Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Dzięki za opis, Węgierczyk to bardzo rzadka odmiana i już niespotykana w naszych ogrodach więc mało kto ma okazję go skosztować. :)
Farmer1111
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 gru 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Praktykował ktoś produkcje podkładek na własne potrzeby z nasion bo kupić cięžko a jak juz coś znajde to olewają. Nasiona mam akurat z węgierczyka i sztetyny
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Jabłonie z reguły szczepi się na Antonówce (podkładki z nasion). Jest na forum odrębny wątek o podkładkach gdzie koleżanki i koledzy pisali o swoich doświadczeniach w tym zakresie.Z tego co pamiętam to np. Kolega Lex ma spore doświadczenie w tym względzie. Miał nasiona ze sklepu (zdaje się, że pod nazwą Dendrona). :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Nowy Rok rozpoczynam od podzelowań dla Szanownych Forumowiczów :heja , bo 1 stycznia okazało się iż w konkursie AF dzięki Waszym głosom zostałem szczęśliwym posiadaczem opryskiwacza firmy Marolex Profession 9l . Prezent dzisiaj dotarł i dołączył do kolekcji opryskiwaczy jako siódmy w tym drugi Marolexu (pierwszy to social form przeznaczony do oprysków drzewek wapnem). :)
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Gratulacje co prawda nie wiedziałem, że było jakiekolwiek głosowanie jednak zdecydowanie zasłużone.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Dzęki Łukasz, z pewnością są też inni lepsi. :) Kurcze a byłem przekonany,że pisze "special form" a wyszło w poście social form jakim cudem...? :shock:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom Gratulacje wygranej w konkursie :D
Ogoliłeś już swoje drzewka?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Kamil, dziękuję. :) Drzewka jeszcze nie ruszane, rozpocznę w marcu, w końcu nie mam ich aż tyle by już zaczynać (najstarsze są z jesieni 2015 roku) więc dam radę przed wiosną. Teraz powoli zaczynam przygotowania do sezonu szczepień. Pod koniec miesiąca albo w lutym wybiorę się po patyki do pewnej renomowanej szkółki w okolice Rawy Mazowieckiej , gdzie mają swoje nowe odmiany no i jak zwykle wymiana zrazów jak co roku. :) Liczę na ciekawe odmiany z IO ze Skierniewic, a trochę ciekawych odmian mam już umówionych z Koleżankami i Kolegami z forum więc zapowiada się ciekawy sezon (żeby tylko się poprzyjmowały...) . :?:
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Romku, serdeczne gratulacje. :) Mam sam chęć podjąć się szczepienia w tym roku jakiegoś starego drzewa. I choć nie jest to priorytet, to widzę, że mnie tym zainteresowałeś.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

dziękuję Michale. :) Szczepienie to nie jest "pismo" i można się tego w miarę szybko nauczyć (obejrzałem kilka filmów w necie). Ja szczepię przez stosowanie ze skutecznością 65-70% dla ziarnkowych, natomiast pestkowe to już gorzej bo mi wychodzi w granicach 30-40% (dlatego daną odmianę szczepię w 2 egzemplarzach). Jakbyś szukał do szczepienia jakiejś starej odmiany to daj znać. :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Dokładnie szczepienie drzew owocowych i krzewów to świetna zabawa, dodatkowo każde szczepienie przedłuża byt każdej odmiany. Dajmy na to charłamowska podejrzewam że odmiana jest już tylko w kolekcjach, albo starych sadach. Co do metody to ja preferuje w szparę, albo letnią okulizację bo szczepienie przez stosowanie bardzo mi nie wychodzi, tak jak Garomowi :D
A co planujesz szczepić? Bo może warto by pomyśleć już o podkładkach.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Kamil.chciałbym w 2022 roku zdobyć (tzn. nowe zakupić, a stare pozyskać zrazy do szczepienia bo nie są dostępne w sprzedaży) następujące odmiany:
Grusze: Clara Fris, Charles Ernest, David, Berarda , Sixa (Baszelie), Oliwierka , Lektjerka , Erica, Hortensja, Superfin (Kolmarka) , Decora, Bohemica .
Jabłonie: Wcześniaczka , Delberadivine, Sunrise, Camspur, Holiday, McIntosh, Parmena Szkarłatna, Fire Star, Gaia, Green Cats, Angold, Christmas Pippin, Muna, Paula, Golden Italia, Goldkoksa, Tabum, Chopin, Galiwa . Andera,, Pristine, Ladina, Laetitia, Lafayette.
Czereśnie: Siestronka,Chrząstka Biała, Różowa Wielka, Dillemma, Katiusza, Jarosławna, Wakchanka, Dacznica, Ukraińska Żółta, Victor, Żółta Jakubowski, Temp. Skazka, Krupnopłodna, Melitopolska Wczesna, Jacinta, Valeska, Erika, Johanna, Weisse Spanische (Biała Hiszpańska) , Giorgia, Celeste,Vera, Erlise, Skeena, Stella, Vanda, Samba .
Wiśnie: Wczesna z Prin, Ostheimska, Cudowiśnia, Wróble.
Śliwy: Renklod Rannyj, Śliwowidnaja, Siniczka, Renklod Haritonowoj, Krasnaja Desertnaja, Maszeńka, Gienierał, Skoropłodnaja, Jefferson, Kiszyniowska Wczesna, Lowanka, Ontario, Valcean, Ulubiona z Mljewa.
Z winorośli do pozyskania mam jeszcze (niekoniecznie w 2022 roku) Casanova, Bravissimo, Welur, Wernisaż, Kachotka Kaługina, Altair. Poza tym mogą być jeszcze ewentualne uzupełnienia (tzn. pozyskanie posiadanych już odmian) jak mi się przesadzane odmiany nie przyjmą (to okaże się maju/czerwcu przyszłego roku.
Oczywiście to są tzw. pobożne życzenia bo pewnie niektóre z nich będą niedostępne z tych czy innych względów. Ale część odmian mam już zamówionych i zobaczymy jak to będzie wyglądało na jesień 2022 roku. :)
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Witaj Romku!Gratuluję wygranej!I trzymam kciuki za spełnienie ogrodniczych marzeń!

Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”