Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Pokrzywa już rośnie. Zerwij, zalej wodą i zostaw na 3 tygodnie. Powstałą kiszonką podlewaj po rozcieńczeniu 1:10 (jeden litr gnojówki pokrzywowej na 10 litrów wody). Lepszego i tańszego nawozu nie znajdziesz. Koszt składników = 0 zł. Darmowa pokrzywa + woda deszczowa.
mikroklimat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 maja 2019, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Dzięki za odpowiedź, ale jeżeli jutro będę sadził tą świdośliwę to jak mam przygotować dla niej podłoże?


A tym nawozem z pokrzywy mogę podlewać jagodę kamczacką?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3742
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Ja taką mixturą podlewam (zasilam) prawie wszystkie rośliny w sadzie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
mikroklimat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 maja 2019, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Seed a jakiej ziemii albo nawozu mam posypać jak wykopie jutro dołek na te świdośliwy? Czy nic nie kupować i zasypać tą ziemia która wykopie?
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Jak tak czytam te wątpliwości, to mam wrażenie, że ja strasznie po macoszemu te rośliny traktuję. ;:306
U mnie świdośliwy (mam obecnie 3 sztuki - 1 zeszłoroczną bezodmianową i 2 tegoroczne odmianowe) poszły do zwykłej ziemi ogrodowej. Zeszłoroczna ładnie przezimowała i rośnie, z tegorocznych (posadzone ok. dwa tygodnie temu) przyjęła się na razie jedna, ale druga nie usycha, tylko ma zwinięte liście, więc daję jej czas.
Jakoś specjalnie im stanowiska nie przygotowywałam. Przekopałam, wykopałam dołek, wsadziłam roślinę w dołek, uzupełniłam ziemią. We wszystkich 3 przypadkach. Ziemię mam lekko kwaśną w obu miejscach, tzn. pH około 5.5 w wybranym dla nich miejscu na działce i 6 w ogródku, lekko gliniasta, ale bez tragedii.
Ale wszystko zależy od tego, jaką masz ziemię. Idealnym rozwiązaniem byłoby wysłanie jej do laboratorium na badania, żebyś znał zawartość i wiedział, czego brakuje, czego jest ew. za dużo. Jeśli nie wiesz, to trzeba pilnie obserwować roślinę i reagować na jej wszelkie niedobory. Tak na chłopski rozum, bo sama nie mam zbyt długiego doświadczenia.
mikroklimat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 maja 2019, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

W takim razie Wiktorio pójdę za twoim przykładem. No i przygotuje sobie tą gnojówkę z pokrzywy, dzięki za pomoc :-)
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

mikroklimat pisze:Witam wszystkich forumowiczów. Mam do was pytanie, chciałbym posadzić na działce świdośliwę. Nie znam pH gleby. Jaki nawóz będzie najlepszy? Wyczytałem że taki na bazie fosforu i potasu, ale czy można użyć jakiegoś innego tańszego?
Potas i fosfor są ważne dla prawidłowego kwitnienia i owocowania, natomiast dla młodych roślin priorytetem jest wzrost wegetatywny, do którego roślina potrzebuje przede wszystkim azotu. Tak więc najtańszym i optymalnym rozwiązaniem byłby obornik, który dodatkowo zneutralizowałby zbyt kwaśne pH gleby. Poziom zakwaszenia możesz rozpoznać po szacie roślinnej, czyli jakie chwasty dobrze rosną w danym miejscu, np. szczaw i fiołek trójbarwny wskazuje kwaśną glebę, babka i tobołki zasadową. I gleby piaszczyste są co do zasady kwaśne. Ja sadząc swoje świdośliwy dałam na dno dołka obornika i na to ziemi kompostowej. Po posadzeniu wyściółkowałam słomą. Świdośliwy nie mają dużych wymagań, ale wolno rosną.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
mikroklimat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 maja 2019, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Z tego co zauważyłem to rosną tam głównie pokrzywy oraz dzikie truskawki.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Czyli raczej nie ma problemu z zakwaszeniem gleby.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3742
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

To zależy od systemy korzeniowego. Jeśli masz na jarzębinie to może być suchsze stanowisko. Świdośliwa na własnych {nogach} ma większe wymagania co do podłoża i jego wilgotności.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
mikroklimat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 maja 2019, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Nie wiem jaki będzie system korzeniowy tych świdośliw gdyż dopiero jutro dowiem się wszystkiego od hodowcy. Dzięki już teraz za każdą pomoc.
mikroklimat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 maja 2019, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Nawóz z pokrzywy już się kisi.
Dwie świdośliwy posadzone. Mam pytanie odnośnie jednej z nich. Z ziemi wychodzą mi trzy pędy, nawiasem mówiąc bardzo krzywe, zostawić wszystkie trzy czy zostawić tylko jeden najgrubszy a pozostałe dwa obciąć? Wrzucę zdjęcia żebyście zobaczyli jak to wygląda.
Obrazek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Świdośliwa słabo rośnie, więc, jeżeli chcesz mieć więcej owoców, zostaw te odrosty korzeniowe. W ten sposób po kilku latach będziesz mieć gąszcz pędów, a na nich owoce.
Jeżeli nie chcesz, by świdośliwa wędrowała po ogrodzie, trzeba wokół świdośliwy wkopać coś, co przeszkodzi odrostom korzeniowym wydostanie się poza zaplanowany przez nas teren.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”