Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Kozula, dziękuję za odpowiedź, super .e starasz się szczepić co tylko się trafi bo dzięki temu uda się zachować odmiany, które bezpowrotnie by wyginęły. A przy znajdowaniu i szczepieniu różnych spotkanych odmian można znaleźć całkiem nową ciekawą odmianę dotychczas nie znaną w uprawie.Ciekawa jest ta odmiana czereśni żółtej o której piszesz bo takich odmian jest strasznie mało (np. Donissena Żółta- dawno już zapomniana odmiana). Mnie szczególnie interesują właśnie te żółte odmiany bo są mniej narażone na ataki ptaków. Miałem kiedyś (i mam teraz nowo posadzoną) odmianę Bladoróżową, nigdy ptactwo jej nie atakowało no uważało,że jest jeszcze niedojrzała. :wink: Super,że masz współpracującego szkółkarza (nieskromnie dodam,że do nie też czasem zwracają się szkółkarze o odmiany, które nie są ogólnie dostępne np. pytają o jabłoń Kalwilę Jesienną Czerwoną czy też o Brzoskwiniowe Letnią. Taka współpraca pozwala nie tylko zapewnić utrzymanie danej odmiany przy życiu ale także może ponownie wprowadzić ją na rynek. :) Życzę Ci powodzenia w Twojej działalności i niecierpliwie czekam na kolejne wpisy bo zawsze z zainteresowaniem je czytam, pozdrawiam . :D
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

https://www.youtube.com/watch?v=MDPY5UpJ4mY
Mówi gość, że podkładka to śliwa wiśniowa, czyli ałycza?
Nie słyszalem, aby ktoś szczepił na ałyczy wiśnie.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Garom, strasznie się napaliłam na tą starą żółtą czereśnię. Ptactwo owoców nie objadło, bo te wisiały zaschnięte na drzewie. Obok rośnie druga stara czereśnia (czerwona) i na niej ani owocka, czyli objedzone jak wszędzie. U nas we wsi też dawno temu była żółta duża czereśnia z lasu. Dojrzewała pod koniec maja. Dla niej uczyłam się okulizacji i wyhodowałam podkładki. Poszłam po zrazy w sierpniu, a tu drzewo ścięte na wiosnę... Powód - żeby gówniażeria ze wsi nie obżerała owoców. Jedną cudną czereśnię z lasu ocalił jeden z moich znajomych, który niestety już nie żyje. Jednak ocalić to jedno, a rozpowszechnić to drugie. Za zgodą żony przekazałam zrazy do szkółki Krupińskich w Kocmyrzowie. Z okolic Rzeszowa też ktoś brał, ale nie pamiętam kto. Zbaczam z tematu, a wracając do szczepienia lepiej zaszczepić i potem wyrzucić jeśli się nie sprawdzi, niż nie zaszczepić i żałować do końca życia.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Witaj Kozula, jak z twoją dębomorelą? Nie doczytałam czy coś Ci z tego eksperymentu wyszło. Daj znać jeśli możesz, pozdrawiam Ania
ania1590
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Dębomorela? :shock: A może szczyrzeczka czyli szczypiorek szczepiony na porzeczce? :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

@Kozula, gratulacje! :D Udało Ci się uratować wręcz perfekcyjną odmianę czereśni: wczesną, dużą i żółtą. Warto by ją rozpowszechnić . A co ciekawe to może być całkiem nowa odmiana powstała w naturalny sposób z siewki-super. Jestem pod wrażeniem! ;:138 A sąsiada niestety masz wrednego... . :shock: Ja w tej chwili mam taką gruszkę, zdobytą od szkółkarza, której zrazy pochodzą z jakiejś doświadczalnej uprawy. Jeszcze mi nie owocowała,ale ma mieć duże i bardzo smaczne owoce, nazwano ją roboczo "Donald". Mam nadzieję,że w 2020 roku mi zakwitnie I przekonam się organoleptycznie ,że jej szczepienie nie poszło na marne. :wink:
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Garom, niestety tamtej majowej nie udało się uratować, bo się spóźniłam kilka miesięcy. Uratowana w tym roku żółta czereśnia dojrzewa w czerwcu, ale nie wiem w jakim terminie. Liście ma jak wykrojone z blachy, twarde i mocno zielone. Niesamowicie zdrowy okaz, najpewniej będzie wart rozpowszechnienia. Życzę powodzenia z gruszką ;:65 .
Dla niezorientowanych, pytanie ani1590 dotyczyło nektarynomoreli, która jest podobna do dębu czerwonego. Jeszcze toto nie kwitło i może nigdy nie kwitnąć bo takie jest prawo mieszańców międzygatunkowych.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

kozula A ta żółta czereśnia to nie jest kanarkowa czasem? Ona dojrzewa w trzecim tygodniu, rośnie olbrzymia, owoce mięciutkie miodowo słodkie i bardzo plenna. Opis z atlasu czereśni i wiśni.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

@Kozula, no wielka szkoda,że nie udało się tej majowej czereśni uratować. :( Ale może ta czerwcowa też będzie ok. Z czerwcowych nieczerwonych czereśni to albo Kanarkowa (jak pisze Kamil) albo też może być Bladoróżowa ( u mnie była zasadniczo biała) albo odmiana X. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Obrazek
Bladorózowa od sąsiada, moja za dwa lata może zaowocuje, o ile sarny są żreć nie będą :? . W 2018 doszła 3 czerwca.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

U mnie wtedy nie były tak wybarwione, bo lata nie były tak gorące jak w tym roku no i nie miały szansy dotrwać dłużej bo były zjadane jak tylko zrobiły się białe (już wtedy były bardzo słodkie). :wink: Sorry za ten mały off topic.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Nowa stara żółta czereśnia to najprawdopodobniej siewka z pobliskiego lasku (jest czysto żółta bez rumieńca). Nie ma na niej śladów szczepienia. To drzewo może mieć jakieś 70 lat, a wtedy nie było mowy o kupowaniu szczepionych drzewek. Wszyscy szli do lasu po czereśnie ptasie. Rosło ich w okolicznych wsiach setki, a przynajmniej kilka z nich mogło by być dziś odmianami, gdyby ktokolwiek zdawał sobie sprawę z ich wartości.
Majówka rosnąca w tym samym ogrodzie była szczepiona i jest o jakieś 20 lat młodsza. Właściciel posesji jest nowy, więc nic nie wiadomo o historii tych drzew.
Tydzień temu oczkowałam lokalną węgierkę żółtą, prawdopodobnie ostatnie drzewo miejscowego klonu. Jest bardzo plenna, bo ma połamane gałęzie od ciężaru owoców. Śliwki podobno bardzo słodkie, żółte z fioletowymi cętkami. Termin okulizacji nietypowy, ale akurat teraz udało się znaleźć podkładkę i czas. Znajomy szkółkarz zaczyna myśleć o propagowaniu tych staroci, które wspólnie zbieramy. Najpierw trzeba je jednak i rozmnożyć. Ja jestem tylko zaworem bezpieczeństwa, gdyby coś przepadło u niego w szkółce (np.oczka żółtej czereśni zjadły bażanty), przy okazji może zdążę pojeść różnych frykasów.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

@Kozula jakby co to podaj namiary (na priv) do tego szkółkarza bo pewnie chętnie bym coś (jak nie teraz to w przyszłości) z tych Twoich odmian ściągnął do siebie. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”