Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Drzewa owocowe
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jan_kow pisze:Podstawowym kanonem ochrony młodych krzewów jest zabezpieczenie i asekuracja przed ewentualnym uszkodzeniem wyrastających latorośli.

A jak uchronić młode latorośle przed silnym wiatrem lub ulewą nie mówiąc o gradzie?
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

W jakimś stopniu da się to zrobić. Siatka przeciwgradowa, odpowiednie rusztowanie z podwójnymi drutami właśnie na wysokości młodych latorośli. Są to półśrodki, nie dają 100% - towej skuteczności, ale zawsze to coś.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

W tamtym roku miałem u siebie grad wielkości czereśni. najbardziej w dupę dostały: jabłonie (popękane owoce), arbuzy i ogórki (te praktycznie zamarły - liście były całkowicie poszarpane). Winorośle były mało poszkodowane, fakt faktem było to w lipcu więc już latorośle były silne a liści było dużo przez co uchroniły owoce. Także moim zdaniem ochrona winorośli przed gradem to lekka fanaberia.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Na pewno zostawienie dwóch winorośli nie jest fanaberią w początkowym okresie wzrostu krzewu. Dzięki temu uzyskuje sie zdrowy silny pęd na następny rok z większym prawdopodobieństwem przetrwania mrozów. Co innego jeśli zależy Ci na osłonie od słońca.

-- 27 kwi 2018, o 10:15 --

Na pewno zostawienie dwóch winorośli nie jest fanaberią w początkowym okresie wzrostu krzewu. Dzięki temu uzyskuje sie zdrowyvsiljy pęd na następny rok z większym prawdopodobieństwem przetrwania mrozów. Co innego jeśli zależy Ci na osłonie od słońca.
:)
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Szanowni forumowicze. Dziś wmurowałem dwa słupki dwumetrowej wysokości, między którymi chcę rozciągnąć drut jako podporę dla winorośli Arkadia i Chrupka różowa. I tu moje pytanie: Ile rzędów drutów powinni być na tych dwóch metrach? 3 czy 4? Z góry wielkie dzięki za pomoc :)
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Zaglądnij do Książki Romana Myśliwca. Na stronie 81 masz odpowiedź. Przeczytaj też całą książkę, warto.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Na pewno trzy druty to za mało.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witam serdecznie,

2 lata temu wkopałem winorośl. Nie jestem w stanie podać odmiany, bo przywiozłem ją od znajomego gospodarza.
Na pytanie o nazwę - usłyszałem - "dobra" :) Nie wiem nawet czy deserowa czy winna.
Kawał drewna z dwoma oczkami puścił w zeszłym roku - zakładam łozy.
W tym roku, "leci" dalej i zakładam, że to już może być latorośl. Pierwszy raz widzę coś takiego jak na zdjęciu.
Nie było tego w roku poprzedzającym. Czy to już jest tworząca się kiść winogrona?

Obrazek

Obrazek

I jeszcze dwa pytania.
Oglądałem kilka filmów instruktażowych z przycinania winorośli. Gdzieś było powiedziane, żeby ograniczać liczbę latorośli,
bo inaczej roślina nie będzie w stanie wyżywić wszystkich kiści i jakość owoców będzie gorsza.
Brzmi sensownie, więc moje pytanie - czy jest jakiś przelicznik albo czy są jakieś zalecenia co do maksymalnej liczby kiści na pnącze?

Pod winogrona postawiłem specjalne pergole ogrodowe. Plan był taki, aby ładnie były pokryte pnączami winogrona.
Biorąc pod uwagę instrukcje przycinania, to tak naprawdę nigdy nie uzyskam efektu, że całe będą porośnięte winogronem?
Jak to jest? Przycinając latorośle na 2-6 oczek na naprawdę po lecie niewiele zostanie z tego pnącza?

Pozdrawiam!
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Zacznij od poznania podstawowych pojęć. Skoro nie wiesz co to pęd, mylisz go z łozą i nie poznajesz kwiatostanów, jak można Ci doradzać? Ktoś napisze przytnij pęd, a Ty będziesz zadawał 25 pytań, by dowiedzieć się co to pęd? Na poprzedniej stronie podałem link do książki Romana Myśliwca. Książka jest w pdf-ie. Od strony 7 masz budowę krzewu, a całość to kopalnia wiedzy, więc do dzieła.
O tym, jak ciąć winorośl też pisaliśmy. Cięcie w dużej mierze zależy od odmiany. Jedne lubią (znoszą) krótkie cięcie, a inne wymagają długiego cięcia.
O pokrycie altany czy pergoli się nie martw. Roczne przyrosty niektórych odmian sięgają nawet 6 metrów. Krzew szybciej niż się spodziewasz zarośnie pergolę/altanę.
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

malopolanin dziękuję za odpowiedź. To nie do końca tak, że nie znam budowy pnącza winogrona,
tyle, że nie widziałem jeszcze na oczy "zalążka" kiści winogrona, stąd moje pytanie. Jak by nie było, sporo nauki jeszcze przede mną.
Analizując budowę i historię mojego pnącza,to właśnie w tym roku spodziewam się pierwszych pędów latorośli.
Ale tak jak pisałem - widzę je na oczy w rzeczywistości po raz pierwszy.

Co do książki, chętnie przeanalizuję, tylko ma jedno pytanie.
Ten pdf to jest legal do pobrania? Bo jeśli nie, to poszukam w księgarni.
Ja sam nie lubię, gdy ktoś powiela i udostępnia moją książkę.

Pozdrawiam
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jeżeli masz wątpliwości, zajrzyj na stronę autora. On sam udostępnia link do wydawnictwa Plantpress, które udostępnia książkę:
http://www.roman-mysliwiec.pl/publikacje/ksiazki.html
Akurat ten link, który ja podałem, jest legalny. Książka jest na chomiku i w wielu innych miejscach, jednak sam autor na swojej stronie www wskazuje konkretny link, więc problemów nie ma.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Czytam, że było trochę dyskusji o redukcji latorośli. Zrobiłem ostatnio filmik, może się przydać https://www.youtube.com/watch?v=9wM0Za1B6W4
Na moim kanale znajdziecie więcej filmów na temat poruszanych w ostatnich postach problemów. Nie będę linkował filmów, zapraszam do przeglądu, a najlepiej subskrypcji kanału https://www.youtube.com/channel/UCAGB5y ... gVow7WknAw
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

almatea pisze:malopolanin Jak by nie było, sporo nauki jeszcze przede mną.
Spory "kawałek" wiedzy na temat tego co jest czym na winorośli uzyskasz z tego filmu i trzech innych, do których zajawki znajdziesz na jego końcu.
https://www.youtube.com/watch?v=uWySz0oG6TY
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”