Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Tak, będzie ukorzeniacz.
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Ohajo pisze: Pozwólcie, że zapytam o jedną rzecz:
- na dno ukorzeniarki trzeba wsypać mokry perlit (po odsączeniu), na nim postawić sztobry, zasypać je suchym perlitem i podlać, prawda? Czy lepiej zasypać wilgotnym perlitem i nie podlewać?
Nie ma znaczenia, w jaki sposób nawilżysz perlit. Ważne, by był wilgotny. Ja worek z perlitem moczę w całości, po odsączeniu wody zasypuję ukorzeniarkę i po sprawie. Ważna jest kontrola wilgotności perlitu. Im cieplej, tym szybciej woda odparowuje i częściej należy dolewać wody. Jeżeli masz na tyle perlitu, odsiej najdrobniejszą frakcję, by było jej mało. Najlepsze warunki mają sztobry umieszczone w wilgotnym, grubszym perlicie, który oprócz wilgoci, zapewnia większy dopływ tlenu. Jeżeli perlit zawiera dużo frakcji mulistej, jest pewne, że sztobry zanurzone w mokrej podgrzewanej papce zaczną gnić i z ukorzeniania nic nie wyjdzie.
Największym problemem przy ukorzenianiu w domu jest wczesny start pąków górnych, zanim ruszą korzenie. Jeżeli masz możliwość, umieść pojemnik ze sztobrami tak, by sam pojemnik był podgrzewany przez kaloryfer, a górne pąki sztobrów na poziomie parapetu, gdzie spływa zimne powietrze zza okna.
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Myślę i myślę... i chyba jednak zrobię sobie prostą ukorzeniarkę z podgrzewaczem. Miejsce będzie na parapecie w kuchni, ale parapet jest zimny i nie ma pod nim grzejącego kaloryfera. Okno w kuchni w ciągu dnia jest w zasadzie bez przerwy uchylone albo rozszczelnione, więc o chłodniejsze powietrze w okolicy górnego pąka się nie martwię. Natomiast żeby korzeniom było ciepło, trzeba będzie się do tego przyłożyć.
Pomysł mam taki (do ukorzenienia 15 sztobrów):
- zrobić ukorzeniarkę z baniaka 5l na wodę do żelazka.
- w baniaku ściąć górę, zrobić kilka otworów w dnie i w bocznych ściankach na odcinku 3cm od dna
- wypełnić wilgotnym perlitem na 10cm od spodu, poustawiać zawoskowane uprzednio sztobry i dopełnić perlitem.
- ustawić ukorzeniarkę na parapecie w misce, nalać wody do kreski 3cm od dna ukorzeniarki

Pytanie - gdzie umieścić kabel grzewczy? Na samym dnie, czy gdzieś w połowie warstwy 3cm od dna?
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Przemyślałeś to? Decydując się na jakikolwiek element grzejny, musisz dokupić regulator temperatury, a to dodatkowy koszt. Przy 15 szt. sztobrów zabawa raczej nieopłacalna, ale to Twoja decyzja.
Umieszczenie grzałki pod sztobrami nie ma większego znaczenia, bo najważniejsze jest właściwe umieszczenie czujnika temperatury połączonego z regulatorem temperatury. Pamiętać jednak musisz, że perlit jest izolatorem, więc przewodzenie ciepła od poziomu grzałki do stopek sztobrów będzie zależeć głównie od przewodności cieplnej wody zwilżającej perlit. Sensownie jest więc umieścić grzałkę bliżej sztobrów niż dna pojemnika.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

wolq pisze:Ja rozumiem, że zima, że dużo wolnego czasu ale dla 15 sztobrów ukorzeniarkę :shock: .
Można sobie zrobić nawet dla jednego. Ja sobie zrobiłem sporą ukorzeniarkę dla zabawy/eksperymentu/doświadczenia.
To co ukorzeniłem w większości rozdałem. Później ukorzeniałem inne rzeczy m.in actynidię. W tym roku też się zabawię w ukorzenianie i tego bym się akurat nie czepiał że ktoś dla takiej ilości chce. :D
Ohajo pisze: Pytanie - gdzie umieścić kabel grzewczy? Na samym dnie, czy gdzieś w połowie warstwy 3cm od dna?
Większość osób nie zwraca na to uwagi, ale zdaje się (przynajmniej ja tylko takie widziałem) że dostępne na rynku kable grzewcze są tylko i wyłącznie do stosowania w suchym środowisku. Ja swojego umocowałem na dnie, a później położyłem na niego grubą folię, żeby mimo wszystko woda się na niego nie lała.
Chociaż ludzie różnie robią.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Słuchajcie, ja naprawdę nie przeliczam wszystkiego na pieniądze. Hobby ma sprawiać przyjemność i tak do tego podchodzę :-)
Od ponad dwudziestu lat kręcą mnie amatorskie obserwacje astronomiczne. Żebyście wiedzieli, ile kasy w ciągu tego okresu wydałem na astro-zabawki... :shock: W porównaniu z tym kilkadziesiąt złotych za metr kabla grzewczego 25W (zwinięty w spiralę powinien wystarczyć na dno 5l baniaczka po wodzie destylowanej) i kolejne kilkadziesiąt złotych za regulator RT-2 to naprawdę niewiele. A jeżeli ukorzenianie zakończy się choćby w części sukcesem, zdobędę nie tylko sadzonki, ale również doświadczenie i radochę z tego, że się udało :-)

Co do zimy i nadmiaru wolnego czasu, nie mogę się zgodzić. Jestem jednokrotnie żonaty, czterokrotnie dzieciaty i pracuję w rozjazdach. Każda chwila, gdy mogę coś "grzebnąć" w sadzie i winnicy to dla mnie sposób na odreagowanie prozy życia męża i ojca utrzymującego sześć gęb :-)
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Kolego,

w zeszłym roku ukorzeniałem bez ukorzeniarki i w ukorzeniarce. I różnicy żadnej nie było, żadnej! Wszystkie sztoberki ukorzenione oprócz Century. Ta odmiana nie wyszła zarówno w ukorzeniarce jak i bez. W tym roku jestem zmuszony ukorzeniać bez ukorzeniarki bo mi lisy kabel grzewczy zjadły.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Ja w celach poznawczo-edukacyjnych zmajstrowałem sobie taką prymitywną ukorzeniarkę z kabla akwarystycznego 25W, termoregulatora RT-2 i fragmentów butelki 5L. Taka prowizorka zmontowana na kolanie, a mówią, że prowizorki są najtrwalsze no i niestety są. Podejrzewam że na długo mi ona jeszcze posłuży. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na moje potrzeby, do ukorzenienia kilku sztobrów zupełnie wystarcza. Używam jej do dziś, nawet z dobrym skutkiem

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Aiss
200p
200p
Posty: 299
Od: 20 sty 2012, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie strefa 5b

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Rozumiem, że niektórzy muszą mieć ukorzeniarkę, ale tak jak powiedział kolega Lex, winorośl ukorzenia się bezproblemowo ( poza niektórymi wrednymi odmianami) To chyba najmniej kłopotliwa roślina do ukorzeniania

W tym roku już roślinki siedzą na oknie, również Century ;:131 ... jak zwykle za dużo
Kicia00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 14 kwie 2017, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Przeglądając internety trafiłam na Pana Piotra może kogos zainspiruje ;:170
https://winnicakapitana.blogspot.com/20 ... u.html?m=1
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Kicia00 pisze:Przeglądając internety trafiłam na Pana Piotra może kogos zainspiruje ;:170
https://winnicakapitana.blogspot.com/20 ... u.html?m=1
Sporo materiału o ukorzenianiu jest też na moim kanale YT
https://www.youtube.com/channel/UCAGB5y ... w/featured
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Aiss pisze:Rozumiem, że niektórzy muszą mieć ukorzeniarkę, ale tak jak powiedział kolega Lex, winorośl ukorzenia się bezproblemowo ( poza niektórymi wrednymi odmianami) To chyba najmniej kłopotliwa roślina do ukorzeniania

W tym roku już roślinki siedzą na oknie, również Century ;:131 ... jak zwykle za dużo
Nie powinno nam chodzić o to by ukorzenić. Chodzi o to by ukorzenić dobrze i uzyskać naprawdę dobry materiał do nasadzeń. Pokażesz nam jakieś zdjęcie tych sadzonek z okna?
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Aiss
200p
200p
Posty: 299
Od: 20 sty 2012, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie strefa 5b

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Drogi Kapitanie oczywiście wielcy profesjonaliści, tacy jak Ty widząc moje sadzonki zabiją mnie śmiechem, ;:131 ale mi sprawia frajdę własnoręczne ukorzenianie różnych roślin, moje sadzonki winorośli nie rosną gorzej od tych od Piątka.
Obrazek
Tak wyglądały dwa tygodnie temu, obecnie przesadziłam, korzenie mają bardzo duże, szkoda, że nie zrobiłam zdjęcia ;:131
... i w związku z tym mam do Ciebie pytanie, czy w maju po przymrozkach powinnam sadzić je na miejsce stałe ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”