Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  
Autor Wiadomość
malopolanin
 Tytuł: Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)
PostNapisane: 10 wrz 2018, o 19:34 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Masele napisał(a):
Czy z tegorocznego pasierba w przyszłym roku wyrosną winorośle i będą owocować ??

Zamierzasz jakość ciąć, formować swój krzew? Jeśli tak, to powinieneś wybrać lepsze niż pasierby pędy na łozy, z których w przyszłym roku wyrosną owocujące latorośle.

Masele
PostNapisane: 11 wrz 2018, o 07:47 
100p
100p

0 szt.
malopolanin napisał(a):
Masele napisał(a):
Czy z tegorocznego pasierba w przyszłym roku wyrosną winorośle i będą owocować ??

Zamierzasz jakość ciąć, formować swój krzew? Jeśli tak, to powinieneś wybrać lepsze niż pasierby pędy na łozy, z których w przyszłym roku wyrosną owocujące latorośle.

A dodam takie jeszcze pytanie czy z tego miejsca gdzie rośnie pasierb to w przyszłym roku wyrośnie latorośl czy ten pasierb jakoś to uniemożliwia

Zobacz profil Wyślij e-mail      

elma27
PostNapisane: 14 wrz 2018, o 07:41 
100p
100p

0 szt.
Mam prośbę o rozpoznanie odmiany winogrona. Może spróbujecie po opisie? Zdjęcia dołożę jak się nauczę.
Patyki kupiłam jako Konsuł - moje pierwsze ukorzenianie.
Roślina XXL
Latorośla bardzo długie i grube. Siłą wzrostu przewyższa NiZine i V25/20
Liście duże, nawet ponad 20 cm, wyraźnie skórzaste, od spodu na nerwach drobniutkie, brązowe włoski.
W tym roku pierwsze owocowanie. Kształt gron nawet przypominał Konsuła - luźne, wydłużone
Ale jagody owalne i... zielone. Intensywna, ciemnozielona barwa utrzymuje się do końca jagody prawie nie żółkną.
Miękną zanim są w pełni dojrzałe. Jagody smakiem i konsystencją nie przypominają żadnej z posiadanych przeze mnie odmian.
Są miękkie, bardzo soczyste. Początkowo mają wyraźny jabłkowy aromat, w bardzo dojrzałych owocach jest on słabiej wyczuwalny, za to na skórce pojawia się delikatny, jakby brązowawy rumieniec.
Owoce są słodkie, bardzo smaczne i takie inne niż wszystkie.
Grono miało ponad 750 g, a jagody do 12 g. Dodam, że inne moje odmiany nie biją rekordów wielkości gron i jagód.
Komuś to coś przypomina ?

malopolanin
PostNapisane: 14 wrz 2018, o 08:01 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Na podstawie takiego opisu małe są szansę na identyfikację odmiany. Liście duże - i? Wygląd zatoki, ilość klap itp. To samo dotyczy jagód i gron. Podajesz szczegóły najmniej istotne, a nie piszesz o najważniejszych.
Bez zdjęć trudno będzie.
Jeżeli znasz sprzedawcę, oglądasz w internecie jego ofertę lub pytasz go o nazwy sprzedawanych odmian. Porównujesz informacje, zdjęcia uzyskane od sprzedawcy z tym, co masz u siebie - proste. Jeżeli sprzedawca ma pewne odmiany, sprawa załatwiona.
Zdarzają się sprzedawcy, którzy nabywają sadzonki w celu ich rozmnożenia i dalszej odsprzedaży. Ostatnio stało się to niemal sportem narodowym. Co sprytniejsi zakładają konta na portalach, pozyskują sztobry, ukorzeniają i sprzedają nie mając możliwości sprawdzenia, czy odmiany, które oferują są faktycznie tymi odmianami. Pomyłek jest cała masa. Pomyłki zdarzają się nawet największym i najsolidniejszym sprzedawcom i szkółkom. Pomyłek przy wymianie i odsprzedaży pomiędzy amatorami uprawy winorośli jest ogromna ilość. Jedni robią to celowo, by więcej zarobić, inni nieświadomie. Identycznie jest ze wszystkimi roślinami, krzewami i drzewami.

elma27
PostNapisane: 14 wrz 2018, o 10:21 
100p
100p

0 szt.
Naprawdę uważasz, że ktoś skojarzy odmianę bo wygląd zatoki przyogonkowej wyda mu się niezwykle podobny do tego co kiedyś gdzieś widział ? A zupełnie nie zapamiętał dużych, miękkich i soczystych owoców, słodkich pomimo ciemnozielonej barwy? To niezbyt popularny zestaw cech, nie mam drugiej odmiany, która by je posiadała.

Pozdrawiam
Magda

malopolanin
PostNapisane: 14 wrz 2018, o 10:31 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Tak właśnie uważam. Wyobraź sobie, że sporo tych, którzy mają wystarczającą wiedzę o odmianach winorośli, ma tak dużo odmian, że trudno jest mu zidentyfikować odmianę, bo opis pasuje do wielu odmian. Ty masz kilka, więc sprawa wydaje się prosta. Gdy przyjrzysz się odmianom, zwłaszcza zza wschodniej granicy, niektóre są do siebie łudząco podobne. Rozróżnić je można po detalach. Tymi detalami właśnie są szczegóły budowy liścia, charakterystyczne cechy jagód, a nawet wygląd i kolor pędów.
Nieśmiało zwracam uwagę, że to Ty masz problem, więc to Tobie powinno zależeć na właściwej identyfikacji odmiany. Im więcej szczegółów, tym większa możliwość poprawnej identyfikacji. Na pewno rozsądne jest szukanie informacji u sprzedawcy i dopiero na ich podstawie drogą eliminacji możesz nawet samodzielnie ustalić odmianę.

elma27
PostNapisane: 14 wrz 2018, o 11:06 
100p
100p

0 szt.
Mam kilka odmian tzn ok 50 deserówek i nie znajduję ani jednej podobnej ( nie tylko łudząco podobnej ) do tej którą opisuję. Liczyłam na jakieś podpowiedzi,wśród których będę mogła znaleźć te właściwą np. po szczegółach budowy liścia. Przeglądałam opisy wielu odmian i jak na razie nic mi nie pasuje.

Pozdrawiam
Magda

malopolanin
PostNapisane: 14 wrz 2018, o 20:29 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Sprawdzałaś Wostorg Idealnyj? Mocno rośnie, liście omszone, grona podobne do Twojego opisu.

garom
PostNapisane: 16 wrz 2018, o 18:02 
200p
200p

1 szt.
Tak dla przybliżenia skali problemu identyfikacji w Polsce obecnie uprawiane jest ponad 2000 odmian, a co roku przybywa ( w przybliżeniu) kilkadziesiąt nowych, zarówno z zagranicy jak i z Polski (jest taka akcja na portalu winogrona.org -101 polskich odmian), gdzie koledzy prowadzą selekcję nowych odmian przystosowanych do polskich warunków. Dlatego zidentyfikować odmianę jest bardzo trudno i każda dodatkowa informacja daje większe prawdopodobieństwo ustalenia co jest posadzone. :)

newrom
PostNapisane: 16 wrz 2018, o 19:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
To ja może zadam łatwiejsze pytanie ;)
W latach 80 odmiana była do kupienia w Polsce (szkółka chyba na Opolszczyźnie), winogrona białe, drobne. Dojrzewają w sierpniu/początkiem września. W nazwie występuje "f16", zło się tego nie ima, ani mróz, posmaku paskudnego też niema, w czasie zjadania trochę przeszkadza brak kwasów lub zbyt duża zawartość cukru :)
Sam szukałem ale znalazłem tylko RF 16 i ma mieć średniej wielkości jagody co nie bardzo pasuje.

sajko71
PostNapisane: 16 wrz 2018, o 20:07 
50p
50p

0 szt.
Jak jest w nazwie RF -16 to prawdopodobnie chodzi o węgierską odmianę Refren (jeszcze jest podobna Reform RF -48, małe owoce, smak pomarańczy a potem tak słodki, że aż mdły ) .
Wrzuć w wyszukiwarkę hasło: "winorośl Refren" i sobie porównaj fotki i opisy. Sprzedawcy często podpicują swoje opisy i napiszą "owoce średnie", bo kto kupi odmianę jak byłoby napisane "owoce małe" :wink: (Jednak Refrena RF -16 nie miałem, więc tylko sugeruję)

--julian--
PostNapisane: 16 wrz 2018, o 20:31 
500p
500p

1 szt.
Witam :wit
Mam do Was pytanie-zagadkę :) Jakiej odmiany jest moja winorośl?? W smaku naprawdę dobre; słodkie (a nawet bardzo, bo ja maksymalnie zjem dwa-trzy średnie gronka), soczyste, nie ma takiej twardej galaretki, po prostu rozpływa się, a pestki i skórka łatwo odchodzą od miąższu. Jest to starsza winorośl, bo jak się wprowadziliśmy 9 lat temu już tu rosła, a pień ma naprawdę ładny, a niektóre "konary" już uschły i się odłamały. Dojrzewa w zależności od pogody i roku od połowy sierpnia. W tym roku właśnie w drugim tygodniu sierpnia już powoli dojrzewało (pojedyncze owoce), a normalnie dojrzałe było około 25 sierpnia. W tej chwili jeszcze troszkę zostało na krzewie, ale już się kończy. Jeśli będą potrzebne jeszcze jakieś informacje, to oczywiście pytajcie ;:131

Obrazek

Obrazek
Liście dostały jakichś przebarwień, ale normalnie są soczyście zielone.

Obrazek
To zdjęcie z lipca (jeszcze niedojrzałe) chyba największe grono w tym roku.

Pozdrawiam :wit

malopolanin
PostNapisane: 16 wrz 2018, o 20:43 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Podobne do Kristaly.
Pisałem wyżej, że istotny jest wygląd liści. Jeżeli ktoś chce, by mu pomagać w identyfikacji, powinien przyłożyć się do fotografii typowych liści. Najlepiej zerwać liść, wyprostować i zrobić dokładne zdjęcia z obydwu stron. Najlepszy efekt daje skanowanie liści. Liście są płaskie, więc bez problemu zmieszczą się w każdym skanerze.

sajko71
PostNapisane: 16 wrz 2018, o 21:01 
50p
50p

0 szt.
Na Kristaly to chyba za długie grono z fotki. Może porównaj w internecie z fotkami (owoce, kształt liści, koronki) odmiany Seyval Blanc. Przebarwieniami liści się zbytnio nie sugeruj, bo to sprawa jesieni albo nieprzyswajania niektórych pierwiastków.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 214 ]  Idź do strony nr...        1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości