Pnącza na balkon,taras

Drzewa ozdobne
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: jaśmin - pnącze - która odmiana

Post »

Skoro masz oszklony balkon to uprawa jaśminu lekarskiego lub wielokwiatowego nie stoi na przeszkodzie. Myślałem też o wcześnie kwitnącym jaśminie nagokwiatowym, jednak znam go tylko z uprawy gruntowej na Wyspach i nie mam pojęcia jak zachowa się w Polsce. Jaśmin potrafi urosnąć spory, więc cięcie będzie niezbędne.

Jaśminowce to krzewy kwitnące między majem a czerwcem. Jest wiele niskich i pachnących odmian do wyboru. Nie mam jednak pojęcia, jak będą rosły w warunkach "ciepłej zimy".
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Jaśmin - pnącze - która odmiana na balkon

Post »

I tu zaczyna się zabawa. :D Jaśmin wielokwiatowy kwitnie mniej więcej od stycznia do kwietnia, lekarski zaś od wczesnego lata do jesieni. Termin kwitnienia może się nieznacznie wahać w zależności od warunków. Nie wiem jak dużą przestrzenią dysponujesz i który termin wolisz, więc decyzję zostawiam Tobie.
Kinia19
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 28 wrz 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaśmin - pnącze - która odmiana na balkon

Post »

Ten jaśmin będzie w skrzyni/donicy. Nada się? Nie będzie droibniał?
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Jaśmin - pnącze - która odmiana na balkon

Post »

Oba jaśminy to pnącza, nie "przylega" jednak mocno do podpory. Odstające pędy wystarczy naprowadzić na kratę. Po kwitnieniu trzeba go dość silnie przyciąć, alby obficie kwitł.

Jeżeli planuje się mieć duży krzew jaśminu, to trzeba przygotować większą donicę. Jednak sadzenie bezpośrednio do dużego pojemnika wyrządzi roślinie więcej szkody niż pożytku, dlatego dopóki nie podrośnie to najlepiej potraktować ją jak zwykłą roślinę - przesadzać do nieco większego pojemnika gdy wyrośnie ze starego. Mam nadzieję, że to o to chodziło. :D
DannyBoy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2016, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bluszcz pospolity na balkonie

Post »

Witam!

Na wstępie chciałem przeprosić jeśli ktoreś moje pytanie będzie głupie i/lub banalne
W kwestii roślin jestem kompletnym laikiem i bluszcz pospolity będzie moim pierwszym podejsciem do zazielenienia balkonu:)

Mam sadzonke w 14 cm donicy z 2 gałązkami bluszczu. Ładnie wypusciły korzenie i dobrze rosną ale interesuje mnie duża gęstość bluszczu (tak żeby pokryły całą barierkę na balkonie)
Czy możecie poradzić w jaki sposób osiągnąć taki efekt? Czy bluszcz wypuszcza dużo nowych pędów gdy się go podcina, czy raczej gęstość bluszczu osiąga się dużą ilością sadzonek?

Balkon jest od strony zachodniej, wszelkie rady mile widziane:)

Pozdrawiam
Daniel
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Bluszcz pospolity na balkonie

Post »

DannyBoy pisze:
Mam sadzonke w 14 cm donicy
To raczej doniczka.Chyba,że chodzi o litry.
DannyBoy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2016, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz pospolity na balkonie

Post »

Oczywiscie chodzi o doniczkę.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Bluszcz pospolity na balkonie

Post »

W takiej doniczce to możesz posadzić paprotkę i to średniej wielkości.Jeśli chcesz opleść balkon bluszczem,to on musi mieć co jeść ! Trzeba mu zapewnić mieszkanie co najmniej 15-20 litrów.Podlewanie i co pewien czas nawożenie.
DannyBoy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2016, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz pospolity na balkonie

Post »

Dzięki za radę!
Czy sadzonki powinny być od razu posadzone w tak dużej donicy czy może co jakiś czas zmieniać donice na większe?
I nawiązując jeszcze do mojego pierwszego pytania: czy gęstość osiąga się duża ilością sadzonek czy "podcinaniem"?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bluszcz na balkonie?

Post »

Wunia, Jak tam twój bluszcz na balkonie? Temat interesujący w Polsce. Na Wyspach pewnie by zdał egzamin.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Bluszcz na balkonie?

Post »

Przez kilka lat miałem na balkonie winobluszcz pięciolistkowy w donicy 15 l i kosa który w zimie przylatywał żeby pojeść owoców..Po zjedzeniu wszystkich jagód zmienił meldunek.
fryzjer84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 maja 2016, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wiciokrzewy w donicy

Post »

Witam
Czy mogę sadzić w doniczkach z kratą na przemian wiciokrzew zaostrzony i Wiciokrzew japoński 'Purpurea ' ?
Pozdrawiam
Czy to da ładny efekt ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Wiciokrzew zaostrzony i Wiciokrzew japoński Purpurea

Post »

Oba rosną silnie, powinny być sadzone w gruncie.Do donic z kratą nadają się niższe, wielkokwiatowe odmiany powojnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”