Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2114
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Są dwie możliwości. Można podchować oczko jakiś miesiąc i potem wstawić roślinę do widnego i chłodnego pomieszczenia. Druga możliwość od razu wstawić do chłodnego i jasnego pomieszczenia. W tym roku oczkowałam w domu na początku listopada morelę i śliwkę. Śliwka wybiła i rośnie w tunelu choć jest już chłodno. Pewnie ją wezmą do domu na podrośnięcie i dopiero potem wymuszę spoczynek w chłodnym pomieszczeniu. Liczyłam na spowolnienie wzrostu, a że nic z tego to niech urośnie więcej, żeby oczko miało jakiś zapas energii. Kasztany jadalne przeżywają z pobudzonymi oczkami, to inne owocowe też powinny, aczkolwiek do tej pory nie próbowałam.
triltps
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 lis 2019, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pod Sławnem, zachodniopomorskie

Szczepienie drzew

Post »

Dzień dobry, chcę poruszyć temat 1000 i jednej nocy, eksperymentowania przy szczepieniu. Kto z pasjonatów napisze, zrazy jakich drzewek owocowych można zaszczepić na drzewach nie owocowych potocznie znanych lub szczepil. Na przykład na brzozie, leszczynie, topoli, olszy?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja słyszałem o gruszkach na wierzbie ale tak się mówi o rzeczach niemożliwych do wykonania. Słyszałeś może coś o genach i o niezgodnościach genetycznych przeszczepów nawet w obrębie tego samego gatunku? Jeżeli nie, to masz nawet niezłe widoki na Nobla bo jak to mówią : przyjdzie taki co to nie wie, że się nie da i zrobi. :lol:
triltps
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 lis 2019, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pod Sławnem, zachodniopomorskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

... taki Miczurin samozwańczy (takie krzyzowanie jeża i dzdzowniczy). Z wierzbą to fakt, da się. Mój ś.p dziadek miał duże pojęcie w szczepieniu. Takie eksperymenty nic nie kosztują a pomyślałem właśnie o zaszczepieniu czegoś na orzechu włoskim. Według mojego dziadka pełnia miała pomagać w szczepieniu (coś tam z sokami było lepiej). Po kilku latach przypomniałem sobie o tym i śliwe zaszczepilem w pełni i wyszło.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Śliwa rośnie i owocuje na orzechu ;:oj . No to moje gratulacje.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 213
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Szczepienie drzew

Post »

triltps pisze:Dzień dobry, chcę poruszyć temat 1000 i jednej nocy, eksperymentowania przy szczepieniu. Kto z pasjonatów napisze, zrazy jakich drzewek owocowych można zaszczepić na drzewach nie owocowych potocznie znanych lub szczepil. Na przykład na brzozie, leszczynie, topoli, olszy?
Z tych co wymieniłeś, to udało mi się w tym roku po raz pierwszy zaszczepić leszczynę na leszczynie (próbowałem kilka lat).
Z innych ciekawych podkładek potocznie znanych (ale mimo wszystko owocowych) mogą być np:

jarząb pospolity pod aronię, pigwa pod gruszę, ałycza lub tarnina pod śliwę, czereśnia ptasia pod czereśnię.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Mogę dodać antypka pod wiśnie, jarząb pod pigwowiec, kilka gatunków Lonicera pod jagodę kamczacką.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

nieszpułka na głogu, świdośliwa na jarzębie i głogu.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Przykłady szczepień, które podaliście są w obrębie rodzin, różowatych iczy przewiertniowatych a gość pyta o możliwość zaszczepienia drzew owocowych na brzozie czy leszczynie . Co więcej, podobno zaliczył udane szczepienie śliwy na orzechu włoskim :shock:, przynajmniej tak wynika z tego postu
triltps pisze:... taki Miczurin samozwańczy (takie krzyzowanie jeża i dzdzowniczy). Z wierzbą to fakt, da się. Mój ś.p dziadek miał duże pojęcie w szczepieniu. Takie eksperymenty nic nie kosztują a pomyślałem właśnie o zaszczepieniu czegoś na orzechu włoskim. Według mojego dziadka pełnia miała pomagać w szczepieniu (coś tam z sokami było lepiej). Po kilku latach przypomniałem sobie o tym i śliwe zaszczepilem w pełni i wyszło.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Co się dziwisz. Sam mówiłeś, że taki co nie wie , że nie idzie czegoś zrobić,
to przyjdzie i to zrobi. :;230
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Tak mogło być, przyszedł i zaszczepił bo nie wiedział, że się nie da , tylko nie napisał czy się przyjęło i rośnie. :wink: .
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Jetem zielony w kwestii szczepienia i chciałbym prosić o radę osób z doświadczeniem. Posadziłem śliwkę Renkloda Ulena i chciałbym na niej zaszczepić inne renklody np: Altante, Zieloną.
Kiedy szczepić i jak uformować drzewko, chodzi mi o kolejność pięter z daną odmianą. Czytałem że najniżej powinna być odmiana najsilniej rosnąca a najwyżej najsłabiej aby góra drzewa nie zacieniała dołu. Może mi ktoś podpowie jak to praktycznie zrealizować z renklodami.
Pozdrawiam Paweł
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja bym pierwsze wyprowadził zaczątek korony kotłowej, czyli trzy główne konary pod dużym katem z przewodnikiem, po czym zaszczepił przez stosowanie na każdym żądaną odmianę.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”