Podkładki pod śliwy

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Problem w tym, że wszystkie drzewa w mojej okolicy czy to śliwa domowa, ałycza, tarnina czy lubaszka tą ostatnią muszę potwierdzić że jest. Mają w większym lub mniejszym stopniu zależnie od gatunku i odmiany objawy ospy na liściach, więc nie widzę sensu aż tak drastycznego traktowania śliw bo i tak, i tak złapią ospę :( Co prawda od 3 lat nie mieliśmy żadnych śliwek bo 15 susza, 16 zimno jak kwitły i nic nie latało 17 burza która poobrywała płatki i mróz który uszkodził pozostałe kwiaty... A śliwki w typie Węgierki wczesnej bo dojrzewają pod koniec sierpnia, drzewa mateczne już stare 30+ lat :roll:

Jak wielkiego drzewa mogę się spodziewać po Węgierce Wangenheim'a szczepionego na ałyczy? Pytam tylko z ciekawości bo nie jestem pewien w 100% czy wyżej wymieniona węgierka dobrze się przyjęła.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

W Zachodniopomorskim rosną całe rzędy węgierki podobnej do Zwykłej, tylko nieco wcześniejszej, jako wiatrochrony na niektórych drogach wiejskich, i nie widziałem żadnej chorej. Możliwe że służą jej łagodne zimy albo morski klimat.
Pamiętam z dzieciństwa że Wangenheima i Zwykła na wysokość rosły podobnie, przy czym jedna z nich była szersza i to chyba była Wangenheima. Rosły na szczerym piachu i ostatecznie wygrała Wangenheima, w tamtych latach były szczepione tylko na ałyczy. Na piasku wymiary drzewa mogą być akceptowalne, ale na glinie to będą silnie rosły.
Karczuję Prezydanta na ałyczy z powodu przerośnięcia, ale przyznam się że wiele lat nie ciąłem.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Czyli nie łatwo będzie można utrzymać w ryzach na mojej ciężkiej ziemi śliwy na ałyczy :roll: Muszę porozglądać się za lubaszkami, albo czekać na owoce mojej Węgierki Wangenheima.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Wie ktoś może gdzie można kupić pestki Węgierki Wangenheima ?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Niby mam WW posadzoną w zeszłą wiosnę, nie zakwitła w tym roku. Natomiast będę miał chyba nasiona lubaszki. Ewentualnie WW, albo jej siewkę ma KaLo
:wink:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Zaspałem Kamil , były do nabycia ale wyszły :) , chciałem wysiać na podkładki może ktoś ma zapas .
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Mi udało się nabyć podkładki WW w pęczku po 50szt za 83grosze/szt. Pestki były na dendrona.com.pl ale już się skończyły
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Mógłby mi ktoś z Was potwierdzić czy to jest Węgierka Wangenheima czy może bardziej ałycza?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

mathun pisze:Mógłby mi ktoś z Was potwierdzić czy to jest Węgierka Wangenheima czy może bardziej ałycza?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Alycza


Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Lex pisze: Alycza
No właśnie mi to też wygląda na Ałycze, ale problem w tym że to jest odrost z drzewka które zostało zakupione jako szczepione na Wangenheima.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Prawdopodobnie udało mi się znaleźć krewiaczkę śliwki w typie Garli, albo Garlito jak została ochrzczona. Na moim zdjęciu porównanie jej pestki to ta po stronie prawej do pestki mojej lokalnej węgierki. Owoce fioletowe, w tej chwili zaczynają dojrzewać, słabo zaznaczony szew w wymiarach długość 30 mm, szerokość 26 mm, a grubość 26 mm. Te owoce które były uszkodzone i dojrzały szybciej dość słodkie, natomiast te nie dojrzałe cierpko, kwaśno słodkie, pestka nie odchodzi od miąższu niestety. Owoce jak i liście całkowicie zdrowe jeśli chodzi o objawy tej nieszczęsnej ospy. Korona kulisto stożkowa dość gęsta, nie wysoka, bo coś w okolicach 3m. Wygląda, że są samopłodne, ale w tym roku kwitła w tym samym czasie, co tarnina, a znajdują się obydwie na jednym stanowisku.
Obrazek
http://burgundia.wikia.com/wiki/The_Game_of_Plumstones
Proszę zwrócić uwagę na rycinę z numerem 2
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php? ... 9&numer=04
Natomiast tutaj proszę zwrócić uwagę na nasiona na środku zdjęcia.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Uzupełniam powyższy post zdjęciami owoców, i drzew matecznych. Ostatnie zdjęcie kiepskiej jakości, gdyż robiłem przez okno autobusu. Śliwy wiekowe, gdyż pnie przy ziemi wielkości mojego uda, ręką dostanę okapu gałęzi. Z owoców zrobione zostało powidło trochę inne niż z węgierek, gdyż ma więcej tanin.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Odkopuję gdyż jako uzupełnienie wrzucam jeszcze sieweczkę uzyskaną z jednej pobudzonej przez długotrwałe moczenie pestki, jest ładne nie wyciągnięta bo rośnie pod lampą led do doświetlania roślin. Co ciekawe raz ją mocno przesuszyłem aż liście powiędły, a ona dalej pięknie rośnie, a myślałem iż będzie już po niej. Mam nadzieję że będzie to lepsza podkładką na moje warunki niż ałycza :? Nawiasem po Zimnej zośce wyląduje na stanowisko docelowe i zaokulizuję na niej Węgierkę Wangenheima, na ałyczy mi nijak nie rośnie, możliwe, że za płytko wsadziłem. NOWY 83 patrz czsego można się spodziewać listki inne niż ałycza.
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”