Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
kt70
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Brzesko

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze:Grzegorzu, dziękuję Ci za te ciekawe informacje. Szczególnie cenne są zestawienia areału upraw określonych odmian w Polsce. Może uda się zaprezentować formy prowadzenia krzewów w Instytucie ? Jest ich strona , gdzie można zorientować się, jak krzewy są prowadzone, chronione przed patogenami, itp. ?
Instytut Ogrodnictwa ma oczywiście swoją stronę www lecz tam nie ma informacji o polowej i tunelowej kolekcji winorośli. W czasie szkolenia w Skierniewicach czyli przed kilkoma dniami wykonałem tam jednak kilka zdjęć kolekcyjnych krzewów, które postaram się przesłać Koledze "Dolnoslonzokowi", aby je tu gdzieś zamieścił. Tam krzewy prowadzi się w formie niskiej głowy przy stalowych rurkach, które są dodatkowo wzmocnione drutem przytwierdzonym do betonowych słupków. Ta minimalistyczna forma, nazywana niską głową, pozwala uprawiać tam w szczerym polu nawet odmiany dość delikatne, które oczywiście są okrywane pod koniec jesieni. Warto zobaczyć tę kolekcję przy okazji najbliższego szkolenia.
kt70
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Brzesko

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jedrucha pisze:Dziwi mnie tak wysokie miejsce Rieslinga i Johannitera, zwłaszcza przy porównaniu tego ostatniego z Hibernalem, obstawiałbym odwrotną kolejność.
Prof. Lisek zacytował te informacje na podstawie danych Agencji Rynku Rolnego za 2016 rok. Wysoka pozycja winifer w tym rankingu wiąże się z faktem, że w winnicach z województw lubuskiego i zachodniopomorskiego (głównie plantacja Turnauw) dominują winifery i niemieckie mieszańce PIWI. Duże plantacje powstają u nas zazwyczaj na bazie materiału szkółkarskiego z Niemiec. Często też nasi zachodni sąsiedzi sadzą młode krzewy i zajmują się pielęgnacją winnicy a potem też nadzorują proces winifikacji.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wrócę jutro do zdjęć nadesłanych przez Grzegorza, które zamierzam opublikować, ale dzisiaj śpieszę z ciekawą informacją. W ogrodzie pojawiła się modliszka zwyczajna. Będzie ona przeciwnikiem godnym regulować populację kolczaków zbrojnych, których jest coraz więcej w moim ogrodzie. Poniżej samica modliszki zwyczajnej o długości ciała ca.6-7 cm.

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W tym roku moje Elblingi rodzą piękne grona. Krzewy dopiero wchodzą w dojrzały wiek i pokazują na co je stać.
Obrazek Dwa krzewy z roku 2013 prowadzone w formie głowy.
Obrazek
Krzew z 2011 r. prowadzony wg dwupiennej głowy Guyot (przesadzony w grudniu z Kościerzyc adaptuje się w nowym miejscu, stąd mniejsze przyrosty).
Obrazek

Podobne owocowanie jest na krzewach odmiany Silvaner.
ObrazekObrazek
Poniżej dwa krzewy z 2013 r. prowadzone na głowę. Niestety grudniowej akcji przesadzania nie przeżył krzew z 2011 r., który nie zdołał ukorzenić się w nowym miejscu i został wykopany w sobotę. Wielka szkoda.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Odmiany ciemne w fazie veraison:
Oberlin1
Obrazek
Tauberschwarz
ObrazekObrazek
Pinot Noir
ObrazekObrazekObrazek
W trakcie wybarwiania jest również Saint Laurent, natomiast z odmian jasnych Pinot Blanc mięknie. Wegetacja winorośli przyśpieszona o miesiąc.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Z racji tego, że owoce w gronach miękną wykonałem wczoraj wieczorem pierwsze pomiary cukru. I tak: Veltliner 15 Brix, Elbling 11 Brix, Pinot Blanc 14 Brix. Tauberschwarz, Pinot Noir oraz Saint Laurent wybarwiają mocno grona. Oberlin Noir już prawie wybarwiony.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Od soboty grona wybarwiają Pinot Meunier, Pinot Gris, Gewurtzraminer i Merlot. Tauberschwarz, St. Laurent i Pinot Noir kończą wybarwianie. Elbling, Silvaner, Veltliner oraz Pinot Blanc już całkiem miękkie. Zaczyna mięknąć Riesling i Chardonnay.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Kolejny upalny dzień z temperaturą ca.+34 st. C, a może i nieco więcej. Po tygodniowej przerwie wykonałem po południu drugi w tym sezonie pomiar cukrów.
Odmiany ciemne:
Pinot Noir - 13,5 Brix
St. Laurent - 14 Brix
Tauberschwarz - 16,5 Brix
Oberlin Noir - (domniemany, lokalny) - 19 Brix
Odmiany jasne:
Veltliner - 15 Brix, czyli dopełniacukrem owoce w gronach, ponieważ wskazania, jak przed tygodniem.
Elbling - 15 Brix
Silvaner - 16 Brix
Pinot Blanc - 17,5 Brix.
Wskazania właściwe dla pierwszych dni września.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiaj wykonałem pierwszy pomiar cukrów w Rieslingach. Najlepszy wynik to 12 Brix. Pestki owoców, które dały taki wynik zaczynają się wybarwiać.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Od niedzieli wybarwia się jako ostatnia z odmian Cabernet Sauvignon. Wczoraj miał już granatowe jagody.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wy tu cukry mierzycie i widać że to wyższa szkoła jazdy ale laik który posadził 4 krzaki winogron musi spytać czy ta pora obecna to jest czas dojrzewania winogron ? mam na jednym krzaku ciemne winogrona nazwy nie pamiętam ale on są już kompletnie dojrzałe i powoli zaczną robić się z nich rodzynki , czy to jest normalna pora bo zawsze mi się wydawało że winogron dojrzewa wrzesień/październik ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ja mam od połowy lipca zdatne do jedzenia. Są po prostu odmiany bardzo wczesne.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

berthold61 pisze:Wy tu cukry mierzycie i widać że to wyższa szkoła jazdy ale laik który posadził 4 krzaki winogron musi spytać czy ta pora obecna to jest czas dojrzewania winogron ? mam na jednym krzaku ciemne winogrona nazwy nie pamiętam ale on są już kompletnie dojrzałe i powoli zaczną robić się z nich rodzynki , czy to jest normalna pora bo zawsze mi się wydawało że winogron dojrzewa wrzesień/październik ?
Moje odmiany są dojrzałe od pierwszych dni września do połowy października, a nawet nieco później. Zależy od sezonu. W tym roku wegetacją jest mocno przyśpieszona, o miesiąc, co widać choćby po podawanych przeze mnie parametrach moich vinifer. Musisz sprawdzić organoleptycznie, czyli po kolorze pestek i chrupkości między innymi. Czy w Twoich krzewach, gronach nie zagościły się patogeny ?
Niektóre z moich ciemnych odmian.
Tauberschwarz
Obrazek
Rząd Pinot Noir z lewej, rząd Tauberschwarz z prawej:
Obrazek
Portugieser Bleu w centrum, po lewej Pinot Meunier, po prawej Cabernet Sauvignon:
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”