Pięknotka więdnie!

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
agni6
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 15 wrz 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pięknotka więdnie!

Post »

Problem dotyczy pięknotki,liście jej oklapły i przyciemniały.
Mam ją od dwóch miesięcy, dotychczas nie sprawiała problemów. Tak wygląda:
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21704
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: pomocy, moja pięknotka więdnie!

Post »

Usuń tę trawę wokół pnia ...
Jak ona może rosnąć w takich warunkach??
Pokaż go, bo widać na nim coś białego przez te źdźbła...
Napisz coś więcej o podłożu bo jeśli to glina... mokra ...
No zobaczymy na kolejnym zdjęciu
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
agni6
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 15 wrz 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pomocy, moja pięknotka więdnie!

Post »

Na razie mnie tam nie ma, więc nie mogę zrobić zdjęcia. Trawę usunę, jak tylko wrócę. Podłoże to ziemia nasypana na wierzch, i ona jest wilgotna, ale to tylko 10 cm, a pod spodem piach.Bo u nas piaszczyste tereny. Z tym że ona pod spód dostała też warstwę czarnoziemu.
Dzięki, KaRo, za rady. Jestem w tym całkiem nomen omen zielona, tylko chęci duże. Do tej pory rosła zdrowo, więc myślałam, że jest ok. :(
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21704
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: pomocy, moja pięknotka więdnie!

Post »

Obawiam się,że jej jest tam za mokro.
Musisz koniecznie wypielić usunąć trawę wokół pnia i odgrzeb trochę ziemi i
sprawdź palcami wilgotność gleby.
No i miejsce? Może jest niewłaściwe bo może jest okresowo zalewane ..
Wydaje mi się,że to będzie to, choć może jeszcze coś więcej bo ten pień jest podejrzany :wink:

Skoro nie jesteś na co dzień w miejscu gdzie ona rośnie to proponuję również
byś w ramach rozeznania złamała jedna z jej gałązek - np. w połowie długości lub bliżej pnia
by stwierdzić czy krzew jest żywy czy też suchy i "strzela" podczas odłamania.
Pień delikatnie "skalecz" paznokciem by stwierdzić jaki jest jego kolor pod warstwą kory.

Wszyscy się uczymy ,czasem na własnych błędach i z nie jedną rośliną musimy zaczynać od nowa :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
agni6
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 15 wrz 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pięknotka więdnie!

Post »

Dzięki, zastosuję się do Twoich rad. Ja tam mieszkam, więc mam ją na co dzień na widoku, tylko przez większość dnia jestem w pracy. Jak wrócę, zaraz usunę ziemię i zrobię jeszcze zdjęcia, jeśli zdążę przed zmrokiem.
Może to faktycznie podlewanie? Ostatnio ktoś mi doradził, żeby podlewać co drugi dzień, więc tak ustawiłam, za to wydłużyłam czasy podlewania, a że się nie da w ciągu całego tygodnia zraszać co drugi dzień, to teraz podlewanie leci poniedziałek, wtorek, czwartek i sobota. a ona w czwartek zwiesiła listki. Może o to jej chodzi?
Druga rzecz, którą zrobiłam, to podlałam w niedzielę nawozem do roślin ogrodowych. Jest tam azot i potas, fosfor chyba też. Nie pamiętam, jak się nazywa, będę mogła to sprawdzić po powrocie. :(
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pięknotka więdnie!

Post »

Jeżeli masz piaszczystą glebę to nie powinno przy tych temperaturach być tam za wilgotno, choć trzeba to sprawdzić, bo może za długo się leje i jest za wilgotno.Bardziej prawdopodobne jednak wydaje mi się spalenie nawozem, nastąpiło zjawisko tzw. suszy fizjologicznej poczytaj tu, przyczyna druga https://zojalitwin.wordpress.com/2011/0 ... ologiczna/
Lepiej tez stosować nawozy wiosną w czasie chłodniejszej aury.
agni6
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 15 wrz 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pięknotka więdnie!

Post »

Trawę wyrwałam.
Gałązka nie łamie się z trzaskiem, pod korą jest chyba jasna, ale liście wiszą. Czyżbym ją zamordowała? :(


Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pięknotka więdnie!

Post »

Może da się jeszcze uratować, jeśli dwa miesiące temu posadzona, to nie zdążyła się jeszcze dobrze ukorzenić.Ja bym ją przesadziła (wypłukiwanie wodą nawozu pogorszy sprawę w tym przypadku) czym prędzej i usunęła część liści od spodu.Może korzenie nie są jeszcze na tyle uszkodzone i wiosną odżyje.
Na przyszłość nie używaj nawozów do świeżo sadzonych roślin i stosuj w odpowiedniej porze, najlepiej na wiosnę w dawce mniejszej niż zalecane.Lepiej wcale nie nawozić niż zaszkodzić.
agni6
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 15 wrz 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pięknotka więdnie!

Post »

Dzięki za wszystkie rady. Zastosowałam się, przesadziłam, usunęłam trawę dookoła i nasypałam kory, żeby nie rosła. Pozostaje mi tylko czekać. I wyciągnąć wnioski na przyszłość. :oops:
jjdj

Re: Pięknotka więdnie!

Post »

Od siebie dodam, że często przyczyną takiego stanu roślin są pędraki chrabąszczy. Roślina zadbana nagle zaczyna zamierać. Po lekkim szarpnięciu w ręce zostaje cała część nadziemna, a korzenie są objedzone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”