Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Drzewa owocowe
Zablokowany
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Poczekaj aż zrzucą liście. Chyba że wykopiesz z grudą ziemi i później będziesz się troszczył o podlewanie.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

KamilK02 pisze:Jeśli mi wyjdzie okulizacja, to tarczka trzyma się ładnie, nie marszczy się, nie zmienia koloru, pąk dojrzewa. :wink: Choć ostatecznie odpadły jeszcze dwie ale to nie wielka strata akurat te dwie co spadły.
Pąk dojrzewa przed zimą?
kaLo pisze:
Ładny dom nie jest dobrym źródłem informacji.
A w tym konkretnym przypadku?
W tym konkretnym przypadku aż tak się nie znam, ale wystarczy otworzyć pierwszą lepszą książkę i poczytać.
np. w podręczniku dla studentów akademii rolniczych, profesora Pieniążka "Sadownictwo", można przeczytać że ałycza ma owoce barwy od żółtej do czerwonej.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

mathun nie wiem jak dokładnie określić bo nie studiowałem sadownictwa, jestem po prostu zapaleńcem, który zbiera co ciekawsze zabytki i szczepi sam dla siebie. W każdym razie z tym dojrzewaniem paka chodzi mi o to, że przybiera odpowiednie rozmiary( pewnie przybywa łusek) i przygotowuje się do zimy.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

KamilK02 a może ten pąk rusza przed zimą i przymarza?
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

jeszcze nie zdarzyło się mi się, żeby tarczka która się zrosła ruszyła przed zimą, zawsze ruszały ładnie na wiosnę przyszłego roku, jedynie te które się nie zrosły nie startowały.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Można szczepić oczkiem żywym/nie uśpionym, wtedy startuje w tym samym roku.
bociankrasna
200p
200p
Posty: 210
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

A ja dla odmiany okulizowałem w poniedziałek. Wiem że trochę późno ale trafiły mi się bardzo smaczne malinówki u klienta więc postanowiłem że sprawdzę jak to będzie.
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Mam pytanie do fachowców , proszę o odpowiedź bezpośrednią bo zachęcanie do przeczytania całego tematu dziś mi nie przejdzie , wczoraj robiłem wylewkę na działce i dziś jestem cały obolały ;:174
otóż przyjrzałem się wczoraj czereśni - rosła już gdy kupowałem działkę. Ma około 10-15 lat. Ale koparka uszkodziła jej parę korzeni gdy robiłem niwelację i tak ona walczy o życie ale widzę że przegrywa. W tym roku jedna strona miała liście i trochę owoców a druga suche gałęzie. Ponadto ktoś od góry jej ściął konar i chyba nie zabezpieczył rany ... tak jakoś po partacku to przycinał.
I tak myślę - a gdyby tak zaszczepić na niej gałązki z innej czereśni która ma corocznie piękne dorodne owoce ...rosnie na działce syna. Można by podebrać stamtąd gałązek i .... i co dalej ? Do takiego grubego pnia jak to zrobić ?

Czytałem o metodach szczepienia dawno temu ale ... czy na takiej starej czereśni można coś zaszczepić ?
Pomyślałem że gdyby tak nawiercić otworki i w to wkładać gałązki do przeszczepu , było by to mocne . Tylko czy się przyjmie ?
Podsypię świeżej ziemi tam gdzie te uszkodzone korzenie , założę spiralę z drutu miedzianego ... podobno taki zabieg potrafi ożywić nawet martwiejące części drzew.

przykład wwiercania

https://www.youtube.com/watch?v=z2XwvRKfHqA
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Przeczytałeś choć raz to co sam napisałeś? Drzewo umiera a Ty chcesz na nim szczepić? :shock:
Korneliusz pisze: Podsypię świeżej ziemi tam gdzie te uszkodzone korzenie , założę spiralę z drutu miedzianego ... podobno taki zabieg potrafi ożywić nawet martwiejące części drzew.
Wiktor Frankenstein jako żywo :wink: .
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Człowieku małej wiary ;:162

wszystko jest możliwe , jestem radiestetą , wiem co mówię. jest parę materiałów mówiących o tym że można i da się.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Jestem pod wrażeniem ;:oj . Dla kogo jak dla kogo ale dla radiestetów nie ma rzeczy niemożliwych i od tej chwili jestem Twoim fanem, trzymam kciuki. ;:333 .
PS.
Historia zna już faceta , dla którego nie było rzeczy niemożliwych. Nazywał sie Trofim Łysenko. ;:108
bociankrasna
200p
200p
Posty: 210
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Spróbuj nic oprócz czasu nie tracisz, ewentualnie na wiosnę poprawisz. Jabłonie na pewno łatwiej jest zaszczepić niż czereśnie.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Szczepienie na drzewie które ma uszkodzone korzenie, to jak budowanie domu na uszkodzonych fundamentach.
Później wiara podtrzyma w razie czego ;-)
Ale zaokulizować można, w odpowiednim terminie. Drut (nie musi być miedziany) wrastając spowoduje że w tym miejscu pojawią się korzenie.
Wrastając. Ale urwany stary korzeń raczej nie przyrasta. Samo uszkodzenie zmusi drzewo do odbudowy korzeni w tym miejscu. Jeśli będzie miało siłę. Możesz je wzmocnić energią z kosmosu czy coś.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”