Borówka amerykańska - 10 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Arkuos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 22 wrz 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Wie ktoś może co to może być?
Obrazek

Obrazek

Wie ktoś może co to za choroba ?


Obrazek

Obrazek
artur-kapela
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 lut 2017, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

hej
na działce mam jedną wielką glinę, nie nadającą się na borówki,
więc posadziłem je w plombach torfowych, niepotrzebnie głębokich zamiast szerokich,
teraz kombinuję jak by tu zakwasić ziemię w najbliższej okolicy,

natknąłem się na film na youtube gdzie gość proponuje podsypać trocinami, korą (chyba z drzew iglastych) i przykrycie włókniną, co myślicie o takim sposobie ?
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Kupić kwas siarkowy(elektrolit akumulatorowy), pH-metr lub papierki lakmusowe 3,8 - 5,4 pH, podlewać zakwaszona wodą.
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Tomala3d, mam kilka krzaczków. Rosną w dołkach, które są wyłożony folia,pod nogami maja kwaśny torf i obsypane kora z drzew iglastych. pH maja odpowiedni. Nawożę nawozem do borówek jak podane na opakowaniu. Już nie pamiętam :roll: , chyba z trzy razy w sezonie.A ten biedaczek był podgryziony przez sarnę. Owocuje nawet dobrze, tylko nie rośnie. Własnie zastanawiałam się nad obcięciem tych starych gałęzie, ale nie wiem czy mnie ręka nie drgnie. ;:145. Zielsko, cóż......na jesieni zabrakło czasu, na wiosnę koniecznie tego dokonam.
Pozdrawiam Ekaterina
Rafal8512
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 mar 2018, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lębork

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Dzień dobry wieczór. czy ktoś z Was posiada borówkę amerykańską odmiana Razz?
artur-kapela
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 lut 2017, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

mateos pisze:Kupić kwas siarkowy(elektrolit akumulatorowy), pH-metr lub papierki lakmusowe 3,8 - 5,4 pH, podlewać zakwaszona wodą.
Marloex Wtajemniczeni wiedzą co masz dokładnie na myśli. Ja jako że jestem laikiem w tym temacie bardziej podoba mi się pomysł "zakwaszonej wody". Masz jakąś recepturę na jej wyprodukowanie ?
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Potrzebna beczka, mauzer, zebrana deszczówka lub kranówka, dodaje się stopniowo niewielkie ilości kwasu i mierzy pH, jak spadnie do około 4 pH to woda gotowa.
barciu29
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2016, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

W ostatnim czasie pracowałem nad materiałem, który ułatwiłby mi porównanie odmian borówki amerykańskiej (przede wszystkim odmian północnych borówki wysokiej). Jest trochę zestawień odnośnie czasu owocowania, wielkości i jakości owoców, natomiast ból głowy przyprawiał mi brak czytelnych informacji o zalecanych zapylaczach dla poszczególnych odmian.

Przejrzałem sporo publikacji dot. zapylenia borówki, zapoznalem się z badaniami amerykańskich naukowców w kontekście pochodzenia odmian. Efektem jest autorskie zestawienie odmian borówki amerykańskiej, uwzględniające właśnie zalecane w mojej opinii zapylacze. Kierowałem się przy tym pokrywającym się terminem kwitnienia oraz jak najdalszym pokrewieństwem. Mam nadzieję że materiał okaże się pomocny i interesujący. Na razie jest to wersja 1.0 i materiał będzie nadal rozwijany.

Link do porównania odmian borówki amerykańskiej z zapylaczami

Będę wdzięczny za Wasze uwagi!
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Pouczające zestawienie.
Z jakiej literatury korzystałeś?
barciu29
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2016, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

dziadek22, jeśli chodzi o powiązania genetyczne odmian borówki to dotarłem do kilku artykułów badających pochodzenie odmian, ale najbardziej spodobała mi się poniższa publikacja:

"Genetic Diversity in the Highbush Blueberry Evaluated with Microsatellite Markers" by Peter Boches, Nahia V. Bassil, and Lisa Rowland

Jeśli chodzi o terminy kwitnienia to bazowałem na książce "The Highbush Blueberry and Its Management" by Rober E. Gough oraz uzupełniłem ją informacjami z "Jagodnika" oraz "Truskawka, malina, jagody" a także przekopałem anglojęzyczne serwisy tematyczne (ok 20 z nich przedstawiało najróżniejsze porównania odmian). Z nich też czerpałem informacje o charakterystyce owoców.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Dziękuję za informację o "Genetic Diversity in the Highbush Blueberry Evaluated with Microsatellite Markers" by Peter Boches, Nahia V. Bassil, and Lisa Rowland. Jest dla mnie dostępna w Internecie.
Masz może dostęp do "The Highbush Blueberry and Its Management" by Rober E. Gough?

W Internecie dostępna jest publikacja NRAES-55_Web.pdf po wpisaniu w https://duckduckgo.com jest na pierwszej pozycji.
barciu29
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2016, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

dziadek22 poszedł mail, niestety nie mogę jeszcze wysyłać PM.
joasiama
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 mar 2018, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Chciałabym posadzić kilka sztuk borówek w ogrodzie do podjadania i zupełnie nie mam pojęcia, które odmiany wybrać. Zależy mi na smacznych, słodkich owocach i niezbyt wielkich krzakach - średnica max 1,5m.
Drugi problem to warunki - potrzebują bardzo kwaśnej gleby (muszę miernik pH zakupić) i zastanawiam się, czy dadzą radę przy warzywniaku? Planuję borówki po prawej stronie warzywniaka, bo jest to miejsce cały dzień słoneczne. Śliwa choć jest spora, to nie robi cienia na warzywniak, jednak pewnie ma znaczący wpływ na pH ;:223 Po lewej stronie warzywniaka są młode tuje sąsiada, które z czasem będą zakwaszać ziemię co jest na +, ale obawiam się, że za kilka lat zabiorą cenne światło ;:222
Doradźcie proszę, co wybrać światło, czy pH, prawa, czy lewa strona?
Wygląda to mniej więcej tak:
1m szpaler- | 1,5m szpaler - | 6m prostokąt|1,5m szpaler
tuje sąsiada |Pienne owocowe| Warzywniak | Borówki
Pozdrawiam Asia
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”