Jaka odmiana gruszy?

Drzewa owocowe
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Wątpliwości? Dlaczego?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Mam w okolicy jałowce i to sąsiedztwo bardzo niekorzystne dla gruszki, ale czy jest taka , która by je "lubiła". Ona jest dobrym zapylaczem dla Konferencji ale jaka będzie dobra dla niej z późnych ?
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

toldi pisze:Mam w okolicy jałowce i to sąsiedztwo bardzo niekorzystne dla gruszki, ale czy jest taka , która by je "lubiła". Ona jest dobrym zapylaczem dla Konferencji ale jaka będzie dobra dla niej z późnych ?
W 2001 posadziłem 4 grusze aby owocowały od lipca do października. Przez kilka lat ładnie wchodziły w owocowanie, ale potem sąsiad po zachodniej stronie(z uwagi na kręgosłup) przestał uprawiać warzywa i w ramach estetyzacji zrobił sobie duży trawnik a na nim jałowce. Wkrótce po tym stopniowo usuwałem grusze, bo nie chciałem ich pryskać.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Ja jednak będę próbował uprawy z sąsiedztwem jałowców. W sumie to wszystko jedno czy kupię pryskane czy sam opryskam a gruszki bardzo lubię. Może znajdę taką odmianę która będzie tolerancyjna.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Ja mam Konferencję, Bergamotkę, Berę Ulmską, miałem Lukasówkę (tę to parch żarł, a i owoce niezbyt smaczne dla mnie) i one problemów z jałowcami nie mają. Nasadzone tego dziadostwa u ludzi naokoło od groma. Nooo, czasami, na Konferencji to kilka wykwitów widać, ale to drobnica. Za to Bonkreta pomarańczowa aż.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Gdybyśćie mieli wybrać, bo smakowo podobno to samo, to na co by padło: Gen. Leclerc czy Komisówka?
Komisówka rośnie większa, dłużej się czeka na owoce (pigwa jako podkładka odpada) no i z plonem podobno różnie, jedni piszą, że malutko, drudzy, że średnioobficie, inni obficie.
Generał niby mniejszy, wcześniej owocuje, podobno średnio, choć inni piszą, że obficie, ale co z tą podatnością jego na parcha?
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

amatorroli pisze:Gdybyśćie mieli wybrać, bo smakowo podobno to samo, to na co by padło: Gen. Leclerc czy Komisówka?
Komisówka rośnie większa, dłużej się czeka na owoce (pigwa jako podkładka odpada) no i z plonem podobno różnie, jedni piszą, że malutko, drudzy, że średnioobficie, inni obficie.
Generał niby mniejszy, wcześniej owocuje, podobno średnio, choć inni piszą, że obficie, ale co z tą podatnością jego na parcha?
A dlaczego akurat te dwie?. Ja osobiście wybrał bym Bonkreta Williamsa. Mam na działce, niesamowicie smaczne owoce.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

garom masz już owocującą komisówkę? Jak z wrażliwością na parch i siła wzrostu?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

toldi pisze:Ja jednak będę próbował uprawy z sąsiedztwem jałowców. W sumie to wszystko jedno czy kupię pryskane czy sam opryskam a gruszki bardzo lubię. Może znajdę taką odmianę która będzie tolerancyjna.
Oprysk jesienią przed opadnięciem liści 6%roztworem mocznika załatwia rdzę gruszy, parch jabłoni i jednocześnie wzmacnia drzewa. Robię to corocznie od kilku lat i mimo jałowców rdza prawie nie występuje. Podkreślam, 6%,nie 5%. Tak wyczytałam kilka lat temu na tym Forum, tak robię z dobrym skutkiem.
ania1590
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Mocznik stosowałem na inne drzewa tak jak piszesz w celu ich wzmocnienia. Teraz spróbuję na gruszach. Ciekawy jestem z jakim skutkiem jeżeli dobrym to byłaby rewelacja. Z moich sąsiadów już nikt nie uprawia gruszek.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Niestety musisz czekać do jesieni, chociaż jeśli nastąpi odwilż, a jeszcze pod drzewami są liście to spróbuj, nic nie tracisz
ania1590
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

ed04 pisze:A dlaczego akurat te dwie?. Ja osobiście wybrał bym Bonkreta Williamsa. Mam na działce, niesamowicie smaczne owoce.
1. Bokretę mam, jeszcze nie owocuje, ale parch ją atakuje, w zeszłym bardzo suchym roku, liście całe zniszczone.
Pryskać nie chcę i nie będę, koniec kropka.
2. Mam inne grusze owocujące w terminie około Bonkrety, a szukam czegoś zimowego. Mam Paryżankę, Lukasówkę żarł parch, a w ogóle to niesmaczna.
@ania1590. Wywnioskowałem z innych tematów, że masz komisówkę. Wypowiesz się na jej temat?
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana gruszy?

Post »

Moja komisówka jeszcze nie owocowała. Jest na gruszy kaukaskiej, gdzieś czytałam że taka owocuje po 10 latach. Osobiście uwielbiam gruszki a komisówkę uważam za najlepszą z gruszek. Nie wypowiadam się o gen Le Clerc, miałam ale wycięłam, była wyjątkowo niesmaczna i chyba zawirusowana kamienistością.
ania1590
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”