prowadzić te sadzonki w drugim roku? Zostawić tylko jedną latorośl?
Widzę że ta supaga tak powolutku startuje. A nero wystrzelil w górę.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 789
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Błędny wniosek. Ja widzę, że Nero idzie na dwa pędy, a Supaga na 4. Oczywistym jest, że im mniej pędów, tym większe przyrosty.
W planach prowadzenie w formie sznura. Trzeba więc zadbać o to, by wyprowadzić jedno, góra 2 solidne ramiona. Sznur z 4-rema ramionami to na pewno ewenement w uprawie winorośli.
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Przepraszam a w czym błędny wniosek? bo się pogubilem :lol:
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 789
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Czyli co? Mam powtórzyć? Czy wyjaśnić prosty tekst pisany w języku polskim?
Mowa o tym, że Supaga powolutku startuje jest nieuprawniona. Wytłumaczyłem już wyżej, że, jeżeli jeden krzew ma wykarmić 4 pędy, a inny tylko 2 pędy, oczywistym jest, że krzew z 2-ma pędami będzie wyglądał bardziej okazale. Nie znaczy to jednak, że ten pierwszy powolutku startuje. Znaczyć to może jedynie tyle, że niepotrzebnie jest obciążony 4-ma pędami, bo i tak w końcu powinien pozostać jeden pęd.
W przypadku młodych krzewów staramy się zadbać o rozwój systemu korzeniowego, w kolejnym etapie wyprowadzamy pień i ramiona. Nie ma sensu karmić 3 niepotrzebnych pędów, lepiej zadbać o to, by rozwinął się jeden mocny.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

edek86 pisze:cześć,
w listopadzie 2016 roku posadziłem dwie sadzonki winorośli Supaga i Nero.
W pierwszym roku prowadziłem na jedną latorośl, którą na jesieni przyciąłem na 4 pąki.
Obecnie wygląda to tak:
Supaga
Obrazek

Nero
Obrazek

Winorośle mają rosnąć w formie sznuru skośnego.
Supaga ramię w prawą stronę, Nero w lewą.
Jak prowadzić te sadzonki w drugim roku? Zostawić tylko jedną latorośl?
Dla Nera klasyczny Royat, z krótkim cięciem to będzie złe rozwiązanie. Ta odmiana lepiej owocuje na dalszych pąkach. Dla Supagi ok.
Wyprowadzanie sznura film w dwóch częściach https://www.youtube.com/watch?v=sVQWIxx6Tzc

Nero lepiej będzie owocować prowadzone na Guyota, Film w 4 cz. :) https://www.youtube.com/watch?v=NqWliJ9uJLY
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
czyzu825
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 gru 2016, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Szanowni państwo, winogrono sadzone w zeszłym roku. W tym przycięte na dwa pąki ładnie wypuściło listki. Z jednego pąka szły dwa, więc zgodnie z tym co pisaliście kilka postów wcześniej słabszy delikatnie wyłamalem. Pięknie rosły aż do przedwczoraj kiedy to chyba przymrozek przy gruncie je załatwił. Na pięć sadzonek tylko ta jedna ucierpiała. ( Odmiana Nero albo Swenson Red tylko kartka z nazwą się zatarła). Będzie jeszcze coś z tego czy przyjdzie czekać do następnego roku?
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

malopolanin pisze:Czyli co? Mam powtórzyć? Czy wyjaśnić prosty tekst pisany w języku polskim?
Mowa o tym, że Supaga powolutku startuje jest nieuprawniona. Wytłumaczyłem już wyżej, że, jeżeli jeden krzew ma wykarmić 4 pędy, a inny tylko 2 pędy, oczywistym jest, że krzew z 2-ma pędami będzie wyglądał bardziej okazale. Nie znaczy to jednak, że ten pierwszy powolutku startuje. Znaczyć to może jedynie tyle, że niepotrzebnie jest obciążony 4-ma pędami, bo i tak w końcu powinien pozostać jeden pęd.
W przypadku młodych krzewów staramy się zadbać o rozwój systemu korzeniowego, w kolejnym etapie wyprowadzamy pień i ramiona. Nie ma sensu karmić 3 niepotrzebnych pędów, lepiej zadbać o to, by rozwinął się jeden mocny.
Nie rozumiem jednego. Nie zauważyłem aby ktoś tu był dla ciebie nie miły więc dlaczego ty jesteś niemiły dla innych?Piszesz abym wyluzował. Chyba sam powinieneś wyluzować. Forum jest do dzielenia się wiedzą. Więc się nią dziel a nie zgrywasz mądrale. Jeżeli nie masz ochoty się dzielić wiedzą to po prostu nie pisz nic.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”