Borówka amerykańska - 9 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

pelikano11 pisze:lucy206 z artykułu gdzie jest to zdjęcie (plantacja w Holandii) jest jedna istotna informacja:
"na tej plantacji w latach 2011/12 i 2012/13 odnotowano zimą spadek temperatury do ?20oC i mimo tego nie zanotowano uszkodzenia systemu korzeniowego." Jakiś wniosek z tego wyciągnij
http://jagodnik.pl/kontenerowa-uprawa-borowki-wysokiej/
Cytat z artykułu z linka: "Wszystkich zainteresowanych tym modelem uprawy, który w Polsce jest już wdrażany z sukcesami w kilku dużych gospodarstwach borówkowych zapraszamy na Konferencję Borówkową ?Perspektywy?.
Jakie wnioski? :)
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tomala a te 12l to na ile starcza? Jaka jest docelowa pojemność pojemnika?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tomala3d pisze:
pelikano11 pisze:lucy206 z artykułu gdzie jest to zdjęcie (plantacja w Holandii) jest jedna istotna informacja:
"na tej plantacji w latach 2011/12 i 2012/13 odnotowano zimą spadek temperatury do ?20oC i mimo tego nie zanotowano uszkodzenia systemu korzeniowego." Jakiś wniosek z tego wyciągnij
http://jagodnik.pl/kontenerowa-uprawa-borowki-wysokiej/
Cytat z artykułu z linka: "Wszystkich zainteresowanych tym modelem uprawy, który w Polsce jest już wdrażany z sukcesami w kilku dużych gospodarstwach borówkowych zapraszamy na Konferencję Borówkową ?Perspektywy?.
Jakie wnioski? :)
lucy206 Tomala3d zaraz Ci pewnie pokaże te gospodarstwa w Polsce, ja niestety znalazłem tylko tu https://www.youtube.com/watch?v=r6CNiof ... e=youtu.be
:wit
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

toolpusher pisze:Tomala a te 12l to na ile starcza? Jaka jest docelowa pojemność pojemnika?
Na 2 lata. Później albo przesadzę do pojemników około 30-40 litrów albo do gruntu. Ostatnio kupowałem kastrę budowlaną 65 litrów i jest to na prawdę duży pojemnik. Wiele osób kopie o wiele mniejsze doły pod borówkę i z tego co widzę to na plantacjach używają mniejszych kontenerów do uprawy pojemnikowej niż taka kastra budowlana. Nie chciałbym też używać takich wielkich pojemników bo to nie o to chodzi w uprawie pojemnikowej. Przynajmniej nie mi. Ja chciałbym sprawdzić jak ciasno można upchać borówki na danej powierzchni żeby zdrowo rosły i dobrze plonowały. W tym sezonie uprawa wyglądała bardzo obiecująco. Mimo dużego ścisku borówki nie miały żadnych chorób grzybowych i dużo urosły. W przyszłym sezonie już powinno z nich być sporo owoców. W gruncie w tym sezonie miałem już tyle owoców że przez półtora miesiąca dzień w dzień trzy osoby jadły do syta i jeszcze kilka razy rodzina brała i coś tam sprzedałem.
Co do wytrzymałości na mróz rośliny uprawianej w pojemniku to też zamierzam to sprawdzić tej zimy. Patrząc na właściwości izolacyjne próchnicy jestem spokojny o system korzeniowy. Zeszłej zimy udało mi się rozmnożyć odmiany North Country i Spartan wtykając jesienią pęd zielony w próchnicę z lasu do doniczki która stała całą zimę na dworze. Do dzisiaj tak stoją tylko już puściły małe gałązki i liście.
W zeszłym sezonie trzy borówki wysokie i dwie półwysokie zimowały u mnie w doniczkach całkowicie lub częściowo wkopanych w ziemię. W tym sezonie mam tego zbyt dużo żeby bawić się we wkopywanie. Poustawiam je do kupy i ewentualnie jak będą zapowiadać mrozy poniżej 20 stopni to jakoś zabezpieczę włókniną albo schowam do garażu. Mam też około 25 jagód kamczackich w donicach ale o nie się nie boje. Zeszłej zimy dwie małe sadzonki czarnej porzeczki w donicach były wielokrotnie zamrożone na kość z kilkucentymetrową warstwą lodu na górze bo woda nie wsiąkała i jakoś doczekały do wiosny.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

OK dzięki.
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tydzień temu sadziłam nowe krzaczki borówek, czy powinnam je teraz podlać siarczanem potasu?
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

A masz rozpuszczalny siarczan potasu czy w takich jasnych granulkach? Możesz trochę podsypać.
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Siarczan mam w granulkach, ale rozpuszczam go w ciepłej wodzie i tym podlewam. Daję łyżkę stołową siarczanu na 10 l wody, tak podlewałam starsze borówki. Ogólnie siarczan bardzo trudno się rozpuszcza w wodzie, dlatego zrobiłam to w ciepłej.
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
michal_q
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 kwie 2017, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

toolpusher pisze:Tomala a te 12l to na ile starcza? Jaka jest docelowa pojemność pojemnika?
Ja, podobnie jak Tomala3d, eksperymentalnie posadziłem kilkanaście borówek w pojemnikach. Obecnie mam trzy pojemności: 15 litrowe donice szkółkarskie, 20 litrowe wiadra budowlane i 35 litrowe donice szkółkarskie. Sadziłem wiosną tego roku, kilka tygodni temu przesadzałem jedną z borówek z 15 litrowej donicy do 35 litrowej. Mogę powiedzieć, że bryła korzeniowa objęła całą powierzchnię donicy 15 litrowej.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Korzenie w całej objetości czy tylko na styku z doniczką?
michal_q
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 kwie 2017, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Z tego co pamiętam na całej objętości. Tzn. cała średnica donicy była wypełniona korzeniami, na spodzie było jeszcze ok 5 cm miejsca (donica ma wysokość ok 22 cm, na spodzie była mała warstwa kory). Co prawda krzaczek rozwinął się najbardziej ze wszystkich posadzonych sadzonek 2 letnich i zanotował zaskakująco duże przyrosty, mimo to byłem zaskoczony tak dużym rozwojem korzeni.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tu na filmie w gospodarstwie Wiczewskich dobrze widać jak duża jest bryła korzeniowa borówek
https://www.youtube.com/watch?v=_YeZ2ckrhig
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Dlatego ja kupiłem kastrę budowlaną 90 litrów i mam nadzieję ze na parę ładnych lat wystarczy. Moje pojemniki z borówkami są wkopane w ziemię i dzięki temu nie mam obaw co do przezimowania krzewów. Rok temu wsadziłem 3 borówki, w tym jednej dół wyłożyłem folią, dwie wsadzone bez osłony od macierzystej gleby, ta w folii ma największe przyrosty i to mnie przekonało żeby sadzić pojemniki.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”