Sosny - BAZA

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Sosny - BAZA

Post »

To nasza rodzima sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sosny - BAZA

Post »

Jeżeli te sosenki jako samosiejki wyrosły na terenie nie należącym do lasu i ich wiek nie przekracza 5 lat można je traktować jak chwast i usunąć. Wykopanie już tak dużych sosen 3-5 letnich i posadzenie ich w innym miejscu może napotkać na duże trudności z ich późniejszym wzrostem.

Jeżeli już się przyjmą w nowym miejscu, to będą przez kilka lat rosnąć z bardzo małymi przyrostami ( spowodowanymi uszkodzeniami systemu korzeniowego podczas przesadzania). Jestem przekonany( po własnych doświadczeniach) że jeżeli posadzisz małe sadzonki( samosiejki, lub kupione za grosze w szkółce), to będą pięknie rosły i szybko przegonią te przesadzane.
Awatar użytkownika
meg58
100p
100p
Posty: 153
Od: 7 mar 2010, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczytno

Re: Sosny - BAZA

Post »

Tak to są samosiejki. Ziemia teraz jest moja , było to kiedyś pole uprawne i nie należała do Lasów Państwowych.Jest też dużo malutkich sosenek. Ale spora część drzewek ma więcej niż 5-lat. Byłam już w starostwie dowiedzieć sie jak mam postapić . Muszę je wszystkie ( te które chciałabym wyciąć ) policzyć i zmierzyć obwód pnia . Powiedziano mi abym policzyła odrosty jeśli jest więcej niż pięć to znaczy ze na takie drzewko muszę mieć pozwolenie na wycięcie. Zastanawiałam się czy jeśli bym je poprzesadzała to również muszę załatwić pozwolenie( myślę o tych większych ), mam sporo ziemi bo 6,5 h i mam gdzie je posadzić ( na obwodzie)
Pozdrwaiam Małgosia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=32248" onclick="window.open(this.href);return false;
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sosny - BAZA

Post »

meg58 odnośnie przesadzania większych egzemplarzy sosny podzielam również po własnych komplikacjach zdanie Tadeusza.Przyjąc się przyjmą(no nie zawsze)ale przegonią je wyrostki ze szkółki.
i co najważniejsze w szkółkach są o wiele ciekawsze gatunki sosny(nie żebym nie lubił pospolitej bo sam mam ale są ładniejsze i niedrogie).
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosny - BAZA

Post »

meg58 pisze:Tak to są samosiejki. Ziemia teraz jest moja , było to kiedyś pole uprawne i nie należała do Lasów Państwowych.Jest też dużo malutkich sosenek. Ale spora część drzewek ma więcej niż 5-lat. Byłam już w starostwie dowiedzieć sie jak mam postapić . Muszę je wszystkie ( te które chciałabym wyciąć ) policzyć i zmierzyć obwód pnia . Powiedziano mi abym policzyła odrosty jeśli jest więcej niż pięć to znaczy ze na takie drzewko muszę mieć pozwolenie na wycięcie. Zastanawiałam się czy jeśli bym je poprzesadzała to również muszę załatwić pozwolenie( myślę o tych większych ), mam sporo ziemi bo 6,5 h i mam gdzie je posadzić ( na obwodzie)
Większych, jak słusznie Tadeusz napisał, nie ma sensu przesadzać.
A to co pogrubiłem to jakaś durna nadinterpretacja urzędnika. A co to niby te odrosty (pnie?????) i niby czemu 4 można,a 6 nie?
Florian05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 132
Od: 8 paź 2008, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Sosny - BAZA

Post »

MirekL pisze:A co to niby te odrosty (pnie?????) i niby czemu 4 można,a 6 nie?
Ja myślę, że to było sformułowane "przyrosty", w rozumieniu przyrosty roczne - jeśli widać więcej niż 5, to roślina starsza niż 5 lat i podlegająca w związku z tym zgłoszeniu w przypadku wycinania lub przesadzania.
(Chyba piszemy OFF TOPIC ?)
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sosny - BAZA

Post »

Mając do wyboru płacić ( i to słono) za usunięcie nikomu niepotrzebnych sosen, już lepiej je przesadzić, z pewnością się przyjmą, jeżeli je przesadzisz z dużą bryła ziemi. Pamiętaj że w urzędzie, urzędnik ma obowiązek szczegółowo Cię powiadomić jakie są przepisy w danej sprawie i nie może Ci pokazywać drogi na skróty. O tym czy zgodnie z tymi przepisami wykonujesz obowiązujące przepisy najczęściej dbają uprzejmi sąsiedzi.
Awatar użytkownika
meg58
100p
100p
Posty: 153
Od: 7 mar 2010, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczytno

Re: Sosny - BAZA

Post »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. O tym co zrobie poinformuję Was na forum. :wit ;:162 ;:162
Pozdrwaiam Małgosia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=32248" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
igielka78
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1782
Od: 13 mar 2008, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zawidów

Re: Sosny - BAZA

Post »

Pawle, mam do ciebie pytanie, jako do eksperta sosnowego (uwagi innych forumowiczów równiez mile widziane). Kupiłam ostatnio sosenkę (oczywiście bez oznaczenia) i teraz zastanawiam się, kim ona jest. :roll: Jest to sosna pięcioigielna i obecnie ma żółte igły (nie wiem jak jest w sezonie). Igły raczej delikatne niż sztywne. Zastanawiałam się czy to nie jest sosna Armanda, bo gdzieś wyczytałam, że młode egzemplarze mogą mieć żółtawe zabarwienie igieł, chociaż te co widziałam na zdjęciach, nie miały. No i oczywiście moja prośba o podpowiedź w kwestii jej identyfikacji. Z góry dziękuję! :D
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Sosny - BAZA

Post »

Tadeusz ma rację , że sąsiedzi zadbają o przestrzeganie przepisów dotyczących wycinki drzew.
Właśnie wyciąłem szpaler z żywotnika na szczęście za przyzwoleniem Gminy ale obrońcy przyrody zgłaszali ten fakt w Gminie.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Sosny - BAZA

Post »

igielka78 pisze:Pawle, mam do ciebie pytanie, jako do eksperta sosnowego (uwagi innych forumowiczów równiez mile widziane). Kupiłam ostatnio sosenkę (oczywiście bez oznaczenia) i teraz zastanawiam się, kim ona jest. :roll: Jest to sosna pięcioigielna i obecnie ma żółte igły (nie wiem jak jest w sezonie). Igły raczej delikatne niż sztywne. Zastanawiałam się czy to nie jest sosna Armanda, bo gdzieś wyczytałam, że młode egzemplarze mogą mieć żółtawe zabarwienie igieł, chociaż te co widziałam na zdjęciach, nie miały. No i oczywiście moja prośba o podpowiedź w kwestii jej identyfikacji. Z góry dziękuję! :D
Poproszę o zdjęcie zbliżenia gałązki.
Żółte zabarwienie może być objawem niedożywienia lub nawet chorobowym (często młode rośliny w pojemnikach są przelewane w punktach sprzedaży i zagniwają korzenie).
Awatar użytkownika
sosna1
500p
500p
Posty: 673
Od: 23 mar 2010, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Mazury

Re: Sosny - BAZA

Post »

Czy można już składać zamówienie na małe iglaste rośliny czy trzeba poczekać na wiosnę?
prestig
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 lis 2009, o 16:25

Re: Sosny - BAZA

Post »

tomboj0 pisze:Od dawna interesują mnie sosny o długich igłach. Ciekawy jestem czy ktoś ma doświadczenie z sosnami:
1. pinus rudis
2. pinus palustris
Tą ostatnią nawet mam. Trochę się bałem wsadzić ją do gruntu. Zimowała w garażu, -12C zniosła bez uszczerbku. Teraz wyląduje w gruncie - czy jest dla niej nadzieja?
pozdrawiam
tomek
Gdzie zakupiłeś pinus palustris ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”