Borówka amerykańska - 10 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Nie ma powodu odwlekać nawożenia gdy rośliny głodują, im szybciej tym lepiej. Młode przyrosty lepiej zdrewnieją a rośliny wejdą w okres zimowy silniejsze. Tylko azot wymaga stosowania wiosennego.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Heyka,
Miałem wybrać jedną dominującą odmianę a wybrałem 4 i to różne: Earlyblue, Legacy, Darrow, Elliot.
Jestem z Podkarpacia i mam nadzieję że Elliot tylko zdąży dojrzeć.
Jak by ktoś kiedyś szukał porównania odmian z opisem do uprawy domowej:
https://njaes.rutgers.edu/fs419/
http://www.daytonnursery.com/knowledge- ... ueberries/
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Czy pędraki są groźne dla borówki ?
ploplus
50p
50p
Posty: 65
Od: 30 wrz 2016, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum lubelskiego

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Groźne dla młodych krzaków bo łatwo im się wtedy dostać do szyjki krzaka. Jak z czasem rozrośnie się bryła korzeniowa to podobno już niewiele zaszkodzą.. podobno..
barciu29
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2016, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Cześć,

bardzo proszę o pomoc w ustaleniu co się dzieje z moją borówką. Czy są to objawy niedoboru lub nadmiaru jakiegoś pierwiastka? Wiosną walczyłem z zamieraniem pędów, i musiałem część pędów ściąć. Nowym pędom podsypałem Yara Mila Complex i teraz boje się że przenawoziłem. Zastanawiam się czy nie podać czegoś dolistnie, ale nie chcę eksperymentować..

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i rady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
areks90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 mar 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

patryk10015 pisze:Siarczanem potasu po zakończeniu owocowania. Tak kora sosnowa wystarczy.
Te 3g siarczanu potasu rozpuścić w 10l wody i tak podlać każdy krzak? dzisiaj doszedł nawóz :)
barciu29
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2016, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Odnośnie powyższych zdjęć, czy dobrze obstawiam niedobór magnezu?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

areks90 na jeden krzak wystarczy 3-5l roztworu. Możesz od razu rozpuścić całą ilość i zrobić koncentrat do rozcieńczania.

barciu29 kilka postów wyżej pisałem o niedoborach potasu , brzeżne nekrozy i plamki oraz przebarwienie na czerwono ale tylko latem. Do tego ja widzę efekty żerowania pryszczarka borówkowca , (czarne zaschnięte końcówki pędów) i nie mam pewności czy nie przenawożone azotem, blaszki liściowe miedzy nerwami wypukłe.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
barciu29
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2016, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Toldi,

przeczytalem wcześniejsze Twoje wpisy. Jestes pewny ze u mnie tez jest niedobór potasu? Troche mi to podejrzane bo yara complex zawiera sporo tego pierwiastka. Co do nadmiaru Azotu, to wcale by mnie to nie zdziwiło. Z Twojego wcześniejszego wpisu wynika ze moze byc to rowniez nadmiar magnezu, a ja z kolei skłaniałem sie ku jego braku.. (cytuje jeden z artykułów: "Nadmiar potasu wywołuje niedobór magnezu, który objawia się opadaniem liści na skutek wystąpienia chloroz na brzegach blaszek liściowych.") Dlatego myślałem że roślinom brakuje właśnie magnezu..

Co w takim razie sugerowałbys zrobic?
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

areks90 pisze:
patryk10015 pisze:Siarczanem potasu po zakończeniu owocowania. Tak kora sosnowa wystarczy.
Te 3g siarczanu potasu rozpuścić w 10l wody i tak podlać każdy krzak? dzisiaj doszedł nawóz :)
Wystarczy w 5l wody to rozpuścić.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

barciu29 nie wiem ile dawałeś tego Yara pod krzak, jak dawno, jak stare są krzaki, jak silnie owocowały, czy podłoże nie było przesuszone, jakie jest pH, no i w ogóle jakie jest podłoże a w nim równowaga pierwiastków. To wszystko może mieć wpływ na przyswajalność potasu. Występuje też zależność między pierwiastkami (antagonizm) a więc wzajemna "niechęć" i tak np. nadmiar azotu blokuje wchłanianie potasu, boru, miedzi, ale azot w postaci nadmiaru jonu amonowego NH4+ będzie blokował również magnez. Wcale nie twierdzę, że w Twoim przypadku jest niedobór w podłożu. Na twoim miejscu zastosował bym próbnie oprysk siarczanem potasu (02-03%) na jednym krzaku. Przy chłodniejszej pogodzie wieczorem ze środkiem zwilżającym np. mydło potasowe.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
areks90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 mar 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Podlałem siarczanem potasu krzaczki zobaczymy jaki będzie efekt. Ten nawóz też wam się tak słabo rozpuszczał? Musiałem wodę podgrzać bo w zimnej ni huhu nie chciał się rozpuścić :D
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Tak siarczan potasu rozpuszcza się dużo gorzej niż siarczan amonu.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”