Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 22, 23, 24, 25, 26
Autor Wiadomość
gienia2000
 Tytuł: Re: Porzeczki i agresty - polecane odmiany
PostNapisane: 30 lip 2021, o 21:47 
200p
200p

0 szt.
Na YT jest wiele filmów o porzeczce uprawianej w formie szpaleru

Zobacz profil Wyślij e-mail      

vivien333
PostNapisane: 31 lip 2021, o 18:44 
500p
500p

1 szt.
Dzięki, zaraz sobie pooglądam. :wit
Choć... wciąż się zastanawiam, czy przy braku miejsca nie lepiej kupić pienną (jak radzi kurakao). Zawsze to mniej miejsca zajmie i pod nią można jeszcze coś upchnąć... :wink:
A jeszcze chciałam zapytać: czy czarna porzeczka poradzi sobie w niezbyt jasnym miejscu? Sąsiedzkie drzewa zabierają coraz więcej światła i trudno u mnie o słoneczne stanowisko. :(

Rosynant
PostNapisane: 31 lip 2021, o 21:09 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Częściowe ocienienie czarnym porzeczkom nawet służy; przynajmniej w naszym słońcu południa :wink: nie lubią gotować się w upale. Przy zbyt dużym ocienieniu ucierpi ilość i jakość owocu, niemniej i takie pozostałe pod kompletnie zwartymi już koronami starych drzew wciąż coś owocują -
od pół wieku... :wit

leszkat76
PostNapisane: 1 sie 2021, o 15:32 
200p
200p

0 szt.
Zrywam porzeczki czarne Bona na wyścigi z osami, które jak
szarańcza zawładnęły mój ogród. Porzeczki deserowe ,słodkie ,delikatne
przepyszne ale pierwszy raz mam tyle os , że nawet porzeczki jedzą. ;:145
Titanie na razie nie ruszają.

vivien333
PostNapisane: 4 sie 2021, o 17:24 
500p
500p

1 szt.
U mnie po owocach Titanii zostało tylko wspomnienie. Większość zjadły kosy które mają gniazdo piętro wyżej, ale zostawiły trochę na spróbowanie, więc mogę powiedzieć, że owoce są smaczne i co bardzo mi się podoba- nie opadają z byle powodu po dojrzeniu, jak to się zdarzało u poprzedniczki.
Z osami miałam problem w zeszłym roku- opanowały mój biały agrest, który to, nadgryziony mączniakiem, pachniał jak sfermentowany, co pewnie było dla nich bardzo atrakcyjne. W tym roku też problem z mączniakiem jest, a os jakoś nie widzę...

Wybrałam się do jedynej chyba szkółki/centrum ogrodniczego w mieście licząc, że uda mi się kupić jakis fajny krzak porzeczki. Chciałam kupić drugą Titanię, ale mieli tylko same Tisel, a czytałam w tym wątku, że "cieknie po zebraniu" (cokolwiek to znaczy). Trochę mnie opadły wątpliwości i zrezygnowałam z zakupu.
Znalazłam w gąszczu jedną, jedyną Titanię, ale była bardzo marna, prawie bez liści, więc zostawiłam. Teraz się zastanawiam czy jednak nie wrócę i nie wezmę tego kikuta, może uda się go postawić na nogi. Choć... może lepiej mieć dwie różne.... :roll: Ma ktoś obie, żeby podpowiedzieć jak wypadają w porównaniu?

Z czerwonych była tylko Rosetta. Była tu polecana, więc wzięłam, bo moja czerwona też już wiekowa i obawiam się, że długo nie pociągnie....
Tu akurat trafiłam na fajny krzaczek- z grubym pniaczkiem i całkiem sporymi gałęziami, choć trochę nierównymi, co podobno wynika z rośnięcia w dużym ścisku (doniczka przy doniczce). Pewnie tak jest. W każdym bądź razie, wygląda obiecująco. ;:173

leszkat76
PostNapisane: 5 sie 2021, o 11:32 
200p
200p

0 szt.
Porzeczki i agresty bardzo łatwo rozmnożyć. Ja nie kupuję odmian takich co
już mam .Swego czasu rozmnażałam porzeczki a teraz wykopuję i rozdaję
znajomym ,bo za dużo i nie jestem w stanie przerobić takiej ilości owoców.
Titania to dobra odmiana ,duże ma owoce i do 7 kg zbiorę z jednego krzewu.
Mam jeszcze odmianę pdp Tiben , ogromne krzaczysko ,gęste i szerokie,
sadzone razem z Titanią ale krzak bardziej rozrośnięty ,daje 10 kg owoców.
Owoce ma kwaśne , gruboskórne , ale sok jest z nich super smaczny i aromatyczny.
Z deserowej Bony np sok jest okropny , słodkomdły i bez aromatu.Za to
dżem jest wyśmienity. ;:36
Mam jeszcze jedną odmianę ,co była razem kupowana i to pewnie ten Tisel ,
podobna do Titanii ale mniej plenna i sok wycieka już przy zrywaniu .

vivien333
PostNapisane: 5 sie 2021, o 22:28 
500p
500p

1 szt.
Dzięki :wit
Zależy mi na owocach do jedzenia prosto z krzaka, więc chyba sobie odpuszczę tą Tisel. :roll: Nie robię żadnych przetworów, bo nie mam ich gdzie trzymać. :|
Podobny problem jest z samodzielnym rozmnażaniem krzaków- ze względu na brak miejsca pozostaje mi zakup szczepionych krzaczków. Choć... Ta zakupiona porzeczka ma jedną stanowczo za długą gałąź, którą trzeba będzie ciachnąć, to pewnie spróbuję ją ukorzenić i może poeksperymentuję z tym prowadzeniem na dwa pędy przy siatce, bo po zgłębieniu tematu, bardzo mi się ten pomysł spodobał ;:173 .
I w takim razie... jak jeszcze przy okazji odwiedzin u ogrodnika będzie ta rachityczna, oskubana Titania, to chyba ją przygarnę, może sie odwdzięczy...

adam_k27
PostNapisane: 6 sie 2021, o 01:24 
100p
100p

0 szt.
Polecam odmianę Ben Adler, w tym roku była obsypana owocami, aż gałęzie uginały się do ziemi. Owoce były jak na porzeczkę wręcz ogromne dochodziły chyba do 1,5 cm. Z krzaka szczepionego na pniu było pewnie ponad dwa kilogramy. Owoce dojrzały szybciej niż Titania i były nie tylko sporo większe ale też dużo słodsze. Naprawdę smaczne, ja jadłem garściami prosto z krzaka. W tamtym roku dosadziłem też odmianę Ben Tirran. Niestety jeszcze nie owocowała więc wiele o niej nie mogę powiedzieć, no może poza tym że była atakowana przez mszyce.

Szczurbobik
PostNapisane: 6 sie 2021, o 22:50 
1000p
1000p

0 szt.
Właśnie padła mi Titania szczepiona na pniu. Dosłownie odłamała się cała korona. Okazało się, że część szlachetna po prostu spróchniała natomiast podkładka (pień) był jak najbardziej żywy. Wykopałam całość i na śmietnik. Szkoda.

Z innej beczki. Po całym ogrodzie sieją mi się czarne porzeczki. Nie wiem, czy to rzeczona Titania, czy inna nieznana mi odmiana, którą też mam. Czy Ktoś ma doświadczenie z takimi samosiejkami, czy warto je zostawić?

Yogibeer701
PostNapisane: 7 sie 2021, o 12:04 
200p
200p

0 szt.
Zostawiłem taką jedną samosiejkę porzeczki czarnej i wykopie ją jednak bo owoce miała malutkie i cierpkie jednym słowem bezwartościowe.

iwonaceae
PostNapisane: 8 sie 2021, o 00:19 
200p
200p

0 szt.
Yogibeer701, dobrze wiedzieć. Ja mam co roku masę samosiejek, ale zawsze je usuwam, bo nie mam na nie miejsca. I nie są to samosiejki Titanii, bo tę dopiero w tym roku posadziłam. Do tej pory miałam kilka szkockich odmian i to pewnie któraś z nich (lub kilka) tak się u mnie rozsiewa.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 436 ]  Idź do strony nr...        1 ... 22, 23, 24, 25, 26

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Darko52, ullak i 59 gości