Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Podkładki dobrze jest wysadzić rok wcześniej. Ja szczepiłem na wys 150cm zrazami 3-4 oczkowymi. można też okulizować latem.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
iwonaceae
200p
200p
Posty: 333
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Witam wszystkich. Wygląda na to, że mam świdośliwę NN (bezodmianowa) i jest faktycznie bardzo słodka, aż mdła. Piewrszy raz w tym roku owocowała. Nie berdzo wiedziałam co z nią zrobić, bo nikt z rodziki za bardzo nie chciał jej jeść, więc sama zjadłam. Na szczęście to pierwsze owocowanie, więc nie było tego za dużo. Dopiero po przeczytaniu tego wątku dowiedziałam się, że istnieją różne odmiany! Będę teraz polować na te bardziej winne:)
Pozdrawiam,
Iwona
for tinctures
50p
50p
Posty: 91
Od: 26 paź 2012, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Biała 100 km do stolicy - mazowieckie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

palat pisze:Firanki są ponoć lepsze niż te sklepowe siatki chroniące przed ptakami.

Chciałbym zapytać, czy ktoś z Państwa uprawia odmianę Ballerina? Jej rodowód jest mocno pogmatwany i co źródło to inaczej piszą o jej przynależności gatunkowej (Lamarck? świdośliwa gładka? jakiś jeszcze inny mieszaniec?) Skuszony ponoć nieziemskim smakiem tej odmiany ;:172 zakupiłem w tym roku sadzonkę (szczepioną na jarzębinie) i z niecierpliwością oczekuję na delektowanie się ową "olimpijską ambrozją"... ;:306
Tak, mam kilka odmian i bezodmianowe... Ballerinę również mam - kupioną przypadkiem w zeszłym roku. Spodobała mi się, bo była już dość dużym drzewkiem - ok. 2 m - i miała ładne, duże kwiaty. Z kwiatków tych zawiązały się owoce tak, że udało mi się je spróbować... tylko, bo ptaki... W porównaniu do bezodmianowych urzekła mnie orzeźwiającym smakiem, soczystością i wielkością owoców, które są sporo większe. ;:138 Zeszłej jesieni postanowiłem ją rozmnożyć i przygiąłem najniższy pęd, przysypałem ziemią i przycisnąłem kamieniem. Nie sprawdzałem, czy ma już korzenie, ale przyszłą wiosną zobaczę i jeśli będzie ok, to odetnę od pnia i przesadzę trochę dalej, ale też w półcień. W tym roku osiągnęła już ponad 2,5 m, obficie kwitła i owocowała - zebrałem ze 2,5 l owoców, z których większość poszła do cukru i teraz już do alkoholu... ;:304 W tym roku również przyginam dwie najniżej wyrastające gałęzie do dołu - może uda się je też przysypać ziemią...? Albo ''zabutelkuję'' z ziemią wiosną... :idea:
berthold61
200p
200p
Posty: 445
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Panowie słyszał ktoś o nowej odmianie świdośliwy ? na yutube gostek marudził coś o nowej odmianie która legitymuje się bardzo dużymi owocami nawet do 3 cm , jest coś na rzeczy ? coś umknęło uwadze czy jakaś ściema .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Jakiś link albo tytuł filmu? Bo nie mogę znaleźć.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

A czy głóg może też służyć za podkładkę? Ktoś tu gdzieś pisał że na jarzębinie świdośliwa z czasem może zamierać? Prawda to?
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Można na głogu ja pisałem. Co do zamierania to chodziło mi raczej o to, że na jarzenie nie nadaje się na suche miejsca. Miałem jednostkowy przypadek więc nie jestem wyrocznią dziele się tylko doświadczeniem aczkolwiek jestem tylko amatorem.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

No u mnie jest gleba 6 klasy, piach pod spodem chociaż dołki staram się zaprawiać ale susza jest raczej możliwa. A ten głóg to zwykły jednoszyjkowy spotykany na rowach czy jakiś specjalny? I nie będzie odrostów korzeniowych? Bo chyba jednoszyjkowy czasem potrafi rosnąć jak krzew.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

W jakim stanie rozwoju po zimie jest u Was?
Pytam się bo dostałem okulanta. Jest zupełnie bez pąków. Napisałem do sprzedawcy kazał mi poczekać jeszcze 2 tygodnie. Nie wiem gdzie trzymał drzewka bo chyba nie w lodówce żeby drzewko nie miało jeszcze nabrzmiałych paków.
Zamówiłem gdzie indziej olcholistną Smokey w postaci małego krzewu w doniczce i jest już w pełni rozwinięta.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 784
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

U mnie Prince William zarówno w gruncie, jak i w doniczkach już po kwitnieniu. Wszystkie były całe obsypane kwiatami. Będzie co podjadać.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

U mnie właśnie teraz jest szczyt kwitnienia.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

U minie już wszystkie przekwitły. Mam Amelanchier Lamarcki i z olcholistnych Smoky i n/n. Jest to roślina której owoce znikają najszybciej za sprawą ptaków.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

U mnie już też po kwitnieniu. Owoce się ładnie zawiązały :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”