Podkładki pod śliwy

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Ja bym zaliczył podkładkę Wangenheima do półkarłów, podobnie jak pigwę. Z tym że grusza na pigwie rośnie dość słabo, więc na upartego może być i karłową. Grusze nadają się na kompot a jeszcze lepiej na susz.
Wielkość wzrostu zależy od wilgotności gleby, żyzności i jej kwasowości.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Ostatnio nasunęło mi się pytanie po lekturze artykułu o Garli. Do jakiego gatunku należy ta śliwka? Do lubaszki, czy jest to jakiś mieszaniec?
W artykule było zaznaczone, że populacja rodzicielska tej śliwy znajduje się na Pogórzu Karpackim, a mieszkam w sumie jeszcze w jego obrębie, to może udało by się pozyskać nasiona z czegoś podobnego :idea: Bardzo pozytywna wydaje się cecha osłabiania objawów ospy u śliw szczepionych na tej podkładce.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Piszą że śliwy zarażone szarką należy natychmiast usunąć z sadu i spalić.
Ja to się zastanawiam czy nie posiać mirabelki na podkładki dla moreli, bo dla węgierek na glinę to Wangenheima.
Wczoraj sadziłem dwie węgierki na Wangenheima, dużo średnich i drobnych korzeni, nie ma takich kołków jak ałycza, widać że na inną glebę.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Problem w tym, że wszystkie drzewa w mojej okolicy czy to śliwa domowa, ałycza, tarnina czy lubaszka tą ostatnią muszę potwierdzić że jest. Mają w większym lub mniejszym stopniu zależnie od gatunku i odmiany objawy ospy na liściach, więc nie widzę sensu aż tak drastycznego traktowania śliw bo i tak, i tak złapią ospę :( Co prawda od 3 lat nie mieliśmy żadnych śliwek bo 15 susza, 16 zimno jak kwitły i nic nie latało 17 burza która poobrywała płatki i mróz który uszkodził pozostałe kwiaty... A śliwki w typie Węgierki wczesnej bo dojrzewają pod koniec sierpnia, drzewa mateczne już stare 30+ lat :roll:

Jak wielkiego drzewa mogę się spodziewać po Węgierce Wangenheim'a szczepionego na ałyczy? Pytam tylko z ciekawości bo nie jestem pewien w 100% czy wyżej wymieniona węgierka dobrze się przyjęła.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

W Zachodniopomorskim rosną całe rzędy węgierki podobnej do Zwykłej, tylko nieco wcześniejszej, jako wiatrochrony na niektórych drogach wiejskich, i nie widziałem żadnej chorej. Możliwe że służą jej łagodne zimy albo morski klimat.
Pamiętam z dzieciństwa że Wangenheima i Zwykła na wysokość rosły podobnie, przy czym jedna z nich była szersza i to chyba była Wangenheima. Rosły na szczerym piachu i ostatecznie wygrała Wangenheima, w tamtych latach były szczepione tylko na ałyczy. Na piasku wymiary drzewa mogą być akceptowalne, ale na glinie to będą silnie rosły.
Karczuję Prezydanta na ałyczy z powodu przerośnięcia, ale przyznam się że wiele lat nie ciąłem.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Czyli nie łatwo będzie można utrzymać w ryzach na mojej ciężkiej ziemi śliwy na ałyczy :roll: Muszę porozglądać się za lubaszkami, albo czekać na owoce mojej Węgierki Wangenheima.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Wie ktoś może gdzie można kupić pestki Węgierki Wangenheima ?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Niby mam WW posadzoną w zeszłą wiosnę, nie zakwitła w tym roku. Natomiast będę miał chyba nasiona lubaszki. Ewentualnie WW, albo jej siewkę ma KaLo
:wink:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Zaspałem Kamil , były do nabycia ale wyszły :) , chciałem wysiać na podkładki może ktoś ma zapas .
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Mi udało się nabyć podkładki WW w pęczku po 50szt za 83grosze/szt. Pestki były na dendrona.com.pl ale już się skończyły
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Mógłby mi ktoś z Was potwierdzić czy to jest Węgierka Wangenheima czy może bardziej ałycza?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

mathun pisze:Mógłby mi ktoś z Was potwierdzić czy to jest Węgierka Wangenheima czy może bardziej ałycza?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Alycza


Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Lex pisze: Alycza
No właśnie mi to też wygląda na Ałycze, ale problem w tym że to jest odrost z drzewka które zostało zakupione jako szczepione na Wangenheima.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”