Borówka amerykańska - 9 cz.

Drzewa owocowe
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

marcin18211 pisze: Wyściółkowane korą 10 cm plus minus. to co mam opsypany taki kopczyk to kora nieprzekompostowana gruba z gałeziami itd. Czy mam ja usunac bo zabiera azot zostawic ja tam?
Ściółka nie musi być kompostowana bo jej kontakt z glebą jest tylko powierzchniowy. Nie "zabierze" azotu.

Pamiętaj tylko, że torf w który posadziłeś borówki jet praktycznie jałowy i trzeba będzie je odpowiednio zasilić w przyszłym roku.

Edit: Trochę wąskie masz te dołki na borówki.
Pozdrawiam
Beata
lucy206
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 wrz 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pytanie o borowke

Post »

Witam chciałem za 2 lata posadzić borówkę amerykańską I czy moglibyście mi doradzić Co posadzić przed borówką żeby ziemia była uprawiana wcześniej chodzi o minerały żeby zapewnić
Obrazek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: pytanie o borowke

Post »

lucy206 pisze:Witam chciałem za 2 lata posadzić borówkę amerykańską I czy moglibyście mi doradzić Co posadzić przed borówką żeby ziemia była uprawiana wcześniej chodzi o minerały żeby zapewnić
Jeżeli na wiosnę dasz np. trociny lub inną materie organiczną do gleby plus siarka i nawóz wieloskładnikowy z mikroelementami to możesz na tym zasiać żyto lub łubin. W czasie wzrostu w/w podłoże będzie się przerabiać i zakwaszać. Można taki plon posiać dwa razy w roku i przekopać/przeorać jak zakwitnie.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pytanie o borowke

Post »

lucy206 pisze:Witam chciałem za 2 lata posadzić borówkę amerykańską I czy moglibyście mi doradzić Co posadzić przed borówką żeby ziemia była uprawiana wcześniej chodzi o minerały żeby zapewnić
Obrazek
Zleć w Stacji Chemiczno Rolniczej opracowanie zaleceń nawożenia korekcyjnego pod borówkę wysoką.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Nie każda stacja chemiczno racza robi badania na zawartość mikroelementów. Zdobienie samego badania na-azot, fosfor, potas, wapń, daje nadal tylko częściowy obraz i przy nawet najlepszym programie korekcyjnym uprawa będzie kulała. Zaproponowałem starą prostą metodę polową polegającą na obserwacji rosnących roślin i w przypadku zauważenia jakichś niedoborów zrobienie korekty. Dwa lata to dość dużo czasu na taki zabieg. Oczywiście międzyczasie należało by kontrolować podstawowy parametr i łatwy do sprawdzenia poziom pH, czy idzie w dół.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Witaj toldi,
Zaintrygowała mnie Twoja wypowiedź:
"Nie każda stacja chemiczno racza robi badania na zawartość mikroelementów."
Postanowiłem sprawdzić to u źródła. Otrzymałem taką odpowiedź:
"oczywiście każda z Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych (jest ich 17 )
bada glebę pod kątem zawartości mikroelementów.
Z poważaniem
Katarzyna Wójcik
Sekretariat KSChR"
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Jeżeli obecnie wszystkie stacje robią takie badania, to tylko należy się cieszyć, a wszystkich zainteresowanych przepraszam za wprowadzenie w błąd. Jednak wydaje mi się, że odsyłanie forumowiczów w w/w miejsca nie spełni edukacyjnego założenia naszego forum, ani nie zaszczepi w forumowiczach pasji obserwacji i edukacji tego co robią na własnym podwórku, a to chyba o to chodzi.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
gosiunia32122
50p
50p
Posty: 82
Od: 15 kwie 2014, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Czy już w styczniu można obcinać borówkę?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Można, tylko po co? Odczekując do przejścia najsilniejszych mrozów, przełom luty/marzec można ocenić straty mrozowe i wyciąć jednocześnie uszkodzone pędy.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

gosiunia32122 pisze:Czy już w styczniu można obcinać borówkę?
W zimie (a nawet od jesieni) tną tylko ci sadownicy, którzy obawiają się, że nie zakończą cięcia przed ruszeniem wegetacji. Powinno się ciąć po ustaniu mrozów.
lucy206
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 wrz 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Witam Czy ktoś z państwa posiada na plantacji ule?
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

toldi pisze:Można, tylko po co? Odczekując do przejścia najsilniejszych mrozów, przełom luty/marzec można ocenić straty mrozowe i wyciąć jednocześnie uszkodzone pędy.
A jak należy ciąć borówkę? Taką przydomową wsadzoną w zeszłym roku. Nie wiedziałam, że nie powinna owocować, więc owocowała.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Do trzeciego roku nie ma potrzeby ciecia. Wycinamy tylko chore i uszkodzone pędy. Należy zapewnić jak najlepsze warunki wzrostu aby osiągnąć zdrowe i mocne przyrosty gwarantujące obfity plon. W czwartym roku ciecie jest konieczne ze względu na drobnienie owoców i zagęszczanie krzewów drobnymi cienkimi przyrostami. A jak ciąć, są różne szkoły. Ja osobiście polecał bym to - https://www.youtube.com/watch?v=MmzX_s8B0jM

Następna część wątku: viewtopic.php?f=34&t=104261&p=5963718#p5963718
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”