Berberys i jego przetwory

Drzewa ozdobne
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Berberys

Post »

Dzięki garom, jak trafię to posadzę jako ciekawostkę, może i wysieję brachypoda, bo ciekawie wygląda.
:wit
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Berberys Orange Ice

Post »

Ubiegłego roku posadziłam berberysa Orange Ice. Ta odmiana ma być karłowa i dorastać po sześciu latach do maksimum 70 cm. Krzew wypuścił kilka drobnych pędów i dwa grube, masywne o dużej sile wzrostu, które już pod koniec pierwszego roku osiągnęły 60 cm. Jest to według mnie jakaś anomalia, której nie potrafię wytłumaczyć. Czy możliwe jest że wybiła podkładka? Czy są jakieś inne przyczyny takiego nierównomiernego wzrostu krzewu? Te dwa pędy oczywiście wycięłam, ale zakładam że mogą odrosnąć. Czy u was też karłowe odmiany berberysów zachowywały się tak dziwnie?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Berberys

Post »

Uprawiałem berberys pospolity 'Atropurpurea' właśnie na owoce. Owocowanie miał lepsze od czystego gatunku. Z moich obserwacji, krzewy wymagały solidnego cięcia. Dorodne owoce były na młodych 2 letnich pędach. Im starsze pędy tym owoc drobniejszy. Nie opadały same po dojrzeniu. Wadą tych krzewów była podatność na mączniaka i czasami owoce z wkładką. Ogólnie owoc przedni ale chyba zapomniany i niedoceniany. Dawna nazwa regionalna to kwaśnica. Thunberga to tylko dla ptaków przekąska.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
michufr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lip 2022, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Berberys i jego przetwory

Post »

Nie wiem czy to odpowiedni dział ale jak nazywa się, ten krzew z poniższego zdjęcia?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”