Wszystko o klonach,odmiany

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Krzysiu - Paweł prowadzi sprzedaż tych klonów, a wiec wszystko jest do zdobycia :wink:

Mnie spodobał się klon okrągłolistny -może dlatego ,że w jakiś sposób może zastąpić klon palmowy? Urzekły mnie jego czerwone pędy,które sa bardzo dekoracyjne. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Wiem, że pytanie nie do mnie, ale ponieważ klony to również mój ulubiony gatunek, wtrącę swoje trzy grosze :wink:
Po pierwsze, polecam wizytę w arboretach, w szczególności w Rogowie. Prowadzą punkt sprzedaży, w którym dostać można wiele unikalnych gatunków i odmian:

http://arboretum.sggw.pl/punkt_sprzedazy.html

Przy czym dostępność oczywiście jest zmienna - widzę nie mają aktualnie klonu diabelskiego na przykład, a sprzedawali.

Po drugie, polecam również stronę szkółki holenderskiej zajmującej się również największym w europie aceretum (prowadzą sprzedaż wysyłkową, ale nie kupowałem jeszcze, zamierzam na wiosnę):

http://www.esveld.nl/catalen/heestersa.htm

Po trzecie, sporo klonów jest też na allegro, mogę polecić na pm nicki osób sprzedających, w tym takich, którzy mają dostęp do materiału z Rogowa. Szkółki, np. państwa Szmitów, również mają spory wybór....

Moja skromna kolekcja obejmuje (skromna, bo niestety brakuje miejsca, ale dosadzę jeszcze kilka mniejszych klonów, m.in. acer mandshuricum i jakąś odmianę palmowego/japońskiego/burgeranum):

Acer argutum (Klon ostroząbkowy)
Acer buergeranum (Klon trójzębny)
Acer campestre (Klon polny – żywopłot)
Acer campestre ‘Carnival’ (Klon polny ‘Carnival’, Pa)
Acer circinatum (Klon okrągłolistny)
Acer davidii (Klon Davida)
Acer diabolicum (Klon diabelski, kosmaty)
Acer griseum (Klon strzępiastokory, cynamonowy)
Acer japonicum (Klon japoński)
Acer negundo ‘Odessanum’ (Klon jesionolistny ‘Odessanum’, Pa)
Acer palmatum ‘Bloodgood’ (Klon palmowy ‘Bloodgood’)
Acer palmatum ‘Butterfly’ (Klon palmowy ‘Butterfly’)
Acer palmatum ‘Dissectum Garnet’ (Klon palmowy ‘Dissectum Garnet’)
Acer pectinatum ssp. maximowiczii (Klon rozpierzchłokwiatowy)
Acer pensylvanicum (Klon pensylwański)
Acer platanoides ‘Drummondii’ (Klon zwyczajny ‘Drummondii’, Pa)
Acer platanoides ‘Faassen's Black’ (Klon zwyczajny ‘Faassen's Black’, Pa)
Acer platanoides ‘Royal Red’ (Klon zwyczajny ‘Royal Red’)
Acer pseudoplatanus ‘Atropurpureum’ (Klon jawor ‘Atropurpureum’, Pa)
Acer pseudoplatanus ‘Simon Louis Freres’ (Klon jawor ‘Simon Louis Freres’, Pa)
Acer pseudoplatanus ‘Worley’ (Klon jawor ‘Worley’, Pa)
Acer pseudosieboldianum (Klon koreański, ussuryjski)
Acer shirasawanum ‘Aureum’ (Klon Shirasawy ‘Aureum’)
Acer stachyophyllum ssp. stachyophyllum (Klon stachiurkolistny)
Acer tataricum subsp. ginnala (Klon ginnala)
Acer tegmentosum (Klon zielonokory)

Większość, to dopiero co wsadzone, małe okazy - zobaczymy co zostanie na wiosnę, choć będę okrywał...

Mój nick jest nieprzypadkowy - najpiękniejszy klon, a opinię tą można znaleźć w wielu opracowaniach, to oczywiście acer griseum :D

Dodam, że na zdjęciach powyższych Acer henryi ma wyjątkowo ząbkowane liście, może to jakaś odmiana? Acer spicatum, z kolei przypomina acer argutum - mówię tutaj o młodych roślinach, potem liście mogą być inne...

Podoba mi się Acer truncatum, można go kupić u Szmitów, ale niestety jest to spore drzewo...

Acer grosserii faktycznie trudno odróżnić od acer davidii. Cytat: "The leaves of A. davidii subsp. grosseri have sharper teeth on their margins, and are amaller and proportionately broader. Futhermore, they change color in autumn from the border of the leaf to the center, displaying a spectrum of shades from red to yellow." Sam nie jestem pewien, czy mam Davida, tym bardziej, że jest bardzo podobny do tego na zdjęciu w pierwszym poście w tym wątku....

Eh, gdyby miało się więcej miejsca w ogrodzie :wink:
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Post »

Klony należą również do moich ulubionych roślin - z wyjątkiem klonu jesionolistnego. Stosunkowo łatwo jest kupić różne ciekawe gatunki. Łatwo też kontrolować ich wzrost. Niestety gatunki z sekcji palmata i sporo innych wrażliwe jest na nieuleczalne choroby grzybowe. Przez mój ogródek przewinęło się około 60 gatunków i odmian. Prawie wszystkie klony z grupy palmata wymarły, podobnie jak np. Klon mono. Oto listki większości moich klonów:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek ObrazekObrazek

Kostka widoczna w tle ma krawędź o długości 10cm

Kiedyś moim ulubieńcem był śp. klon kapadocki odm. złota
Obrazek

Teraz moim faworyzowanym klonem jest klon okazały "Phoenix", na razie nie mam zdjęcia.
W ostatnim czasie jendak bardziej zaczynają pociągać mnie dęby - sporo jest ciekawych gatunków i odmian a ich zdobycie jest większym wyzwaniem.
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

U mnie Acer mono var. laciniata rośnie doskonale ma już 3 m wysokości i 4 m średnicy korony i jest przycinany. Co do Acer negundo to ten gatunek rośnie u mnie na Pomorzu bardzo źle, stare okazy masowo obumierają (choroby grzybowe).
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

A kiedy przycinacie swoje klony. Stara szkoła mówi, że najlepiej jest w listopadzie,ale wiadomo, że wtedy rany są narażone na zmarzniuęcie ,więc inni uważają ,że najlepszy jest marzec. Jak Wy robicie????
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Aniu ja przycinam swoje klony w okresie sierpień-wrzesień. Poprawki nanoszę teraz :wink: .

Mój ulubiony klon jawor
A. pseudoplatanus 'Simon-Louis Freres'
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

tomboj0 pisze:Klony należą również do moich ulubionych roślin - z wyjątkiem klonu jesionolistnego. Stosunkowo łatwo jest kupić różne ciekawe gatunki. Łatwo też kontrolować ich wzrost. Niestety gatunki z sekcji palmata i sporo innych wrażliwe jest na nieuleczalne choroby grzybowe. Przez mój ogródek przewinęło się około 60 gatunków i odmian. Prawie wszystkie klony z grupy palmata wymarły, podobnie jak np. Klon mono. Oto listki większości moich klonów:
Czy zechciałbyś podpisać te listki nazwami odmian jakich dotyczą? :D
Moja amatorska uprawa klonów palmowych potwierdza Twoje doświadczenia.
Klon palmowy jest w moim ogródku krótkowieczny ,bardzo krótkowieczny.
Aktualnie mam 5 letni okaz - bez bliższego rozpoznania - trzyma się dzielnie przez te lata ,
ale nie mam przekonania ,że uda mi sie go zatrzymać " na zawsze".
Mam również 3 latka o bordowych liściach ale każdego roku walczę o niego wycinając kolejne pędy
zaatakowane przez grzyba.Obawiam się następnej wiosny..to może być już koniec. :(
Jest to z pewnością koniec moich prób zasiedlenia klonów z tej grupy w moim ogródku.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

@tomboj0 - super pomysł ze zdjęciami. Większość gatunków i odmian rozpoznaję. Klon kapadocki odmianę Aureum widziałem tylko mały w Szmitów - nie był na sprzedaż. Wspaniała kolekcja. Niepokoją mnie wieści, co do klonów palmowych, choć w pewien sposób było to do przewidzenia i dlatego nie mam ich wiele... Z braku miejsca nie sadzę też odmian klona czerwonego, czy cukrowego, nie mówiąc o wielu ciekawych odmianach jawora, czy pospolitego.

Simon Lous Freres ma piękne liście, choć często zdeformowane poprzez większy rozrost części zielonej - ale są ładniejsze niż Leopoldii, choć to rzecz gustu...

A co sądzicie o acer griseum? Jak wam się udaje? Mieliście jakieś problemy? Wspaniale wyglądałaby cała działka, np. 1000m2, obsadzona tym klonem na przemian np. z brzozą 'Doorenbos' :D
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Post »

Nazwy klonów:
Klony: carpinifolium, cappadocium, palmatum"butterfly", platanoides "Krimson king", platanoides "Drummondii", shirasawanum, platanoides "Golden globe", stachyophyllum, pseudoplatanus, macrophyllum, conspicuum "silver cardinal", palmatum - kundelek, capillipes, pensylvanicum, diabolicum, ukurunduense, stachyophyllum, henry'ego, cissifolium, griseum, Shirasawanum "aureum", pseudoplatanus "Leopoldi", rubrum, conspicuum "Phoenix".
Nie wszystkie liście są typowe ponieważ niektóre z drzewek są młodziutkie.

Silne cięcie formujące wykonuję w okresie spoczynku, drobne korekcje na bieżąco w sezonie.
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

A. palmatum 'Inaba Shidare'
Obrazek
Rośnie już u mnie 6 lat i ma się bardzo dobrze, tak dobrze, że musze go przycinać :wink: .
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

A ja pozwolę sobie dodać link z internetu. Tutaj też jest dość sporo klonów i informacji zawartych na ich temat: http://www.klony.info/klony/
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Strona ciekawa, nietrudno na nią trafić, ale mankamentem jest brak aktualizacji od co najmniej roku...

Ważniejsza jest literatura. Najlepszą książką dla miłośników klonów jest z pewnością "Maples of the World" van Genderena, de Jonga, Oterdooma i Dudleya z 2000-2005 roku. Ale czytałem różne krótkie recenzje tej książki i wielu polecało wydanie wcześniejsze, np. z 1994 - po prostu w tych nowszym wprowadzono pewne kontrowersyjne zmiany. Inną książką/albumem wartą uwagi ze względu na wspaniałe fotografie jest "An Illustrated Guides to Maples" de Beaulieu - angielskie tłumaczenie książki francuskiej. Są też inne poświęcone np. wyłącznie klonom japońskim - szeroko rozumianym - ale z ogólnych o klonach, to te dwie są podobno najlepsze. Osobiście mogę polecić tę drugą, ze względu na zdjęcia, choć w kilku przypadkach zaliczyli chyba wpadki z podpisami...
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

A czy są jakieś pozycje o klonach wydane po polsku?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”