Borówka amerykańska - 9 cz.

Drzewa owocowe
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Oczywiście że warto kupić borówki wcześniej i wsadzić je w donice tyle że odpowiednio wielkie żeby korzeń miał gdzie rosnąć. Sadziłem borówki z normalnych 2l dwuletnich sadzonek, z rocznych i dwie około 4letnie i te ostatnie błyskawicznie wypuściły kilka pędów ~150cm i po dwóch latach mamy owocowanie jak na wieloletniej plantacji.

Edit. Oczywiście lepiej poczekać z tym do wiosny bo przez zimę i tak nic nie urosną.
marcin18211
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 26 gru 2013, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Witam. Posadziłem tydzien temu borówki. Chce jeszcze te 4 wysadzic co mam w garazu bo za duzo miejsca zajmuja. Wiec mam pytanie czy wystarczy wysypac 10 cm kory by nie przemarzly?
Jak jeszcze pomoc przetrwac im zime?
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Jak chcesz być pewny to usyp kopczyk z kory lub trocin, na wiosnę rozgarniesz. Innym zabezpieczeniem przed dużym mrozem jest usypanie kopca ze śniegu.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Pany dużo wszędzie mówią o trocinach że super i wszędzie że najlepsze są sosnowe bo zakwaszają a ja mam pytanie o trociny dębowe bo mam dostęp do sporych ilości trocin dębowych i to za darmo tylko czy one się nadają pod borówkę ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tylko po przekompostowaniu. Surowe trociny i liście dębowe zawierają w składzie garbniki, substancje pochodne fenoli. Maja lecznicze działanie ale i grzybobójcze a dla borówki grzyby to istotny sprzymierzeniec pomagający przyswajać azot. Same garbniki dość szybko ulegają wypłukaniu ale musi to trochę potrwać no i trociny muszą być wystawione na działanie wody. Po dwóch latach dobra ściółka, między czasie dobrze było by przesypać nawozem azotowym.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

No i wszystko na temat , piękne dzięki , bedę szukał sosnowych a te dębowe wrzucę do dołu z wodą poleżą sobie z rok i tuje nimi zasypię przeciw chwastom
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
marcin18211
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 26 gru 2013, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

matos tak też zrobie. Tak posadziłem te borówki. Głębokość dołu 50 cm szerokosc 70 cm wymiedszałem pol na poł torf i reszte dołożyłem przekompostowanej kory drobno mielonej. Wygłąda to tak jak na zdjeciu. Czy coś jeszcze mozna poprawić? Jedne dołki praktycznie maja przewagę torfu. Wyściółkowane korą 10 cm plus minus. to co mam opsypany taki kopczyk to kora nieprzekompostowana gruba z gałeziami itd. Czy mam ja usunac bo zabiera azot zostawic ja tam?

Obrazek
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

marcin18211 pisze: Wyściółkowane korą 10 cm plus minus. to co mam opsypany taki kopczyk to kora nieprzekompostowana gruba z gałeziami itd. Czy mam ja usunac bo zabiera azot zostawic ja tam?
Ściółka nie musi być kompostowana bo jej kontakt z glebą jest tylko powierzchniowy. Nie "zabierze" azotu.

Pamiętaj tylko, że torf w który posadziłeś borówki jet praktycznie jałowy i trzeba będzie je odpowiednio zasilić w przyszłym roku.

Edit: Trochę wąskie masz te dołki na borówki.
Pozdrawiam
Beata
lucy206
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 wrz 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pytanie o borowke

Post »

Witam chciałem za 2 lata posadzić borówkę amerykańską I czy moglibyście mi doradzić Co posadzić przed borówką żeby ziemia była uprawiana wcześniej chodzi o minerały żeby zapewnić
Obrazek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: pytanie o borowke

Post »

lucy206 pisze:Witam chciałem za 2 lata posadzić borówkę amerykańską I czy moglibyście mi doradzić Co posadzić przed borówką żeby ziemia była uprawiana wcześniej chodzi o minerały żeby zapewnić
Jeżeli na wiosnę dasz np. trociny lub inną materie organiczną do gleby plus siarka i nawóz wieloskładnikowy z mikroelementami to możesz na tym zasiać żyto lub łubin. W czasie wzrostu w/w podłoże będzie się przerabiać i zakwaszać. Można taki plon posiać dwa razy w roku i przekopać/przeorać jak zakwitnie.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pytanie o borowke

Post »

lucy206 pisze:Witam chciałem za 2 lata posadzić borówkę amerykańską I czy moglibyście mi doradzić Co posadzić przed borówką żeby ziemia była uprawiana wcześniej chodzi o minerały żeby zapewnić
Obrazek
Zleć w Stacji Chemiczno Rolniczej opracowanie zaleceń nawożenia korekcyjnego pod borówkę wysoką.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Nie każda stacja chemiczno racza robi badania na zawartość mikroelementów. Zdobienie samego badania na-azot, fosfor, potas, wapń, daje nadal tylko częściowy obraz i przy nawet najlepszym programie korekcyjnym uprawa będzie kulała. Zaproponowałem starą prostą metodę polową polegającą na obserwacji rosnących roślin i w przypadku zauważenia jakichś niedoborów zrobienie korekty. Dwa lata to dość dużo czasu na taki zabieg. Oczywiście międzyczasie należało by kontrolować podstawowy parametr i łatwy do sprawdzenia poziom pH, czy idzie w dół.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Witaj toldi,
Zaintrygowała mnie Twoja wypowiedź:
"Nie każda stacja chemiczno racza robi badania na zawartość mikroelementów."
Postanowiłem sprawdzić to u źródła. Otrzymałem taką odpowiedź:
"oczywiście każda z Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych (jest ich 17 )
bada glebę pod kątem zawartości mikroelementów.
Z poważaniem
Katarzyna Wójcik
Sekretariat KSChR"
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”