Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 57, 58, 59, 60, 61  
Autor Wiadomość
anulab
 Tytuł: Re: Winorośle i winogrona cz. 6
PostNapisane: 25 lis 2017, o 10:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Dzięki , już znalazłam , super . ;:333

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Jedrucha
PostNapisane: 5 gru 2017, o 19:15 
100p
100p

1 szt.
jacekban napisał(a):
Witam .
Kamienie w winnicy spełniają rolę AKUMULATORA CIEPŁA .Przez swe nagrzewanie podwyższają temperaturę w winnicy ( przez co wpływają na przyspieszenie wegetacji ,co w rezultacie przyspiesza dojrzewanie gron. Drugim czynnikiem jest to ,iż to skumulowane ciepło oddawane jest późnym wieczorem i nocą ,co b. pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój rośliny ( największy przyrost roślin odbywa się nocą ) no i oczywiście estetyka ---ale są i minusy takiej uprawy (coś za coś - jak kto woli)
Pozdrawiam Jacek.

Przepraszam, ale jakie wady? To wygląda na super pomysł, jeszcze chodniki wyłożyć tkaniną odbijającą światło. Tylko może nie tak gęsto te kamienie, żeby ziemia miała trochę powietrza.

Przylepa
PostNapisane: 6 gru 2017, o 11:14 
50p
50p

---
Też się zastanawiam nad kamieniami. Usunęłam korę, którą nieświadoma jej negatywnego wpływu na winorośl, grubą warstwą przykryłam ziemię. :oops: Tylko jakie mają być te kamienie, jakieś wapienie, czy wystarczą polne?

maryann
PostNapisane: 6 gru 2017, o 15:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Na prawdę takie, jakie Ci się podobają!

sajko71
PostNapisane: 6 gru 2017, o 16:57 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Nie nadawajmy kamieniom zbyt wielkiego znaczenia. :D Przypomnijmy: Najpierw pisano tu o użyciu kory jako elementu raczej dekoracyjnego (ale zakwasza ona glebę, więc nie pasuje do winorośli) a potem pojawił się temat użycia kamieni (więc też jako elementu bardziej dekoracyjnego). Użycie kamieni nie jest konieczne do uprawy winorośli, jedyny plus widzę w kwestii kumulacji ciepła i estetyce (jak komuś taka pasuje).
Winorośl lubi ciepło i słońce, a kamienie nagrzewają się w słońcu i oddają ciepło, zwłaszcza w nocy (ale czy tak nisko będą ramiona i latorośle, żeby to miało z tego poziomu znacząco oddziaływać?). Dużo lepiej sprawdzają się ściany, mury, (płoty), bo z bliska oddają ciepło na całe krzewy a do tego chronią od mroźnych wiatrów a jak jest wystający dach to trochę też od opadów (zbyt mokre liście to łatwiejszy rozwój chorób).
Ponadto kamienie mogą trochę utrudniać nawożenie i okrywanie, bo będzie trzeba je odsuwać, a nawet wydobywać z gleby. Chwasty też między kamieniami będę próbowały rosnąć. (Mam sporo kamieni, więc wiem co piszę).
Jakie kamienie? To też chyba nie ma większego znaczenia, owszem może wapienne coś odkwaszą, ale czy to ma znaczenie jak możemy to zrobić nawożeniem, choćby popiołem drzewnym, wapnem itd.
Ja dla winorośli szukałbym bardziej ścian, murów a pod krzewy dał czarną agrotkaninę (nagrzewa glebę, chroni przed chwastami, łatwiej odsunąć przy nawożeniu) niż męczył się z kamieniami (no chyba, że to tylko o estetykę chodzi). Tak mam sprawdzone i u mnie to działa.

maryann
PostNapisane: 6 gru 2017, o 17:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Kamienie były już rok temu... , na początku tego wątku viewtopic.php?p=5631289#p5631289

szukacz
PostNapisane: 6 gru 2017, o 21:51 
100p
100p

---
Przylepa napisał(a):
Też się zastanawiam nad kamieniami. Usunęłam korę, którą nieświadoma jej negatywnego wpływu na winorośl, grubą warstwą przykryłam ziemię. :oops: Tylko jakie mają być te kamienie, jakieś wapienie, czy wystarczą polne?

Ze względu na wymagania cieplne winorośli, korzystne jest usunięcie innych roślin z rzędów, czyli płytkie spulchnienie gleby przy krzakach, natomiast międzyrzędzia najczęściej wypełnia krótko strzyżony trawnik, może być też chodnik z płytek betonowych, cegły klinkierowej itp.
Jeśli mamy jakikolwiek kamień, naturalny lub sztuczny, to możemy zrobić klos - czyli zamknięcie. Jest to murek wokół ogrodu którego temperaturę chcemy podnieść. nawet podmurówka pod siatkę, ale im wyżej tym lepiej. Jeśli nie jest możliwe kamienne ogrodzenie z każdej strony, to z jednej północnej. Dziś murowane ogrodzenie pokazuje zamożność właściciela posesji, a kiedyś chroniło uprawy oraz podnosiło temperaturę wewnątrz.

Adas11
PostNapisane: 9 gru 2017, o 01:49 
200p
200p

---
Mam 2 , 3 letnie winorośle i dopiero teraz mamy większe przymrozki a więc czy już czas na przycinanie młodych krzewów i zabezpieczeniu na zimę .
Czy zdrewniały latorośla .

grzesio764
PostNapisane: 9 gru 2017, o 06:37 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Zabezpieczyć przed większymi przymrozkami coby ziemi kilofem później nie kuć, a młode przycinam zawsze wiosną.

szukacz
PostNapisane: 11 gru 2017, o 10:39 
100p
100p

---
Bezpiecznie jest przycinać dopiero po okresie przymrozkowym, czyli około 20 maja. Krótko ścięta sadzonka wybija z wszystkich pąków naraz, co może skutkować tym że po przymrozku nie będzie pąków zapasowych na drugi start.
Jeśli krzewy są duże to można wstępnie przyciąć teraz, ale musi zostać choć metrowy odcinek latorośli, albo kilka mniejszych.

weglowy
PostNapisane: 12 gru 2017, o 00:00 
50p
50p

---
szukacz napisał(a):
Bezpiecznie jest przycinać dopiero po okresie przymrozkowym, czyli około 20 maja.

Z całym szacunkiem ale większych głupot nie czytałem, od końca Marca do połowy Kwietnia już ruszają soki w winorośli i jak wtedy przytniemy następuje płacz łozy który o kilka dni opóźnia start pąków. Jeżeli martwimy się o pąki to najbezpieczniej jest nie odkopywać sadzonek do zimnych ogrodników.
Prosze poczytać blog Kapitana który jest też członkiem tego forum. Na tym blogu znajduje się wszystko co dotyczy winorośli.
http://winnicakapitana.blogspot.com/

maryann
PostNapisane: 12 gru 2017, o 10:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
A czemu nie teraz?
Ja przycinam tak przy jesiennych przymrozkach jak spadną liście, zostawiam planowaną ilość oczek z małym zapasem, przywiązuję i mam spokój do kwitnienia- wtedy drugi przegląd, obcinam płonne, nadmiar gron i jes. Taki minimalistyczny system. Ma jakieś wady?

sajko71
PostNapisane: 12 gru 2017, o 10:16 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Ja przycinam winorośl wstępnie późną jesienią dla uporządkowania winniczki. Jednak zostawiam niewielki nadmiar pąków dla bezpieczeństwa (gdyby przyszły bardzo duże i wyniszczające mrozy) a wczesną wiosną przycinam ostatecznie tak jak potrzebuję. Potem przegląd latorośli robię w maju (po przymrozkach), wtedy wyłamuję niepotrzebne, zagęszczające i niepłodne. Po kwitnieniu robię jeszcze przegląd gron i redukuję ich nadmiar a potem jeszcze latorośle "ogławiam" za ok. 10-12 liściem (w miarę potrzeb kilka razy do końca sezonu). "Pasierby" też zwykle redukuję, ale te wyżej często zostawiam (zależy czy potrzeba zdrowych liści do wegetacji).

szukacz
PostNapisane: 12 gru 2017, o 11:02 
100p
100p

---
weglowy napisał(a):
szukacz napisał(a):
Bezpiecznie jest przycinać dopiero po okresie przymrozkowym, czyli około 20 maja.

Z całym szacunkiem ale większych głupot nie czytałem, od końca Marca do połowy Kwietnia już ruszają soki w winorośli i jak wtedy przytniemy następuje płacz łozy który o kilka dni opóźnia start pąków. Jeżeli martwimy się o pąki to najbezpieczniej jest nie odkopywać sadzonek do zimnych ogrodników.
Prosze poczytać blog Kapitana który jest też członkiem tego forum. Na tym blogu znajduje się wszystko co dotyczy winorośli.
http://winnicakapitana.blogspot.com/

Tak Ci się zdaje że wszystko wziąłeś pod uwagę?
Żebym mógł późno odkopać, to musiałbym zakopać, a ja nie okopuję.
Krytykę należy oprzeć na własnym doświadczeniu a nie tylko lekturze czyichś dokonań, spróbuj ściąć jeden krzak na króciutko, na 2 oczka i obserwuj wiosną ile wyjdzie pędów, to dowiesz się o czym piszę.
Jak widać wiele jest sposobów przycinania, ja też czasem tnę jesienią ale nigdy na krótko, a płacz łozy jest do czasu puszczenia latorośli.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 845 ]  Idź do strony nr...        1 ... 57, 58, 59, 60, 61  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości