Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Podczas bitwy pod Watreloo, gdy wielka bateria francuskich dział dwunastofuntowych w liczbie 24 zajęła swoje pozycje, Napoleon poklepał po ramieniu szefa artylerii gen. Haxo, mówiąc: "Oto dwadzieścia cztery piękne dziewczęta, generale". Przedstawiam zatem Państwu moje trzy piękne dziewczęta. :) Pinot Blanc 2018. Może nie jest fachowo zakorkowane, ale to pierwsze moje wino. Z pewnością popełniłem parę błędów przy winifikacji, ale nic to. W smaku półwytrawne, mocne,lekko kwaskowe, ale to młode wino świętomarcińskie na 11 listopada. Wszak św. Marcin to patron winiarzy.
Pinot Blanc 2018
ObrazekObrazek

P.S.
Riesling natomiast został w sobotę zlany znad osadu.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

11 listopada to dzień patrona winiarzy - św. Marcina. Na naszej Ziemi Brzeskiej winiarze żyli niegdyś rytmem pracy wyznaczonym choćby przez święta kończące winiarski rok, czyli od wrześniowego winobrania na Michała do Marcina. Jak przystało zatem na region o tradycjach winiarskich sięgających średniowiecza, a żywych jeszcze do pierwszej połowy XIX w., wznieśliśmy wczorajszym popołudniem toast w naszym ogrodzie winoroślowym własnym, młodym Pinot Blanc. Dziękujemy za udany sezon.
P.S.
Zlałem do butelek kolejną porcję Pinot Blanc, a także drugi raz znad osadu Rieslinga.

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Po nocnym mrozie w granicach -3 st. C opadły ostatnie liście w ogrodzie winoroślowym (niektórym należało pomóc). Sobota zatem upłynęła pod znakiem porządków, czyli grabieniu liści w międzyrzędziach, które pozostawione na zimę stałyby się siedliskiem patogenów i żródłem infekcji krzewów w nowym sezonie. Na pierwszym planie Merlot 2010 w formie rogów
Obrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2587
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

A roślinki to kopczykujesz i w duże mrozy okrywasz czy zostawiasz wszystko w rękach natury?
Gratuluję swoich wspaniałych produktów :!:
Ja mam tylko 2 krzaki i były tak pyszne że "poszły migiem"; jak jednak długie i gorące lato wspaniale poprawia smak!
Podejrzewam że miałeś w tym sezonie wspaniałe zbiory?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przepraszam, dopiero zauważyłem Twój wpis, Igala. Dziękuję za miłe słowa, ale wytwarzanie wina to dla mnie początek długiej drogi. Wiele błędów, potknięć ale bez tego nie ma nauki. Co do prowadzenia krzewów, to kopczykuję jedynie młode, wiosenne nasadzenia do trzeciego pąka. Krzewy powyżej pierwszego roku życia kopczykowane są do miejsca do krzewienia, tak aby uchronić korzenie. Zimy w naszym nadodrzańskim rejonie rzadko kiedy osiągają -20 st. C. Przeważnie jest do -15,-16 st. C i to jest jedynie jedna tak mroźna noc w okresie zimowym. W mojej lokalizacji to nie mróz jest wrogiem, a choroby. Uprawę prowadzę w sposób ekologiczny, stąd presja patogenów jest większa, ale i uczę sie jej przeciwstawiać.
Zbiory w tym roku miałem bardzo dobre, a cieszy mnie, że krzewy z wiekiem pokazują na co je stać, no i są powtarzalne w dojrzewaniu.
Igala, dosadzaj winorośl czym prędzej. :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przed chwilą, w towarzystwie psów i światła latarki, zadołowałem w ogrodzie na głębokość szpadla sztobry starej odmiany z podopolskiego Dobrzenia Wielkiego (klon Chasselas) oraz lokalnego blauera z Oldrzyszowic.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Codziennie likwiduję kretowiska. Ziemie z kopców wykorzystuję do podsypania miejsca, gdzie w części reprezentacyjnej ogrodu posadzę wiosną 15 szt. Chasselas Napoleon.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W moim ogrodzie prace trwają nadal. Wczoraj, w zapadającym kwadrans po godz. 16 zmierzchu, wbijałem kołki w miejsca nasadzeń lokalnych odmian. Zamierzam je przenieść z Kościerzyc tuż po świętach. Kalendarz księżycowy sprzyja.
Na pierwszym planie posadzony wiosną rząd lokalnego domniemanego Oberlin Noir. Tu widać krzew z 2014 r.prowadzony na głowe frankonską, którą zmieniam na głowę wirtemberską na trzy ramiona:
Obrazek

Obrazek
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Życzę sukcesów w grudniowym przesadzaniu. :) Wbrew obawom co niektórych taki termin przesadzania jest ok jeśli tylko pogoda ( nie zmarznięta ziemia) pozwoli dokonać tego "odważnego" czynu. Sam 2 lata temu (około 10 stycznia) przesadzałem drzewka owocowe ( w przeciwieństwie do Michała mam znacznie gorszą lokalizację) i wszystkie się przyjęły. Dlatego jestem przekonany że te poświąteczne nasadzenia mają duże szanse na przyjęcie. :) Powodzenia!
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Romanie, nie dziękuję. W ubiegłym roku przesadzałem jeszcze 22 grudnia, w identycznej aurze jak tegoroczna, najstarsze krzewy z roku 2010 (Merlot, Chardonnay, Cabernet Sauvignon i Riesling). Wszystkie ładnie się przyjęły, dlatego wykorzystuję czas spoczynku krzewów i drzew do nasadzeń.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ja mam pytanie o wydajność w kilogramach przypadającą na jeden krzak winorośli prowadzonej na głowę. Zamierzam tak prowadzić moje, stąd to pytanie.
Wiem że zależy to od wielu czynników, lecz zależy mi na uśrednionej wartości.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Senior, wszystko zależy od odmiany. Głowa, czyli głowa frankońska jest starą metodą znad Renu, co oznacza, że wszystkie winorośle starych odmian szlachetnych owocują w tym sposobie prowadzenia. Hybrydy alzackie jak Marechal Foche, czy Oberlin Noir są zbyt plenne na tę formę, co wiem po swoim krzewie domniemanego, lokalnego Oberlin Noir. Dlatego zacząłem formować go w głowę wirtemberską na trzy ramiona i zobaczę, jak ta forma zda egazmin. Co do plenności dla głowy frankońskiej, to daje ona tradycyjne ponad 1,5 kg, a w przypadku Oberlina nawet do 2,5 - 3 kg z krzewu.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję za odpowiedź, jedną odmianę przytnę w ten sposób.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”