Cis - wymagania,cięcie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Sandra222
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 lip 2008, o 10:21

Cis - wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Chciałabym zmienić troszke aranżację w moim ogrodzie. Niestety wiąże się to z przesadzeniem cisa, który już jest calkiem spory ok. 1,5m. Wiem, że najlepszym momentem byłaby wiosna, ale chciałabym to jeszcze zrobić w tym roku, więc pozostaje jesień. Ale tak się zastanawiam czy warto? Czy Cis to wytrzyma? W jaki sposób to zrobić aby zmniejszyc ryzyko zmarnowania rosliny?
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cis - zmiana miejsca

Post »

Sam przesadzałem cisa w tamtym roku, zniósł to dobrze . . . no ale miał około 70 cm a nie 1,5 m. Z tak dużymi egzemplarzami nie mam doświadczenia. Mogę jedynie dodać, że w Internetowej Bazie Roślin w charakterystyce bardzo wielu odmian cisów jest napisane, że "dobrze znoszą przesadzanie".
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

cisy są bardzo delikatne, bardzo wrażliwe na zmianę miejsca i przesadzanie, osobiście tak dużego cisa bym nie przesadzała, zwłaszcza w lecie, szkoda roślinki...

może lepszym wyjściem byłoby zaprojektowanie tego fragmentu nieco inaczej - tak by cis spokojnie mógł się wkomponować w aranżację - nie jest sztuką przesadzanie co parę lat roślinek jak nam się coś zmieni, ale takie tworzenie kompozycji, by zasadzone rośliny w nich uwzględniać i włączać w grę wnętrz ogrodowych :)
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

dianek pisze:cisy są bardzo delikatne, bardzo wrażliwe na zmianę miejsca i przesadzanie, osobiście tak dużego cisa bym nie przesadzała, zwłaszcza w lecie, szkoda roślinki...
Przecież napisał/a:
Sandra222 pisze: Wiem, że najlepszym momentem byłaby wiosna, ale chciałabym to jeszcze zrobić w tym roku, więc pozostaje jesień.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Sandra222
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 lip 2008, o 10:21

Post »

dianek pisze: - nie jest sztuką przesadzanie co parę lat roślinek jak nam się coś zmieni, ale takie tworzenie kompozycji, by zasadzone rośliny w nich uwzględniać i włączać w grę wnętrz ogrodowych :)
Owszem, moze i masz rację...ale ja mam mały ogród i chciałabym go troszkę powiększyć a cis rośnie w niezbyt dobrym miejscu...takze nie mam wyjscia.
Już kiedyś przesadzałam cisa,ale to była inna odmiana i był mniejszy (tzn. miał tylko jedną gałąź) a ten o którym teraz mowa jest dosyć rozłożysty. Więc co radzicie?
Bo widzę, że otrzymałam różne opinie...
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

:) Wrzesień, najlepiej po połowie. Cała bryła korzeniowa, a po przesadzeniu troszkę przyciąć gałęzie i duuuużo wody. Powodzenia. :D
Pozdrawiam
Kasia

"Zielonym do góry!"
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Cis wymagania,cięcie

Post »

cięcie cisu - niech wypowiedzą się szkólkarze - czy taki przepis jest prawidlowy,
zaznaczam, że właśnie ten przepis powstał, dzięki mojemu wypraktykowaniu:

Żywopłot z cisu – wszystko zależy od tego jakie sadzimy rośliny.
Jeśli są to rośliny nieduże np.: dwuletnie słabo rozgałęzione siewki, tniemy dość silnie 10 - 15 cm nad ziemią
w następnym roku po posadzeniu wiosną, aby pobudzić roślinę do rozkrzewienia.


Jeśli zaś na kupujemy większe okazy cisów, które są dołem ładnie rozkrzewione,
przycinamy mniej więcej na wysokość 30 – 40 - 50 cm, ponad istniejące rozkrzewienie.
W drugim roku tniemy na wiosnę pierwszy raz skracając delikatnie pędy i powtarzamy
w czerwcu – lipcu nawet 2 – 3 razy, znów tnąc delikatnie.
Delikatne skracanie pędów dobrze stymuluje zagęszczanie się rośliny.


Piszę o tym dlatego, że w książkach jest podane troszkę inaczej,
mianowicie, że nie tnie się w pierwszym roku po posadzeniu, a dopiero za parę lat.
Uważam, że w przypadku cisu nie jest to właściwe, wiele zależy w jakim stanie rozkrzewienia kupujemy sadzonki.

Kolor zielony jest zarezerwowany do moderacji - uprzejmie proszę go nie stosować - aniawoj
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak głęboko zakorzenia się cis ?

Post »

Zakupiłem 4 sadzonki cisa pospolitego odmiany repandens. Jest to niska rozłożysta forma cisa dorastająca maksymalnie do 1m wysokości - 4-5m szerokości. Mam zamiar usypać skarpe o wymiarach 4,5x8m. Na działce mam lichą piaszczystą glebe 5-tej kategorii. Skarpa będzie miec wysokośc ok 70cm. Z zeszłego roku pozostało mi jeszcze sporo kwaśnej torfowej gleby, którą zakupiłem.Mam zamiar mieszać ją pół na pół z tą piaszczystą i do tego dodam jeszcze nieco bardzo żyznej ale ciężkiej gliniastej i wapiennej gleby(cisy bardzo lubią wapno :D ). Dodam do tego również na wierzchniej warstwie nieco kompostu i w ten sposób wyjdzie na pewno bardzo dobra gleba dla cisów :) i tu mam pytanie - czy waszym zdaniem 40cm warstwa takiej gleby wystarczy dla tych cisów ? Tak jak już napisałem skarpa wysokości 70cm. Dolne 30cm uboga piaszczysta gleba a górne 40 żyzna dobrze trzymająca wilgoć. Dobrze tak będzie ?

Ten cis tak wygląda w starszym wieku -

http://images39.fotosik.pl/116/fb98bd90e778602bmed.jpg
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Czy to twoje zdjęcie? Z twojej działki?

Jeśli tak, to piękny egzemplarz, ale jeśli to nie twoje, wypadałoby podać źródło, skąd wziąłeś fotkę.

Wracając do meritum, cis nie potrzebuje bardzo żyznej gleby, tylko wilgoci i półcienia. Jeśli będzie rósł w zbyt dobrej glebie, może mieć za duże przyrosty, a te nie nadążą z drewnieniem przed zimą i mogą przemarzać.

Mylę się?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Zdjęcie wziołem z google i mam nadzieje,że u mnie też taki wyrośnie :) . Będzie u mnie rósł w półcieniu. Jak już wcześniej napisałem ta odmiana to cis pospolity repandens.Juz od dawna poszukiwałem tej odmiany i w końcu na allegro udało mi się kupić. Tak jak już napisałem chcę usypać wielką skarpe wymiarów ok 5mx8m i wysokości ok 70cm i posadzić 4 sadzonki tego cisa. Me pytanie to czy 40cm-owa warstwa dobrej gleby wystarczy dla tego cisa.
Skorzystam z porady aby gleba nie była zbytnio żyzna.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Również w ramach tego tematu opisze co mam zamiar zrobić i powiedzcie mi prosze czy jest to w ogóle możliwe do wykonania. Otóż tam gdzie mam działke w sąsiedniej wsi znajduje sie bardzo stare opuszczone gospodarstwo z walącym się budynkiem przy którym rośnie ok 4-metrowy cis pospolity,który wydaje mi sie ,ze przybiera forme drzewiastą. Przypuszczam ,że ściana budynku przy której ten cis rośnie za 2-3 lata runie i taki będzie nieszczęsny koniec tego pięknego okazu cisa. Chciałbym aby ten cis pzreniósł się na moją działke :D . Czy waszym zdaniem możliwe jest przesadzenie cisa o wymiarach ok 4m na szerokośc i 4 na wysokość. Przypuszczam ,że minimum 40 lat ma ten cis. Do przesadzenia go mógłbym wykorzystac ciągnik,koparke a nawet dźwig. Na jaką głębokośc według was może być zakorzeniony tak stary(jak na cisa to bardzo młody) egzemplarz. W przyszłym tygodniu zamieszcze fotke tego cisa.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bartku teoretycznie jest to możliwe. Tylko będziesz musiał odkopać z jak największą bryłą korzeniową. Poźniej po posadzeniu obficie podlać i powinno być ok. Tylko jak chcesz to zrobić to teraz, kiedy cis nie ruszył jeszcze pełną parą.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

W przyszłym roku mam zamiar to zrobić. Czy według ciebie początek kwietnia będzie odpowiednią porą na to ?. Cis ma ok 4m szerokości i czy wobec tego należałoby najpierw wykopać krąg o głebokości powiedzmy ok 1m na głębokośc wokół tego cisa w odległości ok 2,5m od pnia po czym obwiązac korzenie liną i pociągnąc dźwigiem ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”