Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Niestety ta odmiana u mnie była zaszczepiona w ubiegłym roku więc na razie to okulant szczepiony na pigwie o wysokości około 40 cm. Nawet gdyby zakwitła (a nie zrobiła tego) to i tak bym oberwał kwiatki by nie obciążać wzrostu. Może w przyszłym roku jak trochę urośnie (bo to nigdy nie wiadomo z pigwą na podkładce) to będzie jakiś kwiatek, ale zobaczymy... . :)
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Wykonałeś już oprysk score na rdzę gruszy. Czy jeszcze za wcześnie?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Ja zaczynam oprysk Zato dopiero po pojawieniu się pierwszych objawów a na razie nie widziałem.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom udało się zrobić Rossynapfel?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Nie, bo umówiłem się z kolegą Rosynantem,że zrazy przyśle mi dopiero w lutym 2022 roku. :-)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

To trzymam kciuki za udane szczepienie, a doszło coś nowego po tegorocznym szczepieniu, albo coś będzie miało po raz pierwszy owoce?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom moja wiśnia Gubeńska kupiona w szkołce z L. okazała się nią nie być. Wiesz może jaka wiśnia dojrzewa w połowie czerwca? Ten termin u Ciebie może być znacznie wcześniejszy. U mnie w stosunku do centralnej Polski wegetacja rusza 2-3 tygodnie później. Ma jasno czerwone do czerwonych owoce. Sok przezroczysty - lekko różowy. Może to Wczesna z Prin? Mieli ją w ofercie.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Kamil: tegoroczne szczepienie wyszło mi słabo , gdzieś z 82 odmian będzie około 50-55 . Na wiosnę było lepiej ale po zimnym maju część szczepień mi pozasychała. Szczegóły podam jesienią jak już odmiany, które przetrwały będą sadzone w miejsca docelowe. ;:oj Podejrzewam kilka przyczyn: błąd w szczepieniu,niezbyt pasujące podkładki, warunki pogodowe na zewnątrz po ich wysadzeniu (bo we wczesniejszej fazie nieźle ruszyły). No i jeszcze szczepiony gatunek : brzoskwinie może 2 odmiany przyjęte na 7 szczepionych ale nie wiem czy dadzą w ogóle radę z tym że podkładki dostałem z sadowniczego.pl a to może świadczyć o ich niewłaściwej jakości), śliwki (5 przyjętych na 14 odmian) , czereśnie ( 7 odmian przyjetych plus ewentualnie 4 (jak przeżyją) odmian z 25 szczepionych), w przypadku jabłoni (28 przyjętych na 35) i grusz (8 przyjętych na 14 odmian) to trochę lepiej. Do tej pory szczepiłem ziarnkowe (z paroma wyjątkami), gdzie miałem skuteczność rzędu 65-70 procent przyjętych odmian, w tym roku doszły pestkowe.Na pocieszenie zamówiłem sobie sprowadzenie z Niemiec i okulizację w szkółce koło Legnicy w tym roku kilku odmian czereśni: Jacinta, Napoleon, Biała Hiszpańska, Giorgia, Erika, Valeska, Johanna.
Gienia 2000: moja Gubeńska już ma dojrzałe owoce, jak na wiśnię słodkie, ale dopiero teraz są dobre czyli poślizg też ze 2 tygodnie załapała, Wczesna z Prin to zdaje się czerecha więc powinna być słodsza od innych wiśni. :)
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Witam to i ja się podepnę u mnie również bez rewelacji. Przyjęcia śliwy i czereśnie bardzo słabo, jabłonie jak zwykle dały radę i przyjęły się bez grymaszenia. Zaznaczam, że stan faktyczny może się nieco różnic sam nie mam możliwości sprawdzić informacja z drugiej ręki.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Według tego co mówią mi szkółkarze to w tym sezonie popadały im sadzonki z okulizacji z ubiegłego roku w około 70% więc nawet u profesjonalistów t nie jest zbyt wesoło. ;:oj
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Romku, mógłbyś napisać nieco więcej o czereśni "Napoleon"?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Michale: mówisz-masz :wink: : Czereśnia Napoleonka Grosse Prinzessin): owoce bardzo duże, szerokie i sercowate. Skórka jest przeważnie jasnożółta i tylko po słonecznej stronie jasnoczerwona, gdy jest w pełni dojrzała. Miąższ jasnożółty i chrząstkowaty, jędrny i soczysty. Smak jest słodki, delikatnie pikantny z przyjemną kwasowością i pozostaje twardy nawet po ugotowaniu.. Ma tendencję do pękania podczas deszczu. Pestka jest mała, spiczasta i łatwo oddziela się od miąższu.. Dojrzewa w 4 tygodniu czereśni. drzewo Drzewo rośnie bardzo energicznie, kuliście i rozgałęzia się piramidalnie. Najlepsza jest gleba bogata w składniki odżywcze o wystarczającej wilgotności. Poza tym nie ma specjalnych wymagań klimatycznych. Kwitnienie średnio późne i długotrwałe. Ponieważ odmiana jest samosterylna, potrzebuje partnera do zapłodnienia, odpowiednie są np./ Hedelfinger, Schneidera Pózna. Dönissena Żółta. :)
Zamówiłem okulizację w znanej Ci szkółce w Legnicy ze zrazów sprowadzonych z Niemiec.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Romku, bardzo Ci dziękuję. :) Może zatem uda się ściągnąć xxxniemiecką sadzonkę lub dwie? Niedługo odezwę się do niej ws. jesiennych nasadzeń, bo później już nie ma pewnych rarytasów. ;)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”