Borówka amerykańska - 10 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
barciu29
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2016, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

dziadek22, jeśli chodzi o powiązania genetyczne odmian borówki to dotarłem do kilku artykułów badających pochodzenie odmian, ale najbardziej spodobała mi się poniższa publikacja:

"Genetic Diversity in the Highbush Blueberry Evaluated with Microsatellite Markers" by Peter Boches, Nahia V. Bassil, and Lisa Rowland

Jeśli chodzi o terminy kwitnienia to bazowałem na książce "The Highbush Blueberry and Its Management" by Rober E. Gough oraz uzupełniłem ją informacjami z "Jagodnika" oraz "Truskawka, malina, jagody" a także przekopałem anglojęzyczne serwisy tematyczne (ok 20 z nich przedstawiało najróżniejsze porównania odmian). Z nich też czerpałem informacje o charakterystyce owoców.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Dziękuję za informację o "Genetic Diversity in the Highbush Blueberry Evaluated with Microsatellite Markers" by Peter Boches, Nahia V. Bassil, and Lisa Rowland. Jest dla mnie dostępna w Internecie.
Masz może dostęp do "The Highbush Blueberry and Its Management" by Rober E. Gough?

W Internecie dostępna jest publikacja NRAES-55_Web.pdf po wpisaniu w https://duckduckgo.com jest na pierwszej pozycji.
barciu29
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2016, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

dziadek22 poszedł mail, niestety nie mogę jeszcze wysyłać PM.
joasiama
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 mar 2018, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Chciałabym posadzić kilka sztuk borówek w ogrodzie do podjadania i zupełnie nie mam pojęcia, które odmiany wybrać. Zależy mi na smacznych, słodkich owocach i niezbyt wielkich krzakach - średnica max 1,5m.
Drugi problem to warunki - potrzebują bardzo kwaśnej gleby (muszę miernik pH zakupić) i zastanawiam się, czy dadzą radę przy warzywniaku? Planuję borówki po prawej stronie warzywniaka, bo jest to miejsce cały dzień słoneczne. Śliwa choć jest spora, to nie robi cienia na warzywniak, jednak pewnie ma znaczący wpływ na pH ;:223 Po lewej stronie warzywniaka są młode tuje sąsiada, które z czasem będą zakwaszać ziemię co jest na +, ale obawiam się, że za kilka lat zabiorą cenne światło ;:222
Doradźcie proszę, co wybrać światło, czy pH, prawa, czy lewa strona?
Wygląda to mniej więcej tak:
1m szpaler- | 1,5m szpaler - | 6m prostokąt|1,5m szpaler
tuje sąsiada |Pienne owocowe| Warzywniak | Borówki
Pozdrawiam Asia
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

W Profilu podaj lokalizację.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

joasiama pisze:
Doradźcie proszę, co wybrać światło, czy pH, prawa, czy lewa strona
Najważniejsze jest pH i w tym przypadku nie ma alternatywy. Co do światła to zniosą przez część dnia lekki cień. Od tui to jak najdale,j bo korzenie przerosną do borówek, chyba, że coś wkopiesz w ziemie, żeby nie przerastały. Nie piszesz gdzie są strony świata więc jak tuje będą na wschód od borówek to światła nie zabiorą.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Czy borówki szczepi się na jakichś podkładkach ? Bo wyrastają mi z korzeni takie mocne wilki w których liście jakby się trochę różnią.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Borówka nie jest szczepiona, wyrastają ci nowe pędy.
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Kiedy można przycinać krzewy borówki?
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Borówki się nie szczepi. Bynajmniej ja nigdy nie widziałem. Cięcie najlepiej przeprowadzać po ujemnych temperaturach żeby wyciąć odrazu pędy uszkodzone od mrozów.
Arkuos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 22 wrz 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Witam,

czy to wygląda wam na zgorzel pędów czy zwykłe drewnienie? Przedstawię pęd z dwóch stron, ten sam.


Obrazek

Obrazek
joasiama
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 mar 2018, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Od tui to jak najdale,j bo korzenie przerosną do borówek, chyba, że coś wkopiesz w ziemie, żeby nie przerastały. Nie piszesz gdzie są strony świata więc jak tuje będą na wschód od borówek to światła nie zabiorą.
Jacku, dziękuję za informację. Niestety tuje są na zachód od borówek ;:223
Jeśli chodzi o sąsiedztwo, to myślałam, że tuje zrobią dobrze borówkom ze względu na pH. W ogóle nie myślałam w kategorii wszędobylskich korzeni i "objadania" moich krzewów ;:145 A co i na jaką głębokość wkopać żeby uniknąć przechodzenia korzeni tui?
Pozdrawiam Asia
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 10 cz.

Post »

Ile lat mają te tuje?
Czy osiągnęły docelową wysokość?
Jeżeli poczują, że lepsza ziemia jest tam gdzie masz borówki to aby się od nich odciąć przegroda powinna mieć głębokość połowy docelowej wysokości tui.
Gdy koło selera korzeniowego wysypałem 6 m3 świeżych i mokrych odpadów z ziół z Herbapolu korzenie idące w ich kierunku przewędrowały 2 metry pod ziemią i miały taką samą rozpiętość wewnątrz pryzmy. Rozwijały się w miarę jak podsychała.
Z tego jest taki wniosek że musisz podwójnie dbać o tuje aby nie szukały wody w regularnie podlewanych i nawożonych borówkach wysokich.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”