Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
mars79
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 25 cze 2015, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Witam,
Mam takie pytanko. Mam dwuletnią brzoskwinie Redhaven. W tym roku miała zamiar kwitnąc ale z tego co widzę rozwój kwiatów od trzech dni jakby zatrzymał się na fazie lekko otwartego różowego pąka. Widze że w środku praktycznie każdego kwiatu urzędują mrówki. Jak pomacałem kilka tych pąków to płatki lecą ja przy przekwitaniu. Czy te mrówki potrafiły zapylić kwiaty jeszcze przed otwarciem i dlatego to stanęło czy też coś innego może jej dolegać. Liście zaczynają się rozwijać normalnie.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Brzoskwinia jest samopylna - nie potrzebuje owadów aby zawiązać owoce. Wg twojej teori brzoskwinie w ogóle nie powinny kwitnąć bo zapylały by się jak w pąkach. Mrówki mogły powyżerać kwiaty.

Dwuletnia brzoskwinia może być jeszcze zbyt słaba na kwitnienie i owocowanie więc nie ma co się przejmować. Na drugi rok, odpowiednio wcześniej posyp mrówki proszkiem.
Awatar użytkownika
mars79
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 25 cze 2015, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Dareku pisze:Brzoskwinia jest samopylna - nie potrzebuje owadów aby zawiązać owoce
Ze samopylna to wiem, ale że wiatropylna to pierwsze słyszę...
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Witam serdecznie,

przeglądając forum i inne strony poświęcone brzoskwiniom wyczytałem, że jest to
jedno z nielicznych drzew, które trzeba mocno przycinać, żeby owocowało.
Wyczytałem również, że owocuje na pędach jednorocznych, które trzeba potem ścinać.

To jest moja brzoskwinia wkopana na wiosnę zeszłego roku. Przy odbieraniu fachowiec ze szkółki poprzycinał gałązki.
W zeszłym roku nie miała owoców. Przez lato wyrosło sporo nowych pędów i te właśnie zakwitły w tym roku.

Teraz pytanie. Czy mam je później pościnać? Jeśli tak, to czy w całości czy mam zostawić kila oczek i w jakim terminie? Zakładam, że w tym roku również wyrosną z nich kolejne pędy?
Gdyby w sumie ścinał je w całości, to drzewko nigdy by się chyba nie rozrosło większe?

Na żółto przykładowo oznaczyłem zeszłoroczne przyrosty.
Można prosić o jakiś instruktaż jak z nią fachowo postępować?
Czy sprawa ma się podobnie również w przypadku nektarynki, którą wkopałem równocześnie.

Obrazek
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Najpierw musisz wyprowadzić koronę. Czyli zdecydować się na jej kształt - czy pucharowa, czy przewodnikowa.
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Ok, muszę doczytać.

Tak czy inaczej rozumiem, że mam na razie niczego nie ruszać.

Pozdrawiam
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Ja bym ruszył ale niekoniecznie sekatorem a raczej sznurkiem.
Moje brzoskwinie mają już trzeci rok i jeszcze ich nie ciałem (poza wyjątkowymi przypadkami sanitarnymi gdy coś się ułamało albo rosło ewidentnie nie po m mojej myśli np. do środka).
To samo zresztą robiłem z innymi drzewami, jak na razie to więcej formowana przez odginanie do poziomu by uzyskać nisko zaczynające się, szerokie i rozłożyste korony a nie pozwolić dzwoń wybić za mocno wszystkim do góry (najlepiej ten efekt widać u grusz, które jakby mogły to by puściły wszystko pionowo obok siebie).

Natomiast nie stosuje jakiejś specjalnej docelowej korony tylko bardziej intuicyjnie. Jedne przypominają bardziej pucharowe (większość brzoskwiń) one mają silny przewodnik ale boczne gałęzie układam poziomo tworząc piętra (najczęściej śliwy i grusze).
Z tego co wiem (ale jeszcze nie doszedłem do tego etapu - może przyjdzie na to czas w tym roku albo przyszłym bo moje korony są już bliskie temu co bym chciał uzyskać) to akurat brzoskwinie tnie się chyba po związaniu owoców. Nie wiem gdzie to znalazłem ale jak znajdę to podam link. Chyba latem właśnie by skrócić to co nadmiernie wybiło nad owocami, prześwietlić koronę by dojrzewające owoce miały światło i był przewiew. No i przede wszystkim jak już jest docelowy kształt korony a nie będzie takiego cięcia to brzoskwinie lubią uciekać z owocami na końcówki pędów czyli za jakiś czas będziesz zbierał owoce głównie z drabiny.

Mijam co dzień w drodze do pracy przykład takiej brzoskwini może 2-3 lata starszej od mojej.
Właściciel nic nie odginał, wszystko szło do góry. Teraz do wysokości 2m ma dane konary a potem zaczyna się gęstwiną, która już tnie niczym żywopłot czyli wszystko z góry na torebki by mu drzewo wyżej nie uciekło. Kwiaty są na danej górze, ale owoce potem nie są najładniejsze (gęsto, ciemno i bez przewiewu).
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Z tego co wiem (ale jeszcze nie doszedłem do tego etapu - może przyjdzie na to czas w tym roku albo przyszłym bo moje korony są już bliskie temu co bym chciał uzyskać) to akurat brzoskwinie tnie się chyba po związaniu owoców.
Takie cięcie ma sens przy owocujących drzewach. Chodzi o to, że pąki a nawet całe pędy brzoskwiń/moreli mogą przemarzać nawet przy niezbyt dużych mrozach (w przypadku gdy mrozy przychodzą bardzo wcześnie albo po ciepłym Styczniu jak w tym roku). Wtedy podczas kwitnienia/po widzimy co należy wyciąć. Dochodzi też kwestia kwietniowych przymrozków - jedne pędy mogą ocaleć, inne słabsze nie.

Natomiast jeżeli chodzi o formowanie drzewek - ja ZAWSZE niezależnie od gatunku radziłbym ciąć przed ruszeniem wegetacji. Chodzi o wierzchołki wzrostu.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Panowie coś się dzieje z moją brzoskwinią , dwa lata posadzona i w tym roku pierwsze kwitnięcie i to bardzo intensywne i wszystko było ok kwiaty już opadły owocki się zawiązują ale dwa pędy tak jak by usychały i to tak nagle bo 3 dni temu było wszystko ok a dziś już na tych dwóch pędach liście obeschły i teraz pytanie co mogło się stać ? zwierzyna żadna nie ma dostępu , nie wiem czy je odciąć czy co , pryskane było miedzianem ostatni raz miesiąc temu .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

To pewnie to samo co z moją morelą zaleszczycką.Pryskana miedzianem,niedawno topsinem,zakwitła kilkoma kwiatami i teraz wierzchołki więdną :(
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Według mnie Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - monilioza . Niestety porażone pędy wycinamy , przed kwitnieniem Topsin i po kwitnieniu też . Chociaż ja pryskam tylko po kwitnieniu ze względu na owady pożyteczne , ale za cenę kilku pędów i kwiatów.
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

NOWY 83 pisze:Według mnie Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - monilioza . Niestety porażone pędy wycinamy , przed kwitnieniem Topsin i po kwitnieniu też . Chociaż ja pryskam tylko po kwitnieniu ze względu na owady pożyteczne , ale za cenę kilku pędów i kwiatów.
Ale przecież topsin jest preparatem grzybobójczym. Więc nie ma wpływu na owady użyteczne albo się myle :D
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Ja słyszałem że są mniej szkodliwe , :wink: żaden owad ci nie powie że coś mu szkodzi ,mogę pozwolić sobie na wariactwo i zachować bezpieczeństwo nad wyrost , po za tym lubię Pszczoły karmić np. gorczycą , w mojej okolicy staram się zrobić " bezpieczne miejsce " .
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”