Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Drzewa owocowe
Zablokowany
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

A ja zastanawiałem się nad kombinacją Czereśnia ptasia > wiśnia NorthStar > czereśnia Vanda i na Vandzie zaszczepić Burłata. Chodzi mi o uzyskanie mniejszego drzewka, ale z mocnym systemem korzeniowym nie wymagającego podpór. Pytanie czy ma to sens?

Pozdrawiam
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Można, ale po co do tego jeszcze Vanda? Poza tym na Frutanie chyba jest lepszy plon niż north star.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ponieważ czereśnia Burlat jest oczywiście niezgodna z wiśnią northstar. A frutana dla zwykłego hobbysty raczej jest nie do zdobycia.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

@KamilK02 - dlatego łatwiej byłoby na frutanie, bo ma lepszą zgodność. Frutana to wyselekcjonowana wstawka z wiśni karłowatej/wisienki stepowej, która w PL występuje, a nawet można dostać (kupić) jako krzew ozdobny. Z testów wygląda, że na siewkach fruticosy jest spora rozpiętość plonów, ale i tak jest dobrze. Więc konkretnie Frutana? to może jest nie do zdobycia dla hobbysty, ale wisienka stepowa z której selektem jest frutana już jest jak najbardziej w zasięgu hobbystów.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Burlat jest niezgodny z NorthStar, a Vanda ponieważ mam pod ręką :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Promilus dobrze wiedzieć że można próbować z wisienki stepowej ;) Ja w sumie kupiłem northstar jako zamiennik łutówki, z możliwością wykorzystania na wstawkę skarlającą. Tylko Notrhstar miał być na czereśni, a jest na antypce, dlatego zastanawiam się czy i odmiana szlachetna będzie się zgadzać. Co zauważyłem to osadki owoców są dość długie,a miała do tej pory 3
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

I pytanie o długość życia czereśni szczepionej na ptasiej ze wstawką z wiśni. Czereśnie są długowieczne, wiśnie niekoniecznie. Czy wstawka z wiśni NorthStar nie skróci żywotności drzewa czereśni?
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Nie wiem jak northstar, ja mam wiśnię łutówkę od 30 lat i nie wygląda żeby chciała odejść w niebyt. A jak czereśnia szczepiona z wstawką wiśni wytrzyma 30 lat to myślę, że i tak każdy powinien być zadowolony z takiego stanu rzeczy.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Drzewka ze wstawką są bardziej pracochłonne. Wymagają jeden rok więcej przebywania na szkółce, co za tym idzie, będą sporo droższe. Co za tym idzie będą starsze i ich system korzeniowy będzie starszy o jedel rok. Co za tym idzie, będą się słabo przyjmowały u klienta w sadzie. Wniosek jest taki, niech chętny san sobie zrobi takie drzewko. Od razu w miejscu doceloeym. Ja tak właśnie zrobiłem i mam swoje czereśnie ze wstawką z NorthStar.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Chcę to zrobić sam. Bardziej chodziło mi o to, czy taka kombinacja Czereśnia ptasia > wiśnia NorthStar > czereśnia Vanda i na Vandzie zaszczepiony Burłata będzie OK. A dokładniej, czy Burłat jest "zgodny" z Vandą?
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Witam serdecznie,

czy ktoś może udostępnić opis (fajnie byłoby ze zdjęciami), sprawdzonego sposobu szczepienia czereśni?
Z gruszką sobie poradziłem. Gdzieś obiło mi się o uszy, że grusze szczepi się najłatwiej. Ile w tym prawdy - nie wiem.
Przy okazji mi się zebrało, że zastosowałem sprzęt do nacinania gałązek w literę V czy Omega, ale jestem amatorem - przyznaję i wcale się tego nie wstydzę.
Grusza poszła bez problemu metodą stosowania za pierwszym strzałem, a czereśnia za każdym razem odrzucała.
Kolejna próba w lecie - metodą na kożuchówkę. Na 5 prób - przyjęła się jedna.

Posiadam 2 odmiany czereśni (niestety nie są dla siebie zapylaczami). Burlat co roku ładnie zawiązuje owoce. Tylko niestety jest na Colcie i jak by to powiedział Kmicic - na wielkoluda waść nie wygląda.
Druga to Kordia. Ta na podkładce F12/1. Jest 2 razy większa od Burlata, 10x więcej kwiatów, a w zeszłym roku zawiązała raptem - 14 owoców. W tym roku również wygląda to kiepsko.
Nie wiem w czym problem, ale strzelam, że tkwi w braku zapylacza. Dlatego chciałbym doszczepić jej jakąś inną odmianę - np. Sam.
Stosując metodę na kożuchówkę nie wiem, jak mocno nacinać. Na początku jest warstwa kory, później jakby warstwa zielonego, a następnie biała.
Czy jest jakaś pewna metoda - jak to zrobić?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Czereśnia to trudny zawodnik, ja za pierwszym razem miałem 1/5, jabłoń 5/5 - te same metody stosuje się u różnych gatunków i zależą głównie od proporcji grubości podkładka/zraz. Poczytaj o okulizacji w sierpniu - podobno dużo pewniejsza dla trudniejszych gatunków.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

massur pisze:Czereśnia to trudny zawodnik, ja za pierwszym razem miałem 1/5, jabłoń 5/5 - te same metody stosuje się u różnych gatunków i zależą głównie od proporcji grubości podkładka/zraz. Poczytaj o okulizacji w sierpniu - podobno dużo pewniejsza dla trudniejszych gatunków.
Nieprawda, nie trzeba okulizować w sierpniu. Ja mam 98% przyjęć na czereśni szczepiąc wiosna. Ale szczepie jak podkładka jest już podpędzona. Zaczynałem od 0% przyje, teraz jest lepiej. W tym roku zaszczepiłem z 300 drzewek czereśni i prawie wszystkie się przyjęły. Zraz musi być w stanie spoczynku - to podstawa.

Pozdrawiam serdecznie
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”