Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ? Czy Jeżyna powinna mieć korzenie skierowane do góry ?

Post »

zikkk pisze:Witam,

kupiłem jakąś jeżyne bez nazwy (supermarket) i miała ona po rozpakowaniu (owinięta czarną folią) korzonki w brązowej ziemi skierowane do góry. Powinem ją tak posadzic czy po prostu odgiąć najpierw do dołu delikatnie.

Co oznaczają białe korzonki bo 2 takie właśnie są ?
Rozprostować, rozłożyć w dołku na płasko i zamulić. Białe korzonki to po prostu młode przyrosty.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: ? Czy Jeżyna powinna mieć korzenie skierowane do góry ?

Post »

newrom pisze:Rozprostować, rozłożyć w dołku na płasko i zamulić. Białe korzonki to po prostu młode przyrosty.
No to pięknie, bo ja gdzieś na innym forum przeczytałem że to może być choroba grzybowa i że należy je usunąć co też i zrobiłem :(

Rozłożyłem bardzo długi brązowy korzeń wokoło i kilka krótszych brązowych na boki. Zostawiłem może 2 kikutki białe :( Mam tylko nadzieję że brąz nie oznacza niczego złego ? Dodam że bryłę palcami rozkruszyłem bo była bardzo zbita i przed posadzeniem 3 godziny w wodzie trzymałem.

Jak sądzisz przyjmie się ??
=============
Płeć: Męszczyzna
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Jeśli był biały korzeń nie był pokryty pleśnią, tylko był po prostu biały jak perz czy inne chwasty to nie sądzę by to był grzyb.
Podlewaj i będzie dobrze, a na przyszłość to korzeni się raczej nie zawija, tylko obcina albo kopie większy dołek.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Dzięki za radę, a jak często podlewać takiego krzaczka, w sumie to trochę cieńszy od ołówka i gdzieś taka sama wysokość. Krzak nie ma jeszcze żadnych zielonych listków. Mam nadzieję że coś z boku wypuści ;)
=============
Płeć: Męszczyzna
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Roślina(w większości bez względu na gatunek) może nawet nie przyjąć się posadzona z zawiniętymi korzeniami do góry. Jeśli korzeń nie jest szczególnie ubogi- po posadzeniu, mocnym udeptaniu gleby i podlaniu, więcej podlewać nie ma potrzeby.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Zgodzę się że jeśli ktoś ma glinę, albo inną dobrze trzymającą wilgoć ziemię to podlewanie nie jest konieczne. Ale jeśli jest sucho, to raz w tygodniu solidne podlanie nie zaszkodzi nawet na cięższej ziemi (ale tak żeby nie tylko sam dołek był mokry ale i dookoła ziemia). Lepiej więcej naraz, niż po litrze codziennie. Natomiast przy piasku może być niezbędne.
A jeżyna lubi wilgoć i odwdzięczy się dużymi przyrostami :)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Jeśli rzeczywiście w ekstremalnej glebie roślinka koło południa przywiędnie, to trzeba podlać obficie, raz na tydzień. Ale nawet przy słabej glebie trzeba zmusić ją do szukania wilgoci głębiej. Co, całe życie będziesz podlewał?
@zikkk - po to jest w rejestracji rubryka z pytaniem o miejsce, żebyśmy wiedząc skąd jesteś spróbowali zgadnąć jaką masz ziemię, klimat itp. i co Ci radzić. Uzupełnij.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Jeśli podlewanie nie będzie ciągłe to korzenie będą rosły bardzo ładnie bo roślina z jednej strony będzie miała warunki do życia, a z drugiej będzie stymulowana przesychaniem do rozwoju tychże.
Pride
50p
50p
Posty: 60
Od: 7 lut 2018, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

U mnie Loch Ness zaczyna powoli kwitnąć :) podobnie Navaho.

Obrazek
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

U mnie Loch Ness praktycznie dopiero w tym tygodniu zaczęła kwitnąć.

Obrazek
pozdrawiam
Kazik
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Mam działkę która jest wycięta z większej działki - nieużytku zarośniętego już przez drzewa samosiejki totalny gąszcz. Na działce mimo iż położona jest w mieście mam duży problem z sarnami. Żreją wszystko co popadnie: borówki; czereśnie, śliwy, jeżyny, czubki malin praktycznie obgryzą wszystko co moje a zielonej soczystej trawy nie ruszą. Działkę ogrodziłem tak prowizorycznie siatką ( taka prowizorka i dziura się gdzieś trafi). Pomyślałem się że dodatkowo posadzę sobie jeżyny przy tej siatce - nastawa jest od wschodu do zachodu większość południowo-zachodnia. Wymagania moje: 80% żywopłot 20% ewentualna konsumpcja. Na działce mam maliny i w tym roku posadziłem jeżyny Chester, i Thornfree. Z powyższych moich wymagań wynika że raczej musi być jeżyna z kolcami o w miarę długich (2m) i sztywnych przyrostach. W miarę możliwości bezobsługowa czyli niewymagająca cięcia co roku aby rosła sobie tak jak w lesie. Którą odmianę polecicie?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Jak chcesz użyć jeżyny jako ewentualnej ochrony działki to wsadź malinojezynę, ma tak kolczasta łodygę,że trudno o bardziej kolczaste. No i owoce dają się skonsumować chociaż nie powalają w smaku. :)
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Takie Tayberry?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”