Pnącze owocowe,jakie

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Pnącze owocowe,jakie

Post »

Akebia u mnie na działce na południu owocuje co roku, ziemia jest tam ciężka i gliniasta, ale żyzna. Miałem wsadzone dwie sztuki, po jednej i po drugiej stronie pergoli oraz później jeszcze trzecią przy lilaku. Już po trzech latach porosły takie wielkie, że połamały tę pergolę skręconą z cienkich rurek. Owoce choć ładne i bardzo oryginalne, to w smaku niespecjalne - takie słodkawo-mdłe, trochę jak gęsty kleik z dużą ilością cukru; albo banan, ale pozbawiony smaku i aromatu. Może nadałyby się do jakiejś konfitury albo deseru, choć mają dużo małych pestek. Za to kwiaty pachną obłędnie, nie znam żadnego innego pnącza, które roztaczałoby wokół siebie taki zapach.
mars721
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 maja 2019, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pnącze owocowe,jakie

Post »

Witam. Z tymi actinidiami to nie jest tak wcale prosto i łatwo jak się na początku wydawało.Mam posadzone pszy ścianie na południowej stronie 5 sztuk :Santyabraskaya,Weik,dr Szymanowski,Issai,Kokuwa(ich zródło Clematis) .Są już u mnie 4 lata i korzysci jak na razie nie widzę...Słabo rosną i owoców też na sztuki pomimo wcześniejszej wymiany gruntu na głebokość 60cm i wymieszanej nowej ziemi z kompostem i pszerobionym obornikiem...Pierwszy rok po posadzeniu to była walka ich o pszetrwanie ....Pomimo podlewania w czasie suszy jedna uschła a reszta jako tako pszetrwała ale miały co najwyżej 0.5m przyrosty.W drugim roku po posadzeniu przyciołem ich konkretnie i myślałem że wystrzelą w góre ale czas pokazał że tylko odmiana Issai chce rosnać a reszta wegetuje.Issai 3 m przyrost a reszta maks 70cm .Oczywiście rok bez owoców) W tamtym roku również cietę solidnie i doczekałem się kwitnienia Issai a reszta pszyrosty około 1,5m . A to było najprawdopodoniej spowodowane mokrym latem więc wilgoć im sprzyj.Owoców z Issai było tylko kilka sztuk więc szału nie było. A w tym roku jak na razie wszystkie ładnie rosną i nawet Issai i Santyabraskaya ma kilka kwiatów.Ale nie wiem czy po tym roku bedzie mozna ich uformować tak jak powinny wygladać...Problem jest tego typu że puszczaja dużo nowych pszyrostów ale od korzeni a nie z pnia! Podsumowując:Actinidia wymaga okrywania w czasie wiosennych pszymrozków,systematycznego podlewania (najlepiej miec nawadnianie),odpowiedniego formowania,właściwej gleby i dużych pokładów cierpliwości na doczekanie sie owoców....Dla porównania mam posadzony 2 rok winogron obok tych całych kiwi i rosnie od poczatku jak szalony .
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5861
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pnącze owocowe,jakie

Post »

:wit Mam winogron, dlatego myślałam o czymś innym. W zasadzie to najbardziej mi zależy żeby zacienić słoneczne miejsce, a owoce przy okazji. . Mam nadzieję, ze u mnie będzie inaczej....
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pnącze owocowe,jakie

Post »

mars721 pisze: 5 sztuk :Santyabraskaya,Weik,dr Szymanowski,Issai,Kokuwa
Z tego zestawu zaowocuje tylko Issai i Kokuwa - Issai znam, Kokuwa ponoć też ponoć samopylna. Weiki potrzebuje partnera przeciwnej płci(nie wiem, którą masz); a pozostałe dwie są żeńskie i potrzebują Adam'a.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
mars721
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 maja 2019, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pnącze owocowe,jakie

Post »

maryann pisze:
mars721 pisze: 5 sztuk :Santyabraskaya,Weik,dr Szymanowski,Issai,Kokuwa
Z tego zestawu zaowocuje tylko Issai i Kokuwa - Issai znam, Kokuwa ponoć też ponoć samopylna. Weiki potrzebuje partnera przeciwnej płci(nie wiem, którą masz); a pozostałe dwie są żeńskie i potrzebują Adam'a.
Wlasnie dobieralem tak odmiany zeby Weik zapylal reszte ...O ile mnie nie oszukali i to jest osobnik meski....Czyli Weik nie zapyli dr Szymanowski,Santyabraskaya ?
suhr anor
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 29 cze 2020, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącze owocowe,jakie

Post »

Dr Szymanowski też jest samopylny 100%
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”