Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Mój zimował w donicy w piwnicy jeszcze śpi jak na razie :wit
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Bartosz pisze:Nie wiem skąd się bierze tak duża popularność tego krzewu bo według mnie nie jest szczególnie ozdobny ale to oczywiście kwestia gustu.Na zdjęciach szczególnie w ofertach sprzedaży prezentuje się zawsze dużo lepiej niż w rzeczywistości,....
wiele zdjęć dotyczy odmian mieszańcowych gdzie kwiaty są duże wybarwione i okazałe
okazałe są też ceny bo za sadzonkę gatunku zapłacimy 20zł a za wyselekcjonowaną odmianę ponad 200zł -widziałem :?

mój zwykły siedzi gdzieś w kącie pod płotem i jest bezproblemowy
Awatar użytkownika
bunia58
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 wrz 2011, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kraśnik

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Mo i nie wiem czy się doczekam upragnionych kwiatów kielichowca. Moja psiura - barbetka ganiając po ogrodzie złamała mi gałązki. Zdaje się, ze wysoko podsypałam trocinami to może wypuści bokiem nowe gałązki.Muszę jakieś pancerne zabezpieczenia zrobić przy krzaczkach.
bunia58
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Według mojej oceny ( a mam kielichowca wonnego w ogrodzie od ponad dziesięciu lat), jest to najmniej problemowy krzew w ogrodzie a jego kwiaty są jedne z najpiękniejszych ,jakie mogą posiadać krzewy rosnące w naszym klimacie.

Pąki kwiatowe kielichowiec zawiązuje na pędach jednorocznych (tegorocznych), i dlatego dla nich żadna zima nie jest straszna.Okrywanie młodych sadzonek można wykonywać w pierwszym, czy drugim roku po posadzeniu, ale nie jest to warunek konieczny by bezproblemowo przeżyły średnio normalną zimę.

Pąki kwiatowe zawiązuje dość wcześnie- w drugim- trzecim roku, kwitnie długo ( od połowy czerwca, do końca sierpnia) i obficie, ale warunkiem takiego kwitnienia jest niezwłoczne usuwanie przekwitłych kwiatów (tworzących się zawiązków nasiennych ).

Pozdrawiam Tadeusz.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Tadeuszu, mój Kielichowiec będzie czwarte lato o w ogrodzie, do tej pory kwiatów się nie doczekałam. Jesienią zobaczyłam na nim coś na kształt pąków (kwiatowych?) - co to może być? Pąki liściowe?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Witaj Alinko, a może nie zauważyłaś, że zakwitł, kwiaty kielichowca, utrzymują się na krzewie 3-4 dni, potem płatki odpadają a tworzy się zawiązka nasienna, wyglądem podobna do owocu zasuszonej małej gruszki. Pąki kwiatowe tworzy dopiero w czerwcu, tuż przed rozpoczęciem kwitnienia, wcześniej są na gałązkach normalne pączki, niczym nie różniące się od pąków liściowych. Może to co zobaczyłaś jesienią, to była zawiązka nasienna.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Dziękuję Tadeuszu, chyba tak jest jak piszesz ... Tak piękna roślina a nie rośnie u mnie w eksponowanym miejscu. Gapa ze mnie. Będę go obserwować. Przycinamy Kielichowce?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Ja w zasadzie swojego kielichowca przycinam tylko w ten sposób że usuwam ( przy ziemi) pędy które zwisają zbyt blisko ziemi ( ma on do wzrostu ograniczoną przestrzeń na rabacie). W moim klimacie niektóre pędy, czasami ulegają przemarzaniu, dlatego też tnę go na wiosnę, nie ma to wpływu na jakość kwitnienia rośliny.

Pozdrawiam Tadeusz.
Awatar użytkownika
iwciach
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1476
Od: 18 sty 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Mój kielichowiec obsypany pączkami. Pewnie już niedługo zakwitnie :tan .
Awatar użytkownika
bunia58
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 wrz 2011, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kraśnik

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Mój kielichowiec przeżył natarcie psiury. Przy samej ziemi z dwóch oczek mam 1cm zawiązki listków. Napiszcie czy mam szansę zobaczyć w tym roku kwiaty czy jednak trzeba poczekać na gałązki i dopiero z nich za rok czy dwa kwiaty?
bunia58
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Mój czwarty sezon w ogrodzie, a kwiatów jeszcze nie ujrzałam. Pąków do dziś brak. Roślina nie jest mała. Chyba go przesadzę, albo wyląduje na kompostowniku :evil:
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

bunia58 pisze:Mój kielichowiec przeżył natarcie psiury. Przy samej ziemi z dwóch oczek mam 1cm zawiązki listków. Napiszcie czy mam szansę zobaczyć w tym roku kwiaty czy jednak trzeba poczekać na gałązki i dopiero z nich za rok czy dwa kwiaty?
Raczej nie liczyłbym na kwiaty w tym roku.
Lorrie pisze:Mój czwarty sezon w ogrodzie, a kwiatów jeszcze nie ujrzałam. Pąków do dziś brak. Roślina nie jest mała. Chyba go przesadzę, albo wyląduje na kompostowniku :evil:
Lorrie a czy próbowałaś dochodzić czemu tak jest? Czy prócz braku kwiatów rośnie normalnie: zdrowe liście i gałązki?
klara607
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2013, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Witam wszystkich gdyż dopiero się zarejestrowałam i proszę o radę. Posiadam kielichowca wonnego drugi rok.Gdy go kupiłam miał kilka kwiatów, niestety po posadzeniu nie rozwinęły się tylko zaschły. W tym roku jet ich bardzo dużo choć roślina jest mała ok o,4 m., czekam że się rozwiną i dzis zauważyłam, że końcówki kwiatów są uschnięte. Co zrobić, żeby się rozwinęły? Co dolega mojej roślinie? Proszę o pomoc.

Na etykiecie mojej rośliny pisze, że ma ok 1.5 m wysokości i pachnie goździkami przyprawowymi. Kwiaty do 5 cm średnicy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”